عکاسی پاپاراتزی یا دزدکی چیست؟ Paparazzi

📖 سبک‌ها و ژانرهای عکاسی

پاپارازی یا پاپاراتْزی (واژه ایتالیایی: Paparazzi) در لغت به معنای مزاحم و سمج می‌باشد که بیشتر به موجودات موذی و حشرات مزاحم اطلاق می‌شود.

پاپاراتزی به عکاسانی گفته می‌شود که کارشان تهیهٔ عکس‌های جالب و دست اول از چهره‌های سرشناس به‌ویژه سلبریتی‌ها، سیاستمداران، هنرمندان و ورزشکاران و نیز خانواده و نزدیکان آنان می‌باشد که درنهایت منجر به فروش این تصاویر به مجلات مختلف و کسب سود و درآمد هنگفت می‌شود.

معمولاً پاپاراتزی‌ها عکس‌های موردنظر خود را در مکان‌های عمومی اما به صورت دزدکی و پنهانی تهیه می‌کنند.

برای این منظور، با به‌دست‌آوردن سرنخ‌هایی از برنامه‌های عمومی یا خصوصیِ یک چهرهٔ سرشناس، این عکاسان در مکان و زمان موردنظر حاضر می‌شوند و عکس‌های عامه‌پسندی از این شخصیت‌های محبوب تهیه می‌کنند.

به‌عنوان نمونه، پاپاراتزی‌ها حضور جنجال‌برانگیزی در ماجرای تصادف و کشته‌شدن پرنسس دیانا داشته‌اند. این افراد همچنین در روز تولد فرزند آنجلینا جولی و برد پیت، با تهیهٔ یک عکس از نوزاد نو رسیده، هزاران دلار به جیب زدند.

واژه‌شناسی
«پاپاراتزی» (به ایتالیایی: paparazzi) یک کلمهٔ جمع در زبان ایتالیایی است و مفرد آن «پاپاراتزو» (به ایتالیایی: paparazzo) است. این واژه از سال ۱۹۶۰ به‌بعد، با به نمایش درآمدن فیلم سینمایی لا دولچه ویتا اثر فدریکو فلینی بر سر زبان‌ها افتاد. در این فیلم، عکاسی خبری بود که نامش «پاپاراتزی» بود. این واژه در ایتالیایی به پشه‌های سمج و مزاحم گفته می‌شود.

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

مرتبط:

دکمه بازگشت به بالا
fa فارسی
X