دیدار رئیس جمهوری با هنرمندان تجسمی و بازدید از نمایشگاه «آینه در آینه» | رئیسی: هنر از ابزارها و جلوه‌های مهم جهاد تبیین است

به گزارش هنرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز در دیدار با جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی در موزه هنرهای معاصر ایران آثار هنرمندان را جلوه اندیشه، خرد و نگاه هنرمندانه آنها توصیف کرد و گفت: یک اثر هنری می‌تواند ساعت‌ها سخن و بیان و حتی آنچه در یک کتاب شرح داده می‌شود در یک نما به تصویر بکشد و پیام این کتاب و سخن‌ها را برای نسل‌ها و عصرهای طولانی ماندگار کند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه آثار هنری که پیام‌های ماندگاری نیز دارند قابل ارزش‌گذاری نیستند، افزود: یک تابلو نقاشی گاهی هم ظلمی را که در رژیم طاغوت به مردم می‌شد، نشان می‌دهد هم وضعیت مردم مظلوم را به تصویر می‌کشد و در عین حال روشنگری امام راحل و ایستادگی و مقاومت مردم در اثر این روشنگری را یکجا نمایش می‌دهد؛ آیا می‌توان برای این اثر هنری قیمتی تعیین کرد؟

دکتر رئیسی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آثار هنری را فرازبانی و فرازمانی بودن آنها عنوان کرد و اظهار داشت: یک اثر هنری برای هر فردی در هر عصری با هر زبان، فرهنگ و تاریخی گویاست و نیاز به ترجمه و توضیح ندارد.

هنرمند برای تداوم فعالیت‌های خود به حمایت و پشتیبانی نیاز دارد

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه آموزش و انتقال توانمندی‌های هنری نکته مهم دیگری است که هنرمندان باید نسبت به آن توجه داشته باشند، تصریح کرد: هنرمندان کسانی را که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های هنری دارند کشف و به آنان برای متبلور کردن استعدادهای‌شان کمک کنند.

آیت‌الله رئیسی رونق بخشیدن به اقتصاد هنر را مساله مهم دیگر برای بالندگی هنر در جامعه برشمرد و خاطرنشان کرد: درست است که نمی‌شود بر روی آثار هنری قیمت گذاشت اما به هر حال هنرمند برای تداوم فعالیت‌های خود نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد.

رئیس جمهوری ادامه داد: یک هنرمند نمی‌تواند اثر هنری خود را در هر کجا و به هر شکلی عرضه کند و باید سازوکاری طراحی شود که آثار هنری آن‌گونه که شایسته هنر و هنرمند است عرضه شوند. شکل عرضه آثار هنری باید به گونه‌ای باشد که همه آحاد جامعه با آثار هنری آشنا شوند و امکان خرید آنها را داشته باشند.

تلاش برای حضور بیش از پیش هنر در بطن جامعه

دکتر رئیسی گفت: سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، ادارات، سازمان‌ها، مراکز گردشگری و پارک‌ها و همه مراکزی که محل مراجعه عمومی مردم هستند می‌توانند مرکزی برای عرضه و به نمایش گذاشتن آثار هنری باشند تا هنر بیش از پیش در بطن جامعه حضور داشته باشد.

رئیس جمهوری از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست با بهره‌گیری از نظر خودِ هنرمندان سازوکارهای مناسب برای رونق یافتن اقتصاد هنر طراحی شود و افزود: اگر از هنرمندان حمایت مناسبی صورت نگیرد و مورد بی‌مهری واقع شوند دانشجویان و هنرآموزان نیز از ادامه مسیر خود ناامید می‌شوند و این وظیفه دولت است که سازوکاری ایجاد کند تا با رونق یافتن اقتصاد هنر، هنرورزی و خلق آثار هنری نیز رونق پیدا کند.

آیت‌الله رئیسی صرف هزینه برای ارتقای هنر و افزایش خلق آثار هنری را نوعی سرمایه‌گذاری دانست که آثار سازنده زیادی دارد و اظهار داشت: وقتی مراکز هنری گسترش یابند هنرمندان و کسانی که استعدادهای هنری دارند نیز بهتر شناخته شده و ظرفیت‌های آنان به شکل موثرتری شکوفا می‌شود. دولت باور دارد که باید با کمک و مشارکت هنرمندان برای بالندگی هر چه بیشتر هنر تلاش کرد.

هنر از زمینه‌های ارتقا و تقویت روابط ملت‌هاست

رئیس جمهوری توجه به دیپلماسی هنر را نکته مهم دیگری دانست که در سخنان هنرمندان در این جلسه مطرح شد و تصریح کرد: هنر یکی از زمینه‌هایی است که می‌تواند باعث ارتقاء و تقویت روابط ملت‌ها به ویژه ملت‌‌های همسایه و کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با یکدیگر هستند، شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود رهبر معظم انقلاب اسلامی را چهره‌ای هنردوست و هنرشناس توصیف کرد و گفت: ایشان از همان سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران مبارزه کانون توجه و اجتماع جوانان طلبه و دانشجوی هنردوست بودند و علائق هنردوستانه ایشان تا امروز همچنان ادامه دارد.

آیت‌الله رئیسی افزود: حضور فردی در راس نظام که هنر را خوب می‌شناسد و خوب درک می‌کند فرصت ارزشمندی برای آشنایی و ارتباط هر چه بیشتر عموم جامعه با هنر است.

هنر از مهم‌ترین جلوه‌های تبیین در جامعه است

رئیس جمهوری اظهار داشت: مقام معظم رهبری «جهاد تبیین» را یکی از مهم‌ترین وظایف همه آحاد اجتماع معرفی کرده‌اند و هنر یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین جلوه‌های تبیین در جامعه است که می‌توانند در یک نما و تصویر، دنیایی از حرف و مفهوم را به شکلی که برای همه قابل فهم باشد، به نمایش بگذارد.

دیدار رئیس جمهوری با هنرمندان تجسمی و بازدید از نمایشگاه «آینه در آینه» | رئیسی: هنر از ابزارها و جلوه‌های مهم جهاد تبیین است

پیش از سخنان رئیس جمهوری، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با بیان اینکه برنامه تحولی دولت منشوری است که مدیریت فرهنگی کشور آن را در عرصه فرهنگ و هنر دنبال می‌کند، گفت: در رویکرد جدید عدالت فرهنگی، شعار، مسیر و هدف اصلی است و این فضا در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری شکل گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استفاده از مساجد به عنوان کانون آموزش و شکل‌دهی به روح هنر انقلابی نسل جدید هنرمندان، افزود: امیدواریم دیدار امروز جنابعالی با هنرمندان آغاز تحولی جدی در حوزه هنر و فرهنگ انقلاب اسلامی با همراهی جریان اصیل هنر انقلابی باشد.

در این مراسم آقایان حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر، مسعود شجاعی طباطبایی رئیس خانه کاریکاتور ایران، علی رجبی نگارگر و استاد دانشگاه، جلیل رسولی استاد خوشنویسی و خانم مینا صدری هنرمند نگارگر و استاد دانشگاه نیز در سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم