دیدگاه شورای هنری درباره فروش جشنواره تجسمی فجر

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر،در حالی که تنها دو روز تا پایان نمایشگاه این دوره از جشنواره تجسمی فجر باقی است، موضوع فروش آثار این رویداد به عنوان یک مطالبه جدی در این عرصه بدل شده است. در همین رابطه برخی از اعضای شورای هنر و دبیر اجرایی این رویداد هنری درباره فروش آثار جشنواره هشتم فجر سخن گفتنه‌اند که در ادامه می‌خوانید:

 

فروش آثار جشنواره تجسمی فجر هنر را از دولتی بودن رها می‌کند

اصغر کفشچیان مقدم، عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، مساله فروش آثار هنری را یک اتفاق خوب در جشنواره هشتم تجسمی فجر خواند و در این باره گفت: فروش آثار هنری حتی اگر منجر به ایجاد سفارش هم شود بسیار عالی است. لذا اگر مبنای عرضه و تقاضا را مورد توجه قرار ندهیم و در یک مقطع تاریخی تعدادی از آثار را به فروش برسانیم، نیز یک کمک به هنرمندان است.

این هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز، مساله فروش را کمک به نگاه کلان فرهنگی خواند و اظهار کرد: مساله فروش به نگاه کلان فرهنگی باز می‌گردد که صرفا به هنر بر مبنای یک کالای فرهنگی نگاه می‌کند و هیچ دید اقتصادی بر آن ندارد. این در حالی است که باید عرصه فرهنگ را نیز بر مبنای تقاضا عرضه کنیم تا بتوانیم بازار درستی از مخاطبان داشته باشیم.

عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر تصریح کرد: فرهنگ و هنری که نتواند مسائل مالی خود را سر وسامان بدهد، نمی‌تواند مبانی فرهنگی درستی را ترویج دهد لذا توجه به فروش آثار زمینه ساز ارتقاء فرهنگی و هنری است و بسیار امر خوبی است.

کفشچیان مقدم با اشاره به موضوع خرید آثار هنری از بودجه عمرانی نهادهای دولتی گفت: ما باید مساله هنر را از نگاه صرفا فرهنگی رها کنیم و آثار هنری را صرفا یک محصول فرهنگی ندانیم که به هیچ عنوان متقاضی ندارند.

وی افزود: یک هنرمند باید نظر مخاطب و بستر اجتماعی موجود در آن را مد نظر قرار دهد تا بر مبنای آن یک اثر ارائه کند که قطعا در این صورت تقاضا نیز موجود هست زیرا مردم همیشه برای خرید یک کالای هنری به دنبال یک موضوع یا نگاه ویژه نیستند. شاید یکی از عمده دلایل عدم فروش آثار هنری را بتوان همین مساله دانست.

عضو شورای هنری و داوری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر توضیح داد: به نظر من یکی از دلایل فروش نرفتن آثار هنری همین نبود نگاه مناسب از سوی هنرمندان و عدم ارائه کالای مناسب فرهنگی به جامعه است. به قولی مهندسی فرهنگی و نگاه کلان کشور ما در بخش هنر و فرهنگ صرفا بسته به دولت است و نگاه اقتصادی به بازار گسترده جامعه نادیده گرفته شده است.

کفشچیان مقدم کمرنگ شدن تکیه گاه هنرمندان به دولت را با فروش آثار ممکن خواند و گفت: بارها دیده ایم که مردم حاضر شده اند برای برخی کالاهای فرهنگی که ما مضر می‌خوانیم هزینه کنند، این نشان می‌دهد که آن‌ها به برخی از ابعاد اجتماع توجه کرده اند که ما نادیده گرفته ایم لذا من معتقدم که اگر نگاه فرهنگی از بالا به پایین تغییر کند و هنر را از فرهنگ صرف خارج کنیم و به آن دید اقتصادی داشته باشیم می‌توانیم بخش اقتصادی هنر را شکوفا کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه هنرمندان تا امروز صرفا بر دولت تکیه داشته اند، این در حالی است که بسیاری از مواقع آثار خریداری شده توسط دولت در برخی از انبارها طی سه دهه اخیر رها شده و تخریب شده است زیرا تقاضایی برای آن وجود نداشته و دولت صرفا خواسته که تولید فرهنگی داشته باشد در صورتیکه ما در نه در عرصه تولید فرهنگ موفق بوده ایم و نه اقتصاد هنر را مد نظر قرار دادیم.

عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر افزود: در واقع هنرمندان ما محصولاتی را تولید می‌کنند که شاید مردم اصلا آن‌ها را نخواهند و این آثار اصلا سنخیتی با نگاه جامعه ندارد لذا توجه به فروش سبب می‌شود که هنرمندان بستر جامعه و نگاه مخاطب را نیز مد نظر قرار دهند.

 

فروش آثار جشنواره تجسمی فجر افزایش انگیزه هنرمندان را به دنبال دارد

پریسا خضابی عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر ‏، راه اندازی بخش خرید آثار در جشنواره تجسمی فجر را یک حرکت بسیار مناسب دانست و در این باره گفت: من بسیار موافقم که آثار قرار داده شده در جشنواره توسط ادارات و وزارت‌خانه‌ها‌ خریداری شوند.

این هنرمند مجسمه‌ساز با بیان این مطلب افزود: متاسفانه در بسیاری از ادارات مخصوصا در شهرستان‌ها آثار هنری چندانی وجود ندارد و اغلب رویکرد هنری این بخش‌ها سنتی است و نگاهی به بخش هنر مدرن و معاصر وجود ندارد لذا اگر بتوان جشنواره را به این سمت هدایت کرد که ادارات استانی نیز تمایل به خرید هنر پیدا کنند فکر می‌کنم بستر آماده تری برای هنر در این شهرها ایجاد می‌شود.

این هنرمند تصریح کرد: خرید آثار هنری صرفا در جهت رونق اقتصاد هنر نیست چرا که این بخش می‌تواند یک جریان هنری و مسیر فکری تازه را در هنرمندان ایجاد کند.

خضابی، خرید آثار را عامل مهمی در ایجاد یک فضای هنری دانست و گفت: وقتی آثار خریداری شده به نمایش گذاشته شوند، انگیزه بیشتری برای هنرمندان در استان‌ها خواهد بود، ضمن اینکه چنین اقداماتی می‌تواند زمینه‌ساز راه‌اندازی دیگر نمایشگاه‌ها و ورک‌شاپ‌ها نیز باشد و بتوانیم در دوره‌های بعدی شاهد آثار بهتری از هنرمندان در سراسر کشور باشیم.

وی توجه به اقتصاد هنر را یک بخش مهم خواند و گفت: در برخی از رشته‌های هنری هزینه‌های اولیه کار بسیار بالا است لذا مساله فروش بر کیفیت کار بسیار مهم است. در واقع این یک کنش و واکنش است که می‌تواند موجب توسعه هنر شود.

عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، خرید آثار را یک گام بلند در این دوره از جشنواره خواند و گفت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر تعهدی نسبت به فروش آثار ندارد اما تلاش دارد در جهت توسعه هنر در این راه فعالیت کند. باید توجه داشت خرید آثار باعث می‌شود که مخاطبان هنری گسترده‌تر شوند و نگاه از یک سری افراد خاص و محدود خارج شود و بخش‌های هنری با نگاه عمومی تری مواجه شوند.

خضابی با اشاره به مصوبه مجلس برای خرید آثار هنری اظهار کرد: اگر بحث مصوبه مجلس مبنی بر خرید آثار هنری از بودجه عمرانی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی جدی گرفته شود، هنرمندان امیدوارتر فعالیت خواهند کرد زیرا گردش مالی بین هنرمند و مخاطب عامل اصلی در ایجاد اثر است، لذا باید اقتصاد هنر را جدی بگیریم تا شکل جدی تری به خود بگیرد و بتواند موثر باشد.

 

فروش آثار جشنواره هشتم نقطه تاثیرگذار بر هنر ایران است

عبدالرحیم سیاهکار زاده، دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، فروش آثار هنری جشنواره را نقطه تاثیرگذار بر هنر کشور دانست و گفت: فروش آثار هنری در جشنواره هشتم نقطه تاثیرگذاری بر هنر ایران است زیرا این نیاز جامعه تجسمی است.

رئیس مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با بیان این مطلب افزود: جشنواره مهمترین محلی است که همه دست اندرکاران و متولیان باید برای نیازهای هنری جامعه در آن تلاش کنند، قطعا فروش آثار هنری یکی از مهمترین نیازهای جامعه هنری است که باید به آن در جشنواره هنرهای تجسمی فجر توجه کرد.

دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، خرید آثار هنری توسط ارگان‌های دولتی را یک الزام خواند و گفت: سالهاست که مدام بحث خرید آثار هنری از بودجه عمرانی ارگان‌ها مطرح می‌شود اما هنوز این مساله به شکل جدی اجرا نشده لذا باید این مصوبات در شکل درست آن احیاء و سپس ماندگار شود.

سیاهکار زاده ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح فروش آثار هنری در جشنواره هنرهای تجسمی فجر بیان کرد: چقدر خوب است که فروش آثار هنری در این جشنواره انجام شود و آثار هنری به عنوان یک نیاز به خانه‌ها و چرخه زندگی و سبد اقتصادی خانواده‌ها وارد شود.

 

وی بهترین بخش جشنواره هشتم تجسمی فجر را تلاش برای فروش آثار خواند و گفت: به نظر من بهترین بخش و بهترین گام هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر همین فروش آثار است زیرا قرار است که یک فرهنگ‌سازی در این زمینه ایجاد شود البته ما تبلیغ چندانی روی این بخش نداشتیم زیرا این بخش از تعهد جشنواره خارج است، هر چند زمینه سازی کارها انجام شده است اما ما معتقد به بازگشت آثار به هنرمندان نیستیم لذا امیدواریم که برداشت خوب و مناسبی در این جشنواره رخ بدهد و شاهد تداوم این روند در آینده باشیم.

لازم به یادآوری است؛ هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر این روزها در حالی نمایشگاه آثار خود را در برابر دید علاقمندان به هنر قرار داده که متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته نگاه خود را به هنر معاصر و مفهومی اختصاص داده است.

برای دیدن آثار هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر می‌توانید همه روزه تا 17 اسفندماه به موسسه فرهنگی هنری صبا در خیایان ولیعصر، نرسیده به چهار راه طالقانی، جنب ساختمان فرهنگستان هنر مراجعه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR