اکرم احمدی توانا از شاهنامه، روایتگر ماندگار می‌گوید

به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، در این نمایشگاه که حاصل یک سال و نیم تحقیق و پژوهش اکرم احمدی تواناست، بیش از 40 اثر نقاشی، حجم وعکس از 21 هنرمند پیشکسوت و جوان به نمایش درآمده است.

این پژوهشگر درباره دلایل برپایی نمایشگاه به خبرنگار هنرآنلاین گفت: این نمایشگاه حاصل یک سال و نیم تحقیقات من درباره شاهنامه و تاثیر آن در هنر معاصر و مدرن ایران است. تلاش کردم همه آرتیست‌هایی که شاهنامه را در کارشان مدنظر قرار داده بودند یافته و درتحقیقاتم آثار آن‌ها را مورد بررسی قرار دهم. آنچه در دسترس بود و کارهای متاخرتر را جمع‌آوری کردم و در این نمایشگاه به نمایش گذاشتم.

وی ادامه داد: در مجموع بالغ بر 40 اثر از 21 آرتیست در این نمایشگاه با محوریت آثار شاهنامه به نمایش درآمده است که از قدیمی‌ترین آن‌ها اثر مرحوم عربعلی شروه است و جوان‌ترین هنرمند نیز مهسا خیرخواه است که آثارشان در کنار هم در گالری آران به روی دیوار رفته است. همزمان با نمایش آثار، سعید روانبخش پرفورمنس «مهره سرخ» را در پروژه آران در سه روز جمعه، شنبه و یکشنبه (14 تا 16اسفند) اجرا خواهد کرد.

احمدی توانا در ادامه درباره دلیل انتخاب این موضوع برای پژوهش خود بیان کرد: پروسه تحقیق من بیش از یک سال و نیم به طول انجامید. ابتدا با بررسی شاهنامه‌های مصور و کهن ایران کارم را آغاز کردم و بعد تلاش کردم تا ببینم روند تغییرات در هنر مدرن به چه شکل است. اتفاقی که در نسخه‌های قدیمی شاهنامه وجود داشت این بود که هر نسخه، معاصر زمان خودش بود و برگرفته از اتفاقاتی که در آن دوران حکم فرما بوده است مثلا نسخه شاهنامه سلجوقی با نسخه شاهنامه صفوی کاملا متفاوت از هم هستند. برایم جالب بود که بدانم هنرمندان معاصر ما شاهنامه را چگونه ارزیابی می‌کنند. برخی مدت زمان بیشتری درگیر این موضوع بودند و برخی در مجموعه‌های خاصی از این موضوع بهره گرفته‌اند.

وی با اشاره به این که روند تغییرات هنر معاصر نیز به دو دوره تقسیم می‌شود گفت: این روند کاملا متفاوت است، در نتیجه گیری مقاله مطرح شده که قبل از انقلاب و بعد از آن رویکردها چگونه بوده است، هنرمندان پس از انقلاب بیشتر به سمت روایت شاهنامه و تصویرسازی رفتند و عده‌ای هم بودند که بیشتر از آنکه نگاه ملی‌گرایانه داشته باشند، آن را بهانه‌ای برای نقد زندگی معاصر قرار دادند و از دریچه کاملا متفاوتی به شاهنامه نگاه کردند.

این پژوهشگر در ادامه درباره تاثیر نگارگری در شاهنامه گفت: از هیچ یک از آثار نگارگری برای نمایشگاه استفاده نکردم، چرا که دیدگاهم درباره جریانات جدید هنری بود و بیشتر به سمت هنر معاصر و مدرن نگاه داشتم.

وی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است حمایت مدیر گالری آران از این مجموعه بود که اگر من را در این امر یاری نمی‌کردند این نمایشگاه جمع‌آوری نمی‌شد و داشتن آثار هنرمندان بزرگ ایران در یک نمایشگاه قطعا اتفاق بزرگی است که با حمایت گالری آران به وقوع پیوست.

در این مجموعه آثاری از عربعلی شروه، نیکزاد نجومی، مهدی حسینی، گیزلاوارگا سینایی، فریدون آو، مرضیه قره داغی، فرح اصولی، ترانه صادقیان، شیرین نشاط، جمشید حقیقت شناس، سعید روانبخش، رضا هدایت، بهنام کامرانی، یاسمین سینایی، علیرضا جدی، سیامک فیلی زاده، امیرحسین بیانی، علا ابتکار، آرتمیس شهبازیف علی رضا فانی، مهسا خیرخواه، آیلین بهمنی پور به نمایش درآمده است.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR