پرندگان یک مینیاتور زنده شدند

به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، رضا یساولی را اگرچه به عنوان یک ناشر می‌شناسیم اما او در حوزه نگارگری از اعتبار ویژه‌ای بر خوردار است. او با ارائه یک پروژه هنری متشکل از پرینت دو نگاره، ویدیوآرت و چیدمان دست به خلق اثری زده که قالب نگارگری ایران را که از بُعد و پرسپکتیو خالی است، به صورت سه بعدی ارائه داده است.

بخش اول این اثر نگاره‌ای از فرح اصولی است که یساولی با چاپ آن در ابعاد بزرگ اقدام به خوانشی جدید از نگارگری کرده است. زیرا وقتی یک اثر بزرگ می‌شود ابعاد مفهومی آن از زیباشناسی اثر پیشی می‌گیرد. در بخش دوم این اثر ویدیویی حضور دارد که روایت دو بعدی نقاشی ایرانی را با مدیایی جدید همراه کرده و از خوانش گذشته یک نگاره دور شده است. بخش سوم دیگر این اثر یک چیدمان درخت و پرندگان بر روی یک اثر دیگر از فرح اصولی است.

در آثار نگارگری همواره توجه ویژه‌ای به باغ و پرندگان می‌شود و در واقع نوعی حکمت در آن نهفته است. در نگارگری ایرانی همواره جایگاهی خاص به باغ، درختان و سبزه و پرنده اختصاص می‌دهند زیرا مفهوم حکمت آن اشاره به بهشت گمشده انسان دارد. یساولی با ارائه درخت و پرندگان واقعی قصد دارد که مخاطبان اثرش را متوجه بهشتی که در آن در حال زندگی هستند، کند.

هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر این روزها در حالی نمایشگاه آثار خود را در برابر دید علاقمندان به هنر قرار داده که متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته نگاه خود را به هنر معاصر و مفهومی اختصاص داده است.

برای دیدن آثار هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر می‌توانید همه روزه تا 17 اسفندماه به موسسه فرهنگی هنری صبا در خیایان ولیعصر، نرسیده به چهار راه طالقانی، جنب ساختمان فرهنگستان هنر مراجعه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR