نمی‌توانیم از این درآمد ناچیز «مالیات» هم بدهیم/ هنرمندان فقط سلبریتی‌ها نیستند

رییس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران با اعتراض به طرح حذف معافیت مالیاتی هنرمندان گفت که ما در این شرایط حمایت درست نمی‌شویم و درآمدی هم نداریم که از آن مالیات بپردازیم.

 

نمی‌توانیم از این درآمد ناچیز «مالیات» هم بدهیم/ هنرمندان فقط سلبریتی‌ها نیستندبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، بر اساس گزارش بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی معافیت مالیاتی هنرمندان حذف شده است و بر طبق این نظر کمیسیون تلفیق، همه هنرمندان در سال آینده باید مالیات بدهند. چندی پیش با توجه به این لایحه، انجمن هنرمندان نقاش ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، انجمن تصویرگران ایران، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران، انجمن هنرمندان سفالگر ایران، انجمن خوشنویسان ایران، انجمن عکاسان ایران بیانیه ای با عنوان «بیانیه و کارزار مشترک انجمن های تجسمی» مبنی بر مخالفت با حذف قانون معافیت مالیاتی فعالیت های هنری منتشر کردند.

این موضوع موجب شد تا با فاطمه کرکه‌‌آبادی رییس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در این باره صحبت کنیم. او در گفتگو با خبرنگار صبا عنوان کرد: اکنون و مخصوصا در این مقطع زمانی باتوجه به شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته، طبیعتا تولیدات هنرمندان رشته گرافیک هم پایین آمده است. مساله این است که هنر گرافیک جزو نیازهای اولیه انسان‌ها مانند خوراک یا پوشاک نیست که افراد در هر حالتی برای آن هزینه کنند و در اولویتشان قرار داشته باشد.

او ادامه داد: همچنین به دلیل اینکه اثر گرافیک تولید فکری و ذهنی هنرمند است اغلب مردم فکر می‌کنند که هزینه آن را نمی‌شود محاسبه کرد و چون متریال زیادی در یک ثر به کار نرفته است، هزینه زیادی هم‌ نباید بابت آن پرداخت کنند.

این هنرمند در ادامه درباره حذف معافیت مالیاتی هنرمندان اظهار کرد: ما همین الان هم درآمدی نداریم و حتی اگر درآمدی هم داشته باشیم و بخواهیم بخشی از آن را به مالیات بدهیم، در این صورت عملا زندگی یک طراح گرافیک نمی‌چرخد.

او با اعتراض به سقف بیمه هنرمندان در صندوق اعتباری هنر  تصریح کرد: مثلا گفته‌اند ۲۰۰ هزار تومان در ماه بیمه هنرمندان است اما تصور کنید یک طراح گرافیک بخواهد دفتری اجاره کند، در این صورت پول کرایه دفتر کارش هم تامین نمی‌شود. ما علاوه بر اینکه درآمد ندارم باید از آن درآمد ناچیز مالیات هم‌ بدهیم؟ قاعدتا هم باید سقف بیمه هنرمندان بالاتر برود و هم برای صنف‌هایی که از طریق تولیدات فرهنگی و هنری ارتزاق می‌کنند، مساعدت شود زیرا این هزینه‌های فرهنگی و هنری اولویت جامعه نیست.

رییس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران خاطرنشان کرد: ما هم باتوجه به همین مشکلات هنرمندان به حذف معافیت مالیاتی اعتراض کردیم وگرنه اگر هنرمندان درآمد خوبی داشته باشند، باید مانند تمام اقشار جامعه مالیاتشان را بپردازند اما این درحالی‌ست که باقی طرح‌های حمایتی نیز برای یک هنرمند فراهم باشد و او مشکل معیشتی نداشته باشد.

این هنرمند با بیان اینکه هنرمندان فقط سلبریتی‌ها نیستند، تشریح کرد: در این چند روز شاهد بودم که برخی افراد می‌گویند چرا هنرمندان مالیات نپردازند؟ کسی نمی‌گوید هنرمندان مالیات نپردازند اما ما هنرمندان بسیاری در طیف‌های مختلف داریم و همه فکر می‌کنند هنرمند یعنی همان سلبریتی ثروتمند اما ما بسیار هنرمندانی داریم که در رشته‌هایی مانند سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی درآمد زیادی ندارند و ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم علاوه بر اینکه درآمدی ندارند، برای همان تولید و درآمد ناچیز هم مالیات بدهند.

کرکه آبادی در پایان عنوان کرد: خواهش ما این است که سقف بیمه هنرمندان بالاتر برود و دوم اینکه ما حمایت شویم و قوانین کپی رایت و اجاره دفاتر درست شود تا هنرمندان درآمد خوبی داشته باشند و در این صورت برمبنای درست مالیات هم‌ می‌پردازند.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم