تحولات برق‌آسا پیرامون بحران اوکراین

تقریبا دو ماه از ادعای تنش‌آفرین آمریکا و کشورهای اروپایی مبنی بر حمله قریب الوقوع روسیه به خاک اوکراین می گذرد. به تازگی این ادعا و ارزیابی های اطلاعاتی غرب رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته و آنها مدعی شده‌اند که مسکو روز چهارشنبه ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) به همسایه غربی خود حمله خواهد کرد.

نشریه آلمانی اشپیگل روز جمعه گزارش داد؛ سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا به آلمان و دیگر هم‌پیمانان واشنگتن در ناتو هشدار دادند که با توجه به اطلاعات و داده‌های جدید، بیم آن می‌رود که حمله روسیه به اوکراین چهارشنبه این هفته صورت گیرد.

منابع دیپلماتیک گفتند که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و همچنین سرویس اطلاعات ارتش آمریکا در این اطلاع‌رسانی محرمانه جزییات متعدد، مسیرهای مشخص حمله روسیه و همچنین چگونگی ماموریت هر یک از واحدهای نظامی روسیه را ذکر کرده است.

در این میان بن والاس وزیر دفاع انگلیس نیز حمله روسیه به اوکراین را “بسیار محتمل” خواند و هشدار داد که حضور نظامی در مرز اکنون به حدی رسیده است که آنها می توانند “در هر زمانی حمله ای را آغاز کنند.”

پس از انتشار گزارش اطلاعاتی برخی کشورهای غربی از جمله انگلیس، آمریکا، هلند، فنلاند، بلژیک، آلمان و نروژ در اقدامی هماهنگ خواستار خروج فوری شهروندانشان از اوکراین شدند.

در این میان تعدادی از کشورها نیز کارکنان سفارت های خود در کی‌یف پایتخت اوکراین را تقلیل داده یا فعالیت دفتر نمایندگی خود در این شهر را به علت نگرانی های امنیتی متوقف کردند. از جمله کشورهایی که دست به این اقدام زدند، می توان به کانادا اشاره کرد. ملانی جولی وزیر خارجه کانادا روز گذشته اعلام کرد که  با توجه به وخامت وضع امنیتی ناشی از استقرار نیروهای روسی در مرز اوکراین، یک دفتر موقت در شهر لویو (Lviv) شروع به کار می کند و فعالیت سفارت کانادا در کی‌یف تعلیق می شود.  

از سوی دیگر، پرچم انگلیس بر فراز ساختمان سفارت این کشور در کی‌یف برداشته و چراغ های سفارت نیز به نشانه عدم فعالیت خاموش شده اند و هیچ نگهبانی در نزدیکی ساختمان سفارت قرار ندارد. وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده که سفارت ایالات متحده در کی‌یف خدمات کنسولی را به دلایل امنیتی متوقف کرده است.

تحولات برق‌آسای یکروزه پیرامون مساله اوکراین به همین‌جا ختم نشد و به تنش بیشتر بین مسکو و واشنگتن منجر گردید. وزارت دفاع روسیه روز گذشته یک وابسته نظامی آمریکا را به علت حضور یک زیردریایی اتمی کلاس ویرجینیا در نزدیکی محل رزمایش ناوگان اقیانوس آرام در جزایر کوریل، احضار کرد. اما شب گذشته کاپیتان کایل رینز یک سخنگوی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ادعاهای روسیه در مورد عملیات ما در آبهای سرزمینی این کشور صحت ندارد. در مورد مکان دقیق زیردریایی‌هایمان اظهار نظر نمی‌کنم اما در آبهای بین‌المللی، پرواز، دریانوردی و ایمن عمل می‌کنیم.

با وجود اتفاقات روز گذشته و احساس خطر از سوی اوکراین، دنیز شمیهال نخست وزیر اوکراین با لحنی هشدار آمیز اعلام کرد: ارتش ما برخلاف آنچه در سال ۲۰۱۴ رخ داد، هر لحظه آماده عقب راندن دشمن است.

اقدامات صورت گرفته از سوی کشورهای غربی بیش از پیش نشان از اصرار آنها بر حمله قریب الوقوع روسیه به خاک اوکراین دارد؛ ادعایی که روسیه همچنان آن را رد می کند. با اینکه آمریکا و اروپا اعلام کردند که در صورت حمله روسیه تحریم های شدیدی را علیه این کشور وضع خواهند کرد اما مسکو با اطمینان از اینکه این اقدامات صرفا تحریک آمیز است، آنها را کارزار تبلیغاتی غربی ها می داند.

منبع: ایرنا | https://irna.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم