صنیع الملک

معرفی

ابوالحسن غفاری معروف به صنیع‌الملک (۱۱۹۲ کاشان – ۱۲۴۵ تهران) از نقاشان ایرانی است. وی فرزند میرزا محمد غفاری و از خانواده قاضی عبدالمطلب غفاری کاشانی و عموی محمد غفاری (کمال‌الملک) می‌باشد.
ابوالحسن غفاری پس از فراگرفتن فن نقاشی در ایران، در اواسط سلطنت محمد شاه قاجار و در سال ۱۲۱۸، به تشویق و مساعدت حسین علی خان نظام‌الدوله مشیرالملک به ایتالیا سفر کرد و چند سال در موزه‌های فلورانس و رم مشغول نقاشی بود. وی پس از درگذشت استاد محمدابراهیم نقاش‌باشی در سال اول ۱۲۲۹ نقاش‌باشی لقب گرفت در سال ۱۲۳۹ به دلیل کوشش‌هایی که در روزنامه دولت علیه ایران نمود، صنیع‌الملک لقب یافت.
او یکی از تأثیرگذارترین نقاشان دوره قاجار بود که در محافل آن زمان، او را رافائل ایران نام نهاده بودند. یکی از آثار وی که از روی یکی از تابلوهای رافائل کشیده شده متعلق به میرزا علی اصغر خان اتابک امین‌السلطان صدراعظم بود که در تالار پارک وی نصب گردیده بود. در جنگی که بین دولتیان وستارخان درگرفت، تابلوی مزبور مورد اصابت گلوله قرار گرفت و سوراخ شد؛ ولی تابلو توسط میرزا علی‌اکبر کاشانی (مزین‌الدوله) تعمیر شد و تا این اواخر در مدرسه کمال‌الملک به دیوار آویخته شده بود. نام این تابلوی رافائل، «مادونای فرلین‌یو» است که چگونگی انتقال آن به واتیکان معلوم نیست.
او در سال ۱۲۳۵ صورت‌های تالار نظامیه را به اتمام رساند که دارای ۸۴ تصویر از رجال دربار قاجاریه است و صف سلام ناصرالدین شاه را نشان می‌دهد. تالار آینه و تالار سلام در کاخ گلستان توسط وی ساخته شده‌اند. وی بنیان‌گذار اولین مدرسه نقاشی در ایران است و در روزنامه‌اش، «دولت علّیه ایران» که اول نامش «وقایع اتفاقیه» بود، برای قبول شاگردان اعلان کرده است.

آلبوم تصاویر:

نمایش‌ویدئو:

رمزینه:

دکمه بازگشت به بالا
fa فارسی
X