دبیر جشنواره تئاتر فجر: گروه‌های نمایشی سفیران فرهنگی کشورها هستند

به گزارش هنرآنلاین، حسین مسافرآستانه در ابتدای این نشست ضمن اظهار امیدواری مبنی بر اینکه هنرمندان ارمنستان و بلغارستان روزهایی خاطره‌انگیز را در جشنواره سپری کنند و با خاطراتی خوب از ایران بروند، گفت: «تئاتر ایران و ارمنستان از قدیم با یکدیگر پیوند دیرینه‌ای دارند و تعداد قابل توجه هم‌وطنان ارمنی ما در ایران، این پیوند را از قدیم ایجاد کرده‌اند.»

دبیر جشنواره چهلم تئاتر فجر یادآور شد: «ما همیشه در جشنواره‌های متعددی شاهد حضور گروه‌های تئاتری از ارمنستان در ایران بوده‌ایم؛ حتی در جشنواره‌های دانشجویی که هنرمندان ارمنستانی ایده‌های خوبی داشته‌اند از ایران هم گروه‌های متعددی در ارمنستان و جشنواره‌های تئاتری آن همچون «هایفست» حضور داشته و با خاطرات خوبی از کشور شما برگشته‌اند. این ارتباط در سطح دانشگاهی هم بین ایران و ارمنستان وجود دارد و باعث شده خیلی از هنرمندان ما فرصت تحصیلی خود را در ارمنستان سپری کنند.»

مسافرآستانه با تاکید بر اینکه «گروه‌های تئاتری که به کشورهای هم سفر می‌کنند، سفیر فرهنگی آن کشور محسوب می‌شوند» ادامه داد: «ما امیدوارم خاطرات خوبی را برای شما رقم بزنیم تا سفیر فرهنگی ما در ارمنستان باشید. آرزو می‌کنم این ارتباط منحصر به جشنواره نشود و شاهد اجراهای گروه‌های هنری دو کشور در کشورهای همدیگر باشیم.»

او همچنین خطاب به «النا پانایوتووا» کارگردان بلغارستانی حاضر در جمع گفت: «خیلی خوشحال‌ام که برای اولین بار پذیرای گروهی تئاتری از بلغارستان شده‌ایم. امیدوارم این حضور، آغاز حرکت مشترکی شود تا بتوانیم در اینده ارتباط هنری متقابلی داشته باشیم.»

«نارینه گریگوریان» کارگردان ارمنستانی حاضر در جلسه هم یادآور شد: «امسال سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان است و این سالگرد روابط را نیکو می‌داریم. در اواخر فوریه هم به همین مناسبت یک نمایشنامه ایرانی را در ارمنستان به صحنه می‌بریم.»

گریگوریان تاکید کرد: «روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان سی ساله است، اما روابط برادرانه‌شان چند صد ساله.»

«قادر آشنا» هم در ادامه این نشست درباره روابط ایران و ارمنستان گفت: «در کشور ما هم‌وطنان ارامنه از حرمت و ارزش بالایی برخوردارند و در مجلس قانون‌گذاری ما، اقلیت‌های مذهبی و دینی به خصوص ارامنه هم حضور دارند و اتفاقا نمایندگان فعالی هستند. در واقع، ارتباط ما با ارمنستان دیرینه است. هم به لحاظ فرهنگی و هم از نظر سیاسی، دو کشوری بوده‌ایم که همواره کنار هم ارتباطی مسالمت‌آمیز داشته‌ایم و علاقه‌مند هستیم این ارتباط به خصوص در زمینه هنر تئاتر تداوم و گسترش پیدا کند.»

مدیرکل هنرهای نمایشی ادامه داد: «حضور شما در جشنواره تئاتر فجر امسال و فعالیت‌های هنری مشترک،  حکایت از ارتباط عمیق فرهنگی دو کشور دارد. از طرفی، اینکه یک اثر ایرانی قرار است به مناسبت سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور، در ارمنستان اجرا شود بسیار خوشایند است.»

آشنا خطاب به هنرمندان دو کشور ارمنستان و بلغارستان با ارائه اطلاعاتی درباره فعالیت‌های هنری و تئاتری در ایران، گفت: «در تهران شبانه ۱۳۰ اثر در ژانرهای مختلف به صحنه می‌رود و در ایران، هزار گروه تئاتر ثبت شده داریم. البته خیلی از گروه‌ها هم مستقل هستند و تمایلی به ثبت ندارند. تئاتر نه تنها در مراکز استان‌ها که در روستاهای ایران هم ساری و جاری است.»

مدیرکل هنرهای نمایشی تصریح کرد: «تئاتر در ایران عموما از حمایت دولت برخوردار است و تمام جشنواره‌های تئاتری از فجر تا کودک و نوجوان، عروسکی، خیابانی و… را دولت حمایت می‌کند. اما به این معنی نیست که آثار، سفارش دولت باشند. خیلی از کارهایی که ما حمایت می‌کنیم اتفاقا ما و دولت را نقد می‌کنند. اگر غیر از این بود، تئاتر در ایران آنقدر بالنده نمی‌شد. با اینکه تبلیغات منفی علیه ایران بسیار زیاد است، و معمولاً کشورهای دیگر تصور می‌کنند ایران چیزی ندارد اما حتی در یک زمینه تئاتر هم شاهد هستید که چقدر فعالیت‌ در تئاتر زیاد است.»

آشنا همچنین در مورد گروه بلغارستانی حاضر در جشنواره، گفت: خیلی خوشحالم که نمایشی را درباره فردوسی بزرگ کار کردید. من به دلیل جلسه نتوانستم کار را ببینم ولی شنیدم که کار خوبی به صحنه رفته و از این بابت به شما تبریک می‌گویم.»

«النا پانایوتووا» کارگردان بلغارستان هم در این نشست گفت: «گروه ما اجراهای زیادی در بلغارستان دارد اما تمام اعضای گروه از اجرا در ایران خوشحال هستند و می‌گویند ایران جای بسیار بزرگ و زیبایی است. این نمایش نیز به مناسبت ۱۲۵امین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و بلغارستان اجرا و تقدیم به شما شد. این آرزو را دارم که در سال‌های آینده ارتباط نزدیک و بیشتری با ایران داشته باشیم.»

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود و اخبار آن در سایت fitf.ir در دسترس است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم