قادر آشنا: حوزه فرهنگ و هنر می‌تواند بهترین راه پیوند ملت‌ها و کشورها باشد

به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری چهلمین جشنواره تئاتر فجر، روز گذشته در چهارمین روز از جشنواره نشستی با حضور قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه، حجت الاسلام محمد مهدی بهداوند مشاور مدیر کل هنرهای نمایشی با گروه‌های  نمایشی کشور عراق برگزار شد.

در ابتدای جلسه تعدادی از هنرمندان عراقی ضمن معرفی خود با ابراز خوشحالی از حضور در جشنواره تئاتر فجر خواستار تبادلات فرهنگی از کانال‌های رسمی و دولتی ایران شدند.

 حیدرالجمعه مدیر نمایشی وزارت فرهنگ عراق گفت: «وقتی فیلم محمد رسول‌الله(ص) (ساخته مجید مجیدی) در عراق اکران شد، با استقبال زیادی رو به رو شد و هشت ماه بر پرده بود. ای کاش اجراهای تئاتری هم از ایران بیایند و در بغداد و شهرهای دیگر به صحنه بروند. دوست داریم که در جشنواره بغداد نماینده‌ای با انتخاب خود شما در انجا حضور داشته باشد. و این کار زیر نظر مراجع رسمی وزارت ارشاد ایران باشد.»

همچنین نماینده سندیکای هنر اربیل گفت: «ما مرز گسترده‌ای با کردستان ایران داریم و کارهای مشترکی را با هم انجام می‌دهیم. امیدواریم که این تبادلات از طریق مراجع رسمی صورت بگیرد اساتیدی از ایران در حوزه بازیگری و کارگردانی به کشور ما بیایند و ما از تجربیات شما درس بگیریم.»

قادر آشنا با خوش‌آمدگویی مدیر کل هنرهای نمایشی خطاب به مهمانان عراق گفت: «حضور شما برای ما خیلی ارزشمند است و در عین همه شلوغی که این روزها وجود دارد، آمدیم تا به شما خسته نباشید بگوئیم. امیدوارم درایران به شما خوش بگذرد و کرونا به شما نزدیک نشود.» 

او در ادامه افزود: «در واقع تئاتر و حوزه فرهنگ و هنر می‌تواند بهترین راه پیوند ملت‌ها و کشورها باشد. آثار هنری از ایران که در عراق مورد استقبال قرار گرفته، نشان دهنده همکاری تمدنی بین این دو کشور است. در ایران و تهران شبانه 130 اجرای عمومی داریم. تئاتر ما به روستاها کشیده شده است. به غیر از تهران در استان‌های ما بالغ بر 1000 گروه نمایشی ثبت شده و رسمی داریم . ما امروز در جای جای ایران جشنواره داریم. مثل جشنواره بین المللی مریوان در نقطه صفر مرکزی یا جشنواره خرمشهر در خوزستان. از این نتیجه می‌گیریم که زمینه‌های فراوانی برای ارتباط چه رسمی و چه غیر رسمی چه با اقلیم کردستان و چه دولت عراق وجود دارد و ما با آنها تعامل داریم. به طور مثال ما به کشور تاجیکستان دعوت‌نامه رسمی و دولتی دادیم. اما گروه الجزایر به شکل خصوصی آمدند و ما این آمادگی را داریم که چه تبادل داور، گروه های اجرایی و حتی برگزاری ورکشاپ تخصصی داشته باشیم. یکی از کارکردهای جشنواره همین برقراری ارتباطات است.»

 مدیر کل هنرهای نمایشی تاکید کرد: «ما در حوزه تئاتر مستقل هستیم و دبیر جشنواره تصمیم می‌گیرد و ما هم به وزیر فرهنگ، گزارش کار می‌دهیم و جناب وزیر هیچ وقت دستوری عمل نمی‌کنند.»

 قادر آشنا با اشاره به فرهنگ و هنر عراق گفت: «من تاریخ عراق را به خوبی می‌شناسم. تمدن کهن و قدمت آن به بیش از میلاد مسیح می‌رسد. کشور عراق در ادوار مختلف آسیب دیده و امیدواریم آرامش کامل به عراق بازگردد.»

حسین مسافر آستانه  دبیر جشنواره چهلم در این جلسه با ابراز امیدواری برای همکاری‌های فرهنگی میان ایران و عراق گفت: «خوشامد می‌گویم و خوشحالم از اینکه از کشور دوست و همسایه مهمان داریم. امیدوارم این جشنواره آغازی برای همکاری بیشتر گروه‌هایی باشد که چه از ایران و چه از عراق با هم مراوده دارند. این همکاری فرهنگی می‌تواند به واسطه جشنواره ادامه پیدا کند. در خصوص بخش ملل جشنواره باید بگویم که امسال شورای سیاست گذاری توجه ویژه به کشورهای همسایه و منطقه داشته، چرا که ریشه‌های مشترک در اعتقادات، فرهنگ و تئاتر داریم و در بعضی دوره‌ها کمتر به این موضوع پرداخته شده است.»

 او در ادامه افزود: «با وجود شیوع کرونا و اینکه تئاتر ما نیمی از سال را تعطیل بوده، ما با آمار قابل توجهی از شرکت‌کنندگان رو به رو بودیم و هم اکنون بیش از 109 اثر در بخش‌های مختلف اجرا دارند که آمار قابل توجهی است.»

مژگان وکیلی مدیر بخش بین‌الملل جشنواره هم با اشاره به حضور گروه‌های نمایشی از عراق در این دوره از جشنواره گفت: «یک گروه نمایشی از کشور عراق با نمایش «صندلی‌ها» در جشنواره شرکت دارند. همچنین یک نمایش مشترک بین ایران و عراق که هنرمندان از خوزستان با عراق کار کرده‌اند، اجرا می‌شود. مهمانان انفرادی و ویژه و مسئولان تئاتری این کشور و همچنین اقلیم کردستان  هم در جشنواره حضور دارند که امیدواریم شاهد فعالیت‌های دو جانبه هنرمندان با کشور عراق در آینده باشیم.»

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم