آغاز محاکمه سارقان نوجوان بزرگترین دستبرد هنری معاصر در آلمان

آغاز محاکمه سارقان نوجوان بزرگترین دستبرد هنری معاصر در آلمان

شش عضو یک باند جنایتکار مشهور روز جمعه در آلمان به جرم سرقتی «دیدنی» در سال ۲۰۱۹ از موزه ایالتی در درسدن محاکمه می شوند.

آنها متهمند که در نوامبر ۲۰۱۹ شبانه به موزه «گرین والت» (طاق سبز) واقع در کاخ سلطنتی درسدن دستبرد زدند و پس از فرار، خودروی مسروقه‌ای که برای جابجایی استفاده کردند را به آتش کشیدند.

سارقان در طی ۸ دقیقه برق را قطع کردند و از پنجره ای که قبلا دستکاری کرده بودند وارد شدند. سپس دو تن از سارقان مسلح به یکی از سالن‌های موزه رفتند و تعدادی از جواهرات و اشیاء به نمایش‌گذاشته را دزدیدند. پس از آن با خودروی مسروقه مکان را ترک کردند و پلیس مدتی بعد خودروی سوخته را در یک پارکینگ پیدا کرد.

دزدها در مجموع ۲۱ قطعه جواهر و اشیاء قیمتی متعلق به کلکسیون «آگوست قدرتمند» حاکم قدیم ساکسون را به سرقت برده‌اند. این مجموعه شامل بیش از ۴ هزار و سیصد قطعه الماس است و به گفته کارشناسان حداقل حدود ۱۱۳ میلیون و هشتصد هزار یورو قیمت دارند. روزنامه بیلد چاپ آلمان، ارزش جواهرات سرقت شده را تا ۱ میلیارد یورو (۱.۱۹ میلیارد دلار) برآورد کرده است.

رسانه‌های آلمان این دزدی را بزرگترین سرقت هنری تاریخ معاصر این کشور می‌دانند. تا کنون هیچ کدام از اشیاء مسروقه یافت نشده است و به گفته کارشناسان با توجه به گذشت بیش از دو سال از زمان سرقت، دزدان فرصت زیادی برای فروش و تراشیدن دوباره این جواهرات داشته‌اند.

یکی از جواهرات دزدیده شده شمشیری است با قبضه الماس‌پوش. یکی دیگر از قطعات تکه‌ای از شانه‌ای است که الماس سفید مشهور ۴۹ قیراطی درسدن در آن حکاکی شده است.

دادستان‌ها این اشیاء را از نظر تاریخ هنر و فرهنگ بسیار مهم توصیف می‌کنند. این دزدی همچنین حدود یک میلیون یورو به موزه و پارکینگ خسارت وارد کرد.

پس از بررسی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته، کارشناسان پلیس مظنونان را جمعیا از اعضای خاندان «رِمو» تشخیص دادند. این باند تبهکار به دلیل ارتباط‌هایش با جنایات سازمان‌یافته مشهور است. بعد از شناسایی مظنونان، در تاریخ نوامبر ۲۰۲۰ ، ۱۶۰۰ نفر از نیروهای پلیس به ۱۸ ملک از مجموعه املاک این خاندان در برلین حمله کردند و سه نفر از مظنونان را دستگیر کردند. دو تن دیگر به نام‌های محمد و عبدالمجید رمو که موفق به فرار شده بودند، نیز مدتی بعد دستگیر شدند. آخرین مظنون این سرقت در تابستان سال ۲۰۲۱ بازداشت شد.

گروه تبهکار رمو در سال ۲۰۱۷ نیز با یک دستبرد مهم به موزه‌ای در قلب برلین، یک سکه طلای تاریخی به وزن ۱۰۰ کیلوگرم را ربودند. دو نفر از محکومان آن پرونده هم اکنون در زندان به سرمی‌برند اما سکه طلا هرگز پیدا نشد.

این سکه که «برگ بزرگ افرا» لقب گرفته بود پس از «کانگوروی استرالیایی» که یک تن وزن دارد، دومین سکه طلای بزرگ جهان بود و از موزه «بُده» برلین ربوده شد.

پلیس در سال ۲۰۲۰ هفتاد و هفت ملک به ارزش ۹ میلیون وسیصد هزار یورو متعلق به خاندان رمو را توقیف کرد.

محاکمه درسدن که انتظار می رود تا اکتبر ادامه داشته باشد، در دادگاه اطفال و نوجوانان در حال رسیدگی است چراکه دو نفر از مظنونان در زمان جنایت زیر سن قانونی بودند. علاوه بر شش مظنون اصلی، چهار مرد دیگر نیز به ظن همدستی تحت بازجویی قرار دارند.

موزه «گرین والت» (طاق سبز) یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های اروپاست که توسط آگوستوس حاکم ساکسونی در سال ۱۷۲۳ تأسیس شد. پس از اینکه کاخ سلطنتی تاریخی که موزه در ان قرار دارد در جنگ جهانی شدیدا آسیب دید موزه برای چندین تعطیل بود تا اینکه در سال ۲۰۰۶ بازسازی آن به اتمام رسید و بازگشایی شد.

منبع: یورونیوز | https://euronews.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم