عکاسی پاپاراتزی یا دزدکی چیست؟ Paparazzi

📖 انواع سبک‌ها و ژانرهای عکاسی

پاپارازی یا پاپاراتْزی (واژه ایتالیایی: Paparazzi) در لغت به معنای مزاحم و سمج می‌باشد که بیشتر به موجودات موذی و حشرات مزاحم اطلاق می‌شود.

پاپاراتزی به عکاسانی گفته می‌شود که کارشان تهیهٔ عکس‌های جالب و دست اول از چهره‌های سرشناس به‌ویژه سلبریتی‌ها، سیاستمداران، هنرمندان و ورزشکاران و نیز خانواده و نزدیکان آنان می‌باشد که درنهایت منجر به فروش این تصاویر به مجلات مختلف و کسب سود و درآمد هنگفت می‌شود.

معمولاً پاپاراتزی‌ها عکس‌های موردنظر خود را در مکان‌های عمومی اما به صورت دزدکی و پنهانی تهیه می‌کنند.

عکس پاپارازی از کیانو ریوز بازیگر محبوب و سرشناس هالیوود درحال خوردن ساندویچ
عکس پاپاراتزی از کیانو ریوز بازیگر محبوب و سرشناس هالیوود درحال خوردن ساندویچ

برای این منظور، با به‌دست‌آوردن سرنخ‌هایی از برنامه‌های عمومی یا خصوصیِ یک چهرهٔ سرشناس، این عکاسان در مکان و زمان موردنظر حاضر می‌شوند و عکس‌های عامه‌پسندی از این شخصیت‌های محبوب تهیه می‌کنند.

عکس پاپارازی از کشته شدن پرنسس دایانا پس از تصادف
عکس پاپاراتزی از کشته شدن پرنسس دیانا پس از تصادف

به‌عنوان نمونه، پاپاراتزی‌ها حضور جنجال‌برانگیزی در ماجرای تصادف و کشته‌شدن پرنسس دیانا داشته‌اند. این افراد همچنین در روز تولد فرزند آنجلینا جولی و برد پیت، با تهیهٔ یک عکس از نوزاد نو رسیده، هزاران دلار به جیب زدند.

عکس پاپاراتزی از برد پیت و آنجلینا جولی با فرزندان
عکس پاپاراتزی از برد پیت و آنجلینا جولی با فرزندان

واژه‌شناسی
«پاپاراتزی» (به ایتالیایی: paparazzi) یک کلمهٔ جمع در زبان ایتالیایی است و مفرد آن «پاپاراتزو» (به ایتالیایی: paparazzo) است. این واژه از سال 1960 به‌بعد، با به نمایش درآمدن فیلم سینمایی لا دولچه ویتا اثر فدریکو فلینی بر سر زبان‌ها افتاد. در این فیلم، عکاسی خبری بود که نامش «پاپاراتزی» بود. این واژه در ایتالیایی به پشه‌های سمج و مزاحم گفته می‌شود.

همه چیز درباره هنر دانستنی‌های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک


دیدن منابع مطالب

مرتبط:

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang