ابوالحسن غفاری – صنیع الملک
ابوالحسن غفاری – صنیع الملک

ابوالحسن غفاری – صنیع الملک

Sanie Almolk

فهرست

تخصص:

طراح و نقاش،

 

معرفی

ابوالحسن غفاری معروف به صنیع‌الملک (1192 کاشان – 1245 تهران) از نقاشان ایرانی است. وی فرزند میرزا محمد غفاری و از خانواده قاضی عبدالمطلب غفاری کاشانی و عموی محمد غفاری (کمال‌الملک) می‌باشد.
آقای ابوالحسن غفاری پس از فراگرفتن فن نقاشی در ایران، در اواسط سلطنت محمد شاه قاجار و در سال 1218، به تشویق و مساعدت حسین علی خان نظام‌الدوله مشیرالملک به ایتالیا سفر کرد و چند سال در موزه‌های فلورانس و رم مشغول نقاشی بود. وی پس از درگذشت استاد محمدابراهیم نقاش‌باشی در سال اول 1229 نقاش‌باشی لقب گرفت در سال 1239 به دلیل کوشش‌هایی که در روزنامه دولت علیه ایران نمود، صنیع‌الملک لقب یافت.
او یکی از تأثیرگذارترین نقاشان دوره قاجار بود که در محافل آن زمان، او را رافائل ایران نام نهاده بودند. یکی از آثار وی که از روی یکی از تابلوهای رافائل کشیده شده متعلق به میرزا علی اصغر خان اتابک امین‌السلطان صدراعظم بود که در تالار پارک وی نصب گردیده بود. در جنگی که بین دولتیان وستارخان درگرفت، تابلوی مزبور مورد اصابت گلوله قرار گرفت و سوراخ شد؛ ولی تابلو توسط میرزا علی‌اکبر کاشانی (مزین‌الدوله) تعمیر شد و تا این اواخر در مدرسه کمال‌الملک به دیوار آویخته شده بود. نام این تابلوی رافائل، «مادونای فرلین‌یو» است که چگونگی انتقال آن به واتیکان معلوم نیست.
او در سال 1235 صورت‌های تالار نظامیه را به اتمام رساند که دارای 84 تصویر از رجال دربار قاجاریه است و صف سلام ناصرالدین شاه را نشان می‌دهد. تالار آینه و تالار سلام در کاخ گلستان توسط وی ساخته شده‌اند. وی بنیان‌گذار اولین مدرسه نقاشی در ایران است و در روزنامه‌اش، «دولت علّیه ایران» که اول نامش «وقایع اتفاقیه» بود، برای قبول شاگردان اعلان کرده است.

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• آدرس:

• تلفن:

• ایمیل:

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:
جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند این کد را اسکن کنید.

گالری تصاویر:

کیست معرفی ویژه هنرمندان معاصر ایرانی هنرمندکارت کارت هنرمند ایران ثبت صفحه اختصاصی شخصی راه‌های تماس اینستاگرام ارتباط آثار بیوگرافی زندگینامه سابقه کاری هنر آنلاین رزومه پروفایل رپورتاژ تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی خصوصی و عمومی همه چیز درباره مشهور معروف و سرشناس سفارش وب سایت رسمی آرتیبیشن سوال آموزش iranian artists persian

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR