تامین مالی «طرح پیشگامان پیشرفت ایران» بدون نگاه به خارج از مرزها

«اردشیر سعدمحمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به «طرح پیشگامان پیشرفت ایران» با تعریف ۴۸ پروژه بزرگ در صنایع نفت، صنعت و معدن با استفاده از منابع شرکت‌های بزرگ صنعتی، افزود: هفت طرح از مجموع ۴۸ طرح یاد شده مربوط به شرکت ملی صنایع مس ایران است که با سرمایه‌گذاری معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری انجام می‌شود.

وی بیان‌داشت: با توجه به افزایش تولید حادث شده در سال ۱۴۰۰ و افزایش سوددهی شرکت، تامین مالی این هفت طرح از سوی همین مجموعه انجام شده است که نشان می‌دهد برای تامین منابع مالی نیاز به خارج از مرزها نداریم.

سعدمحمدی خاطرنشان‌کرد: اجرای این طرح ها از محل سود انباشته شرکت و کمک سهامداران انجام شده و هیچ مشکلی از نظر تامین مالی نخواهیم داشت.

وی گفت: طرح‌هایی که در شرکت ملی صنایع مس ایران تعهد شده، همگی در راستای توسعه همین مجموعه است که نشان‌دهنده یک اتفاق فنی و بسیار حرفه‌ای در مسیر توسعه است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه‌داد: با توجه به کیفیت مس ایران که به «۹/۵» معروف است و می‌توانیم عیار مس را تا  ۹۹.۹۹ داشته باشیم که در صنایع های‌تک و نانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، تقاضای بین‌المللی برای استفاده از این محصول کشور وجود خواهد داشت.

۵ دلیل آینده‌دار بودن سرمایه‌گذاری در مس

وی در ادامه به پنج دلیل اصلی استراتژیک بودن مس در آینده جهان و موفق بودن سرمایه‌گذاری در آن اشاره کرد و گفت: اکنون انرژی برق ۲۱ درصد از مصارف انرژی در جهان را تشکیل می‌دهد، این سهم در سال ۲۰۵۰ به ۵۱ درصد افزایش خواهد یافت و مهمترین عنصر در این استراتژی، مس است.

سعدمحمدی بیان‌داشت: ‌تا ۱۰ سال آینده دست‌کم ۳۵ درصد خودروهای جهان برقی خواهند شد، با توجه به مصرف متوسط چهار کیلوگرمی مس در خودروهای معمولی و ۸۹ کیلوگرمی مس در خودروهای برقی، یک تغییر تقاضا در برای مس در خودروها را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۵، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده شود و حتی با سرانه فعلی مصرف مس که ۳.۲ کیلوگرم است، در آن سال با یک تقاضای فزاینده برای مس ناشی از افزایش جمعیت روبه‌رو خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به روزند رو به افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان امروز اشاره کرد که با افزایش مصرف مس همراه خواهد بود.

وی همچنین سرمایه‌گذاری سالیانه چهار تریلیارد دلاری کشورهای جهان در زیرساخت‌ها شامل جاده‌ها، فرودگاه‌ها، ریل‌های راه‌آهن، انرژی برق و غیره را یادآور شد که همگی نیازمند عنصر مس است و تصریح‌کرد: به این پنج دلیل، مس یکی از عناصر استراتژیک آینده جهان خواهد بود که سرمایه‌گذاری روی آن منطقی و سودده است.

سعدمحمدی یادآور شد: ۹۸ درصد بنگاه‌های تولیدکننده مس در سال ۲۰۲۱ سود ده بودند، بنابراین دورنمای این عنصر کاملا اقتصادی و پُرمنفعت خواهد بود.

وی تصریح‌کرد: باید اجازه داد برنامه‌های دولت در این طرح شکل اجرایی به خود بگیرد و در مسیر خود حرکت کند تا ماحصل این تفکر و نگاه اقتصادی را شاهد باشیم.

به گزارش ایرنا، به‌تازگی توسعه ۴۸ طرح صنعتی در کشور کلید خورد و دولت با طرح پیشگامان پیشرفت ایران قصد دارد با استفاده از منابع شرکت‌های بزرگ صنعتی، ۴۸ پروژه بزرگ در صنایع نفت، صنعت و معدن را اجرایی کند. وزیر صمت اعلام کرد که با اجرای این طرح‌ها رشد اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.

در این طرح قرار است سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی (حدود ۱۹ میلیارد دلاری) برای توسعه صنایع کشور با استفاده از منابع کارخانه‌های سودده داخلی، اجرایی شود. در این راستا مراسم امضای اسناد و تفاهم‌نامه‌های مربوط به اجرای ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور توسط مدیران عامل شرکت‌های سرمایه‌گذار و مجری یکشنبه هفته گذشته در حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد.

 ۱۱ میلیارد دلار صادرات سالیانه، تولید ۵۴ میلیون تن محصول معدنی، فلزی و پتروپالایشی، معادل ۲۰ میلیارد دلار درآمد سالیانه پس از بهره‌برداری و ایجاد ۲۱ هزار شغل مستقیم و ۶۴ هزار شغل غیرمستقیم، از جمله مزیت‌ها و ظرفیت‌های این پروژه‌های عظیم پس از بهره‌برداری است.  

منبع: ایرنا | https://irna.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم