مهری مهرنیا
مهری مهرنیا

مهری مهرنیا

Mehri Mehrnia

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون

معرفی:

مهری مهرنیا (به انگلیسی: Mehri Mehrnia) با نام اصلی فاطمه مرموزنیا هنرمند ایرانی، زادۀ 1296 آلاشت مازندران و درگذشتۀ 30 بهمن 1387 تهران است.

زندگی‌نامه
خانم مهری مهرنیا سال 1296 در آلاشت شهرستان سوادکوه به دنیا آمد و در 1326 در جامعه باربد مشغول تحصیل شد. او فعالیت در تئاتر را از سال 1327 آغاز کرد و در 1339 با فیلم بچه ننه وارد دنیای سینما شد. مهرنیا در حدود نیم قرن فعالیت هنری در بیش از 40 فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد.
«خشت و آینه» 1344، «آرامش در حضور دیگران» 1351، «شازده احتجاب » 1353، «هیولای درون» 1362، «تنوره دیو » 1364، «اتوبوس » 1364، «جهیزیه‌ای برای رباب» 1366 و «روسری آبی» 1373 از جمله فیلم‌های مطرح مهری مهرنیا است که در سال‌های اخیر در آسایشگاه سالمندان به سر می‌برد.
او سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن را برای بازی در فیلم «تنوره دیو » از چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرده بود. فیلم «تنوره دیو » به کارگردانی کیانوش عیاری در سال 1364 ساخته شد. آخرین کار سینمایی مهری مهرنیا، ایفای نقشی کوتاه در فیلم همیشه پای یک زن در میان است ساخته کمال تبریزی بود.

مهری مهرنیا اواخر عمرش را در آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک گذراند. او از اینکه هیچ‌یک از بازیگران و مسؤولین سراغی از او نمی‌گیرند، گله‌مند بود و در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا در آستانه روز مادر در سال 1386 اظهار داشت:
«تا سر پایی و می‌توانی کاری انجام بدهی، همه مریدت هستند و همه تو را می‌خواهند، اما وقتی از دست و پا افتادی، دیگر هیچ‌کس نگاهت هم نمی‌کند.»

مهری مهرنیا، صبح چهارشنبه 30 بهمن 1387 در سن 91 سالگی در بیمارستان باهر تهران، بر اثر کهولت سن درگذشت.

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت وفات

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang