نمایش فیلم بنیاد لویی ویتون در پاریس: کشتی بادبانی شیشه‌ای در خانه هنرمندان

خانه فیلم معمار CineArch
نمایش فیلم معماری
بنیاد لویی ویتون در پاریس: کشتی بادبانی شیشه‌ای
فرانک گه‌ری
با سخنرانی بیژن شافعی و وحید شالی امینی
پنجشنبه 30 دی 1395
ساعت 17-19
خانه هنرمندان ایران
تالار استاد شهناز

 

فرانک اُ گِه‌ری متولد 28 فوریهٔ 1929، معمار معروف کانادایی- آمریکایی و برنده جایزه پریتزکر است که موزهٔ گوگنهایم بیلبائو و تالار کنسرت والت دیزنی از جمله آثار معماری او به شمار می‌آیند.
در کارهای گِه‌ری می‌توان استفاده از فرم‌های هندسیِ ساده و نوعی گرایش مجسمه‌سازانه را مشاهده کرد.
ساختمان بنیاد لویی ویتون یکی دیگر از آثار معماری او است.
این بنای موّاج از 3٫600 پنل شیشه‌ای ساخته شده که روی یکدیگر و در اطراف ساختمان قرار گرفته‌اند و در کل می‌توان آن‌ها را به بادبان‌هایی غول‌آسا تشبیه کرد که زاویه‌های عجیب و غریب آن‌ها که از درختان بالاتر رفته و از فاصله‌ای دور قابل مشاهده اند.
زوایای هر بادبان به گونه‌ای طرح‌ریزی شده که در حین اینکه به روشنایی طبیعی اجازه ورود می‌دهد، بنا را از تابش مستقیم خورشید حفاظت کرده و در عین حال در زمان بارندگی از نفوذ باران به داخل جلوگیری به عمل می‌آورد. طبقات فوقانی هر بخش دارای تراس‌هایی است که از دیدی وسیع و گسترده از پارک قرن نوزدهمی و تاریخی “بوآ دِ بولونی” (Bios de Boulogne) برخوردار هستند..

فردریک میگیرو متصدی معماری در مرکز پمپیدو می‌گوید: “این یک کشتی، یک ماهی، یک قایق، یک ابر است. با قرار گرفتن یک آرم LV پر زرق و برق روی درب جلو، این ساختمان شبیه یک بطری غول پیکر عطر لویی ویتون است که شکسته و به قطعات ریز تبدیل شده است”.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR