سیزدهمین جشن تصویر سال برگزیدگانش را معرفی کرد

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، در این روز از ساعت ابتدا مراسم عکس «جاده تصویری‌ها» در مقابل پرده سفید و عکس گروهی 360 درجه در فضای بیرونی خانهٔ هنرمندان ایران اجرا شد.

اجرای مراسم اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان را نادر داوودی بر عهده داشت. وی با اشاره به اینکه در ابتدای بنیانگذاری مجله تصویر، در کنار سیف‌اله صمدیان بوده و بیش از 20 سال از راه‌اندازی این پروژه می‌گذرد و 13 سال است که در قالب جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر دیده می‌شود؛ صمدیان را پدر تصویر ایران خواند. در ادامه مالتی‌مدیایی از مراحل اولیه انتخاب آثار، داوری، نصب و برنامه‌های این دوره جشن تصویر سال پخش شد.

سپس سیف‌اله صمدیان به سخنرانی پرداخت و گفت: یکی از دوستان اشاره کرد که ظاهراً نحسی سیزده از سر ما، به‌در شده ولی زیبایی ماه شب چهارده مانده، می‌شود امیدوار بود که چهاردهمین دوره تصویر نیز برگزار شود. زیباترین هدیه‌ای که ما در دستمان داریم غیر از حضور جوانان، حضور هنرمندان شاخص از همه تیپ‌ها و همه‌فن‌حریفی است که همیشه در عرصه‌های مختلف سینما، عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و …کمکمان کرده‌اند و هر وقت نیاز داشتیم حتی یک نفر هم نه نگفته است. شاید به خاطر فضای امنی است که در جشن تصویر وجود دارد. شانسی که آوردیم جایی به نام خانه هنرمندان وجود دارد و شانس بیشترمان وجود 4 مدیری است که تا حالا اینجا بودند و در ذهن ما همیشه خواهند بود به خاطر پشتیبانی جانانه‌ای که از برگزاری این جشن داشته‌اند و امسال هم، وجود آقای رجبی معمار، نوید این را می‌دهد که این اتفاق دوباره تکرار شود.

وی ضمن تاکید بر استقلال فرهنگی جشن تصویر سال، اظهار داشت: شاید مهم‌ترین دلیل تداوم این جشن همین موضوع باشد و دوری از هر نوع سیاست‌زدگی فرهنگی است.

صمدیان در ادامه به مروری بر رویدادها، آثار و جوایز جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر پرداخت و به هم زمانی سیزدهمین دوره جشن تصویر و نقل مکان اجباری دفتر تصویر اشاره کرد.

سیف‌اله صمدیان و نادر داوودی که از سال 70 در محل سابق مجله تصویر مشغول به کار بودند، از زنده‌یاد محمد بهتویی صاحب آن ملک به خاطر حمایت‌های او، تقدیر کردند و لوح سپاسی از سوی جشن تصویر سال به عنوان تقدیر یک مستأجر از یک موجر منصف به خانواده وی تقدیم شد. در ادامه مالتی‌مدیایی از آثار محمد فوقانی از پروژه سینمایی محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی، به نمایش درآمد.

سپس نادر داوودی با دعوت از مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و مشاور فرهنگی‌هنری شهردار تهران برای اهدای جایزه محمد فوقانی، ‌از او خواست تا دقایقی نیز به سخنرانی بپردازد.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اهدای لوح سپاس و تندیس ویژه جشن تصویر سال به محمد فوقانی، طی سخنانی ضمن خیرمقدم‌گویی به هنرمندان و هنردوستان حاضر، گفت: به طور حتم از توفیقات خانه هنرمندان ایران در طول سال‌های گذشته و امسال بوده که پذیرای این جشن بزرگ در خصوص عکس و تصویر باشد. حقیقتاً تلاش کردیم هرچه در مقدورات خانه هنرمندان است در اختیار آقای صمدیان عزیز قرار دهیم ولی قول می‌دهم که سال آینده همکاری و همراهی مجموعه خانه هنرمندان با این رویداد بزرگ هنری کشور بیشتر باشد.

برگزیدگان جایزه زیر 25 سال محسن رسول اف در بخش بعدی مراسم، جوایز جوانان زیر 25 سال از سوی بنیاد محسن رسول اف و جشن تصویر سال اهدا شد.

در بخش گرافیک از سوی داوران این بخش، بهرام کلهرنیا، مصطفی اسدالهی و مسعود سپهر؛ لوح تقدیر و جایزه نقدی 3میلیون ریالی به محمد آراسته‌نسب و حسین اسکندری اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی به حسام ده‌محمدی و هانیه حیدری تعلق گرفت و تندیس، جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به عاطفه آشوری اهدا شد.

در بخش مالتی‌مدیای کاریکاتورها و کارتون‌های منتشر شده در مطبوعات سال 1394 پس از نمایش آثار، با حضور داوران این بخش، کامبیز درم‌بخش، احمد عربانی و بزرگمهر حسین‌پور؛ لوح تقدیر و جایزه نقدی 3میلیون ریالی به محمد باباکوهی، مجید داوودی، آرش فرخی و مجتبی حیدرپناه اهدا شد. شاهین کلانتری و سحر فتاح دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی را کسب کردند و تندیس، جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به مجتبی حیدرپناه تعلق گرفت. در بخش دیگری از این مراسم مالتی‌مدیایی از آثار عکاسانی که مذاکرات 1+5 را پوشش دادند، پخش شد.

سپس با حضور محمد صیاد و محسن شاندیز عکاسان پیشکسوت؛ لوح سپاس و تندیس ویژه تصویر سال به مهدی قاسمی، امید وهاب‌زاده و علی محمدی برای پوشش تصویری مذاکرات 1+5 اهدا شد.

برگزیدکان بخش عکس با داوری کاوه کاظمی، فرزانه خادمیان و صمد قربان‌زاده؛ با حضور مسعود زنده‌روح کرمانی، مهدی منعم و صمد قربان‌زاده لوح تقدیر و جایزه نقدی 3میلیون ریالی در بخش عکس مستند اجتماعی به محمدمهدی کاربخش تعلق گرفت. دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی به مهران میرزایی و محمد نظری و تندیس، جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به سینا شیری اهدا شد.

در بخش عکس نگاهی دیگر با حضور سعید دستوری، محسن راستانی و صمد قربان‌زاده؛ لوح تقدیر و جایزه نقدی 3میلیون ریالی به سامان عبدیانی اهدا شد. دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی به بهراد حسین‌پور و تندیس، جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به میلاد مختاری تعلق گرفت.

در بخش عکس هنر و هنرمندان با حضور صمد قربان‌زاده، عبدالله صمدیان و ساعد نیکذات؛ لوح تقدیر و جایزه نقدی 3میلیون ریالی به سینا عدلی اهدا شد. دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی به حسین اسماعیلی و سینا شیری و تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به رژین دلفان رسید.

سپس مالتی‌مدیایی از عکس‌های ورزشی احمد معینی‌جم پخش شد و در ادامه علی قلم‌سیاه برای اهدای جوایز بخش عکس ورزشی روی سن رفت و در سخنانی از تشکیل انجمن عکاسان و زنده‌یاد ابراهیم هاشمی و افشین شاهرودی که در سالن حاضر بود، یاد و به شکل‌گیری مکتب ایران در عکاسی اشاره کرد و گفت: هیچ عکاس ورزشی‌ای در جهان بدون ورزش کردن، در صحنه عکاسی ورزشی موفق نیست زیرا نمی‌داند که چه صحنه‌هایی مهم و جذاب است.

علی قلم‌سیاه سپس لوح سپاس و تندیس ویژه تصویر سال را به احمد معینی‌جم اهدا کرد. همچنین دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی این بخش به پیام ثانی و علی شریف‌زاده و تندیس، جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به خشایار جوانمردی تعلق گرفت.

در بخش عکس خبری با حضور مونا هوبه‌فکر، یلدا معیری و صمد قربان‌زاده؛ لوح تقدیر و جایزه نقدی 3میلیون ریالی به مهدی بلوریان و یاسمن دهمیانی تعلق گرفت و آرمین کرمی و عرفان کوچاری دیپلم افتخار و جایزه نقدی 7میلیون ریالی را دریافت کردند. تندیس، جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی به محمدباقر شاهین اهدا شد.

 

برگزیدگان بخش ویژه موبایلی

در بخش عکی ویژه موبایلی با حضور از افشین شاهرودی و روشن نوروزی؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی 5 میلیون ریالی به فؤاد اشتری، خشایار جوانمردی، دانیال خدایی، مسعود قرایی و علی کشاورز تعلق گرفت.

 

برگزیدگان بخش ویژه موبایلی گربه‌های ایرانی

در بخش ویژه موبایلی گربه‌های ایرانی با حضور علیرضا غفاری و سیف‌اله صمدیان؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی 5 میلیون ریالی به شهروز الستی، خشایار جوانمردی، آرش چمن‌آرا، علی کشاورز و قدیر وقاری شورجه اهدا شد.

در این بخش 3 جایزه ویژه دبیر جشن تصویر سال شامل لوح سپاس و تندیس ویژه گربه‌های ایرانی به پریوش نظریه، بابک چمن‌آرا و ماهور احمدی تعلق گرفت. در ادامه، با اعلام اینکه ماهور احمدی، دختر استاد احمدرضا احمدی است؛ حاضران به احترام این استاد پیشکسوت ادبیات ایران، دقایقی دست زدند. ماهور احمدی در سخنان کوتاهی، گفت: این جایزه برای من بسیار مهم است زیرا نتیجه تغییر در زندگی من است؛ حرفه‌ام موسیقی بود و به خاطر عشق به حیوانات حرفه‌ام را رها کردم و حامی حیوانات شدم و این اولین‌بار است که کسی برای حمایت از حیوانات از من تقدیر می‌کند. این جایزه را به روح بزرگ زنده‌یاد شهره رئوفی که پناهگاه گربه‌ها را داشت، تقدیم می‌کنم. در این بخش از حمایت هدیه تهرانی از گربه‌ها نیز یاد شد.

صمدیان در ادامه این بخش ضمن تقدیر از همکاری‌های علیرضا غفاری به عنوان مدیر روابط‌ عمومی و امور بین الملل خانه هنرمندان ایران، به دلیل حضور در دو برنامه تقدیر از محمود کلاری و عکاسان شهید؛ لوح سپاس ویژه تصویر سال را به او تقدیم کرد.

سپس مالتی‌مدیایی از عکس‌های حمیرا طیبی‌پور از کویرهای ایران و گروه‌های آفرود به نمایش در آمد و لوح سپاس و تندیس ویژه تصویر سال توسط فرزاد هاشمی به حمیرا طیبی‌پور اهدا شد. در ادامه این بخش سیف‌اله صمدیان دقایقی درباره حمیده رضوی، دستیار عباس کیارستمی که در آذر سال جاری در سانحه رانندگی در کویر، جان خود را از دست داد؛ صحبت کرد و یادش را گرامی داشت.

 

برگزیدگان بخش ویژه ایران ما

در بخش عکس ویژه ایران ما با حضور فرزاد هاشمی، جمشید بایرامی و حسن غفاری؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی 5 میلیون ریالی به تهمینه رازقی، ولی محسنی سیس، حسین علیزاده، محبوبه فرج‌الهی، امین فایضی، محمد نسایی، آیلا سادات هاشمی، داوود ایزپناه، آذین حقیقی و سینا شیری تعلق گرفت. در این بخش از مراسم، لوح تقدیر جشنواره اردیبهشت هرمزگان به حسام‌الدین انصاریان اهدا شد.

 

معرفی برگزیدگان بخش فیلم جوانان زیر 25 سال

سیزدهمین جشنواره فیلم تصویر با داوری رخشان بنی‌اعتماد، علیرضا زرین‌دست و سعید روستایی برگزار شد. در این بخش با حضور سعید روستایی، ساعد نیکذات و سیف‌اله صمدیان در بخش فیلم‌های زیر 15 دقیقه؛ از فیلم امحا به کارگردانی کوثر حیدری و شفق ابوسبا، فیلم بازتاب به کارگردانی جعفر صیادی و فیلم بیگانه به کارگردانی فردین انصاری تقدیر شد. همچنین دیپلم افتخار به فیلم تاریک‌روشن به کارگردانی بهنام عابدی و دو فیلم قرمز و پنج‌شنبه و نیم به کارگردانی سید‌مهدی حسینی و سید‌حمید حسینی و تندیس جایزه جوانان زیر 25 سال به فیلم خوشبختی بدون پول به کارگردانی مهیار حمیدیان اهدا شد.

در بخش فیلم‌های بالای 15 دقیقه نیز از فیلم‌های چاق کچل سیبیلو به کارگردانی محسن نجفی مهری، فیلم بّردی به کارگردانی محسن کولیوندی، فیلم وقتی صنم گریست به کارگردانی مجید شیدا و فریبرز آهنین، فیلم مستند طیب به کارگردانی مهدی مطهر و احمد کشاورز و فیلم کشتارگاه به کارگردانی بهزاد آزادی تقدیر شد. همچنین دیپلم افتخار این بخش به فیلم‌های سبز کله‌غازی به کارگردانی آرمان خوانساریان و فیلم چشم جنگ به کارگردانی یوسف حاتمی‌کیا و مهدی برجیان تعلق گرفت. تندیس این بخش نیز به فیلم سکوت کن به کارگردانی حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری اهدا شد.

 

جایزه بهترین تصویر

در بخش بهترین تصویر فیلم، از علی طالبی برای فیلم قرمز تقدیر شد و تندیس بهترین تصویر به طور مشترک به آرام طهماسبی و ابوالفضل آبشت برای فیلم امحا تعلق گرفت.

پایان بخش این مراسم پخش فیلم‌های قرمز، خوشبختی بدون پول، تاریک‌روشن، امحا و سکوت کن از آثار برنده جایزه در سیزدهمین جشنواره فیلم بود.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR