هاشمی‌پور از اجرای «بی‌خوابی» گفت | کاهش ظرفیت سالن‌ها شور و شوق تئاتر فجر را کم کرد

گروه تئاتر هنرآنلاین: نمایش «بی‌خوابی» نوشته و کار سعید هاشمی‌پور امروز دوشنبه 25 بهمن در نهمین و آخرین روز از چهلمین جشنواره تئاتر فجر در دو نوبت 17 و 19 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه خواهد آمد.

هاشمی‌پور در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره روند شکل‌گیری نمایش «بی‌خوابی» گفت: این نمایشنامه دو سال پیش بر اساس سه موقعیت و داستان واقعی که مدت‌ها در ذهن داشتم، شکل گرفت. نمایشنامه را برای اجرا به مجموعه تئاتر شهر ارائه کردم و منتظر فرصتی برای اجرای آن بودم که با شیوع ویروس کرونا و تغییر مدیریت مجموعه مواجه شدیم. تا اینکه آبان‌ماه با من تماسی گرفته و اعلام شد آن را اسفند روی صحنه ببرم. بر این اساس تمرین‌ها را آغاز کردیم و در همین حین نمایشنامه را با روایتی جدید چند بار بازنویسی کردم.

او در ادامه افزود: زمانی که مشغول تمرین نمایش بودیم، درخواست بازبینی آن را با دبیرخانه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مطرح کردیم و نمایش برای اجرا در بخش مهمان این رویداد پذیرفته شد. ضمن اینکه «بی‌خوابی» از 28 بهمن اجرای عمومی خواهد داشت.

هاشمی‌پور درباره موضوع و مضمون نمایش عنوان کرد: «بی‌خوابی» یک نمایش اجتماعی است با تم روانشناسانه و آسیب‌های روانی و معضل اعتیاد و مسائل اجتماعی. در کنار داستان اصلی که درباره اعتیاد است داستان‌های فرعی و یک روایت عاشقانه نیز شکل می‌گیرد. این نمایش کاملاً قصه‌محور است و داستانی نسبتاً پیچیده با روایت‌های مختلف دارد که تعلیق و غافلگیری از عناصر اصلی آن است.

این نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر درباره سبک و فضای اجرایی نمایش اظهار کرد: «بی‌خوابی» نمایشی رئالیستی با فضایی سینمایی و ترکیبی از فیلم و تئاتر است. پیش از نگارش نمایشنامه، فیلمنامه آن را نوشته‌ بودم و از آنجا که امکانات ساخت فیلم فراهم نبود آن را به نمایشنامه تبدیل و از مدیوم تئاتر برای روایت این قصه استفاده کردم.

20220213_181108

هاشمی‌پور داستان نمایش «بی‌خوابی» را اینگونه شرح داد: داستان درباره دختری است که یک سال پس از مرگ دوست سابقش متوجه می‌شود او بر اثر توطئه‌ای به قتل رسیده و دنبال یافتن حقیقت و قاتل اوست.

او درباره روند برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر فجر گفت: خوشبختانه تاکنون ستاد برگزاری جشنواره و مجموعه تئاتر شهر نهایت همکاری و همراهی را با گروه ما داشته‌اند. نکته‌ای که وجود دارد، کاهش ظرفیت مخاطبان آثار این رویداد منجر به آن شد تا جشنواره فضایی سرد داشته باشد و شاید در شرایط کنونی چاره‌ای جز این برای مسئولان وجود نداشته اما این موضوع در کیفیت برگزاری جشنواره بی‌تاثیر نبود و شور و شوق در این رویداد کاهش یافت.

سعید هاشمی‌پور در پایان گفت: اجرای عمومی این نمایش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نمی‌دانیم شرایط در پی شیوع کرونا تا چه زمانی ادامه دارد و این امکان هست که ما با آرامش اجرای عمومی داشته باشیم یا خیر. در صورتی که سالن‌های نمایش با سی درصد ظرفیت به کار خود ادامه دهند این مساله گروه ما را دچار خسارت خواهد کرد و این امکان را نخواهیم داشت که در این شرایط اجرای عمومی داشته باشیم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم