کودکان جنگ‌زده در این زیرزمین حبس شدند

به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، گهواره مامنی برای آسایش و لالایی طنینی برای آرامش است. حال جنگ در نقطه مقابل این دو قرار دارد. جنگی که در طول تاریخ چه خواب‌هایی از کودکان و چه آسایش‌هایی از مردمان ربوده است. حال اگر اهل خاورمیانه باشید که در اعصار مختلف تاریخ تا اکنون خواستگاه جنگ‌های مختلف بشری بوده، بیشتر با این مقوله آشنا هستید.

کریم اله‌خانی در چیدمان “بدون عنوان” خود که در نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ارائه داده است، به این موضوع نگاه کرده است. چیدمانی از گهواره‌های خالی که صدای لالایی‌های مادران کرد زبان شما را دعوت می‌کند به اندیشیدن درباره آنچه که تاکنون در این منطقه جغرافیایی گذشته است و سرنوشت‌های معلوم و نامعلومی که برای مردمان این سرزمین رقم زده است.

این چیدمان از گهواره‌های خالی وقتی با دست‌های مخاطبان تکان داده می‌شوند، صدای زجه‌های کودکانی را که خواب‌شان برآشفته را در زیرزمین موسسه صبا فرهنگستان هنر طنین انداز می‌کند و آنگاه دوباره و دوباره مادران شروع به خواندن لالایی می‌کنند.

هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر این روزها در حالی نمایشگاه آثار خود را در برابر دید علاقمندان به هنر قرار داده که متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته نگاه خود را به هنر معاصر و مفهومی اختصاص داده است.

برای دیدن آثار هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر می‌توانید همه روزه تا 17 اسفندماه به موسسه فرهنگی هنری صبا در خیایان ولیعصر، نرسیده به چهار راه طالقانی، جنب ساختمان فرهنگستان هنر مراجعه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR