محمدعلی فردین
محمدعلی فردین

محمدعلی فردین

Mohammad Ali Fardin

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان سینما و کشتی‌گیر

معرفی:

محمدعلی فردین (به انگلیسی: Mohammad Ali Fardin) هنرمند، زادهٔ 15 بهمن 1309 در تهران و درگذشته 18 فروردین 1379 در تهران است.

او با دعوت اسماعیل کوشان و نقش آفرینی در فیلم چشمه آب حیات وارد دنیای بازیگری شد، و اولین حضور حرفه‌ای خود را در سینما آغاز کرد، از دیگر فعالیت‌های فردین قبل از عرصه سینما می‌توان به ورزش کشتی اشاره کرد او در قهرمانی کشتی جهان 1954 به مدال نقره دست یافت، وی در بعد از انقلاب اسلامی همچون بسیاری دیگر از هنرمندان در دوران بعد انقلاب فعالیت هنری نداشت و تقریباً خانه نشین شد،آقای فردین از معدود بازیگرانی است که می‌توان به او لغب سوپراستار داد.
فردین از محبوبیت ویژه‌ای از بین دیگر هنرمندان ایرانی در میان توده کثیر مردم ایران برخوردار بود، وی با طبع جوانمردی و خصلت مردانگی که در نقش‌های سینمایی و زندگی شخصی اش به تصویر کشید، شخصیت او را در قلبهای مردم ایران پایدار کرد و به او لقب سلطان قلبها را دادند.

وی سینمای حرفه‌ای را با بازی کوتاهی در فیلم «دو قلوها» به کارگردانی شاپور یاسمی درنقش برادر دوقلوی ناصر ملک‌مطیعی درچند پلان آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به ورزش کشتی اشاره کرد. او در فروردین 1379 در 70 سالگی درگذشت. همچون بسیاری دیگر از هنرمندان آزاده پس از انقلاب اسلامی سال 57 از ادامه فعالیت بازماند و تقریبا خانه نشین شد و بین او و هوادارانش فاصله افتاد که باعث آزردگی روحی او در سالهای واپسین عمر شد. این جلمه در جمع خصوصی هنرمندان از او گویای حال و هوای وی در آن دوران سخت زندگی است “مرگ حق است و همه باید برویم اما ما یکبار نمی میریم هر روز داریم صد بار می‌میریم.” اظهارات خانم پروین غفاری در مورد او در کتاب “تا سیاهی در دام شاه” جالب و خواندنی است.

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

معرفی زندگینامه و بیوگرافی تاریخ و محل تولد و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی ویکی‌پدیا و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد معروف و مشهور بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت زمان

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang