تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، مدیر تولید

معرفی/ بیوگرافی:

رضا کریمی با نام اصلی غلام رضا کریمی (به انگلیسی: Gholam Reza Karimi) هنرمند ایرانی متولد 1 بهمن 1356 در اراک استان مرکزی است.

آقای غلامرضا کریمی بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. از مهم‌ترین آثار رضا کریمی می‌توان به بازیگری در سریال ساختمان پزشکان، سریال ترش و شیرین، سریال پژمان و سریال هیولا به کارگردانی مهران مدیری اشاره نمود.
او فارغ‌التحصیل رشتهٔ بازیگری تئاتر می‌باشد. وی از سال 1378 به شکل حرفه‌ای، کار خود را در زمینۀ بازیگری تئاتر آغاز کرد.

بنا به نظر بسیاری از بینندگان کاراکتر و شخصیت غلام رضا کریمی بسیار شبیه به «رضا کیانیان» می‌باشد و حتی میمیک چهره و تون صدای ایشان به هم شبیه است و خیلی‌ها فکر می‌کردند که رضا کریمی برادر یا فامیل نزدیک رضا کیانیان باشد.

رضا کریمی نخستین بار در تلویزیون حضور یافته و سال 1375 در سریال وکلای جوان به کارگردانی بهرام کاظمی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال ساختمان پزشکان، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای غلامرضا کریمی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون محمدعلی کشاورز، رضا کیانیان، محمد مختاری و شهرزاد عبدالحق را تجربه کرد.

غلامرضا کریمی در سال 1390 دورهٔ پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم غلامرضا کریمی در این سال، بازیگری در سریال ساختمان پزشکان به کارگردانی سروش صحت و محمود رضایی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی غلامرضا کریمی بازی در سریال ساختمان پزشکان بوده است. غلامرضا کریمی سال 1390 سریال ساختمان پزشکان نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با سروش صحت همکاری داشته است. غلامرضا کریمی‌توانست با بازی در سریال ساختمان پزشکان تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر هومن برق‌نورد، شقایق دهقان، بهنام تشکر و فرناز رهنما بر تجارب او افزود.

رضا کریمی علاوه‌بر سریال ساختمان پزشکان، سال 1385 در سریال ترش و شیرین نیز بازی کرده است. غلامرضا کریمی این‌بار با رضا عطاران یعنی کارگردان سریال ترش و شیرین و هنرمندانی چون شهره سلطانی، حمید لولایی، رضا عطاران و رضا شفیعی‌جم همکاری داشت.

با اینکه غلامرضا کریمی را بیشتر بعنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. غلامرضا کریمی علاوه‌بر بازیگر به‌عنوان جانشین تولید، نویسنده، کارگردان و برنامه‌ریزی نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین اثر غلامرضا کریمی در حرفهٔ جانشین تولید، سریال مسافران است. مهم‌ترین اثر غلامرضا کریمی در حرفهٔ نویسنده، سریال طاغوت است و مهم‌ترین اثر غلامرضا کریمی در حرفهٔ برنامه‌ریزی، فیلم گل‌های داوودی است.

در این سال‌ها غلامرضا کریمی با هنرمندان بسیاری تجربهٔ کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران شقایق دهقان با 4 مرتبه، حمید لولایی با 3 مرتبه، هومن برق‌نورد با 3 مرتبه، اصغر حیدری با 3 مرتبه و بهنام تشکر با 3 مرتبه بیشترین همکاری را با غلامرضا کریمی داشته‌اند.

فعالیت‌ها
فیلم سینمایی
«انتقال»
«باج»
«طبقه حساس» به کارگردانی کمال تبریزی – 1392
«خوب بد جلف» به کارگردانی پیمان قاسم خانی – 1395
و…

مجموعه تلویزیونی
«شب‌های برره» 1384
«جایزه بزرگ» – 1384
«چارخونه» – 1386
«مسافران» – 1388
«ساختمان پزشکان» – 1390
«دزد و پلیس» – 1391
«پژمان» – 1392
«تاکسی پلیس» – 1393
«شمعدونی» – 1394
«گشت ویژه» – 1395
«گسل» – 1396
«گشت پلیس» – 13971397
و…

مجموعه نمایش خانگی
سریال «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری – 1397

• اینستاگرام:
rezakarimi36

• وب‌سایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان هنر نمایش» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

با دادن ستاره ⭐️ رأی خود را به این اثر اعلام نمائید!
هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان کارتونیست هنرمندان صنایع دستی هنرمندان خطاط هنرمندان معمار هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان صداپیشه
بنر هنرمندان نمایش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم