فرزانه تاییدی
فرزانه تاییدی

فرزانه تاییدی

Farzaneh Taidi

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون،

 

معرفی:

فرزانه تأییدی (به انگلیسی: Farzaneh Taidi) هنرمند ایرانی، زادهٔ 1324 در تهران و درگذشته 5 فروردین 1399 لندن است.

 
کودکی
خانم فرزانه تائیدی دوران کودکی و تحصیل را در مراکز استان‌های اصفهان، کرمان، کرمانشاه، خوزستان و… گذراند. او از کودکی به رقص باله علاقه‌مند بود اگرچه بعدتر تئاتر به علاقهٔ اصلی او تبدیل شد.

 
تئاتر و ازدواج
با شرکت در نخستین نمایش زندهٔ تلویزیونی در سال 1341، او کار در تئاتر را به‌طور رسمی در ادارهٔ هنرهای دراماتیک آغاز کرد. سپس با پرویز کاردان هنرپیشه و نویسنده و کارگردان تئاتر ادارهٔ هنرهای دراماتیک ازدواج کرد و حاصل این ازدواج پسرش کیوان بود.
او در بیش از 30 نمایشنامهٔ تلویزیونی و صحنه، در طول پنج سال و نیم فعالیتش در ادارهٔ هنرهای دراماتیک شرکت کرد.

 
سفر به آمریکا
در سال 1346 با پدرش به آمریکا رفت. او در این مدت دوره کوتاه آموزشی چند ساله در پیرامون تاریخ غرب و بازیگری در صحنه را آموخت. به عقیدهٔ او بیش‌ترین تجربه‌هایش را از تماشای نمایش‌نامه‌های گوناگون بدست آورده‌است. او در زمان اقامتش در ایالت کالیفرنیا در شهر لوس آنجلس با حسین رجائیان (کارگردان) آشنا شد. او فرزانه را برای نقش اول فیلم خود به ایران دعوت کرد.

 
بازگشت به ایران
او در اوایل سال 1972 میلادی با بازگشت به ایران با ادامهٔ کارش در تئاتر کار در سینمای ایران را شروع نمود. او با بهروز به‌نژاد در بیش‌تر کارهای تلویزیونی و سینمائی بعنوان زوج هنری فعال بود و این همراهی همچنان نیز ادامه دارد. او در این مدت فیلم‌های فریاد زیر آب و… را ساخت.
او که بعد از انقلاب ایران (1357)، در استخدام رسمی ادارهٔ برنامه‌های تئاتر وزارت فرهنگ و هنر بود مدعی است که با صدور حکمی از سوی وزارت ارشاد اسلامی در سال 1359 از کار برکنار شد.

 
گریز ناگزیر
نام کتابی است که در بخشی از آن، شرح خاطرات فرزانه تأییدی از مشکلات بهایی‌ها در دههٔ 1360 و همچنین مشکلاتی که گریبانگیر او به عنوان یک بازیگر قدیمی شده‌بود آورده شده‌است.
فرزانه تأییدی یکی از بازیگران فیلم بدون دخترم هرگز بود که نقش «خانم شهین» را ایفا کرد. این فیلم به عقیدهٔ بعضی از صاحب‌نظران مانند راجر ایبرت و کرین جیمز نمایشی مغرضانه و متعصبانه از ایرانیان مسلمان دارد.

 
فرزانه تأییدی پس از مدتی بیماری در سن 75 سالگی در شهر لندن درگذشت.

گالری تصاویر:

معرفی زندگینامه و بیوگرافی تاریخ و محل تولد و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی ویکی‌پدیا و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد معروف و مشهور بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت زمان

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang