گابریلا رودریگز: آثارم درباره بهبود بشریت هستند

به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، گابریلا رودریگز هنرمند مکزیکی که مجموعه‎ای از آثار او در هشتمین جشنواره تجسمی فجر به نمایش گذاشته شده، درباره این نمایشگاه به خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: این نمایشگاه پس از آن شکل گرفت که یکی دوستانم مجموعه‎ای از لامپ‎های پدر فیزیک‎دان خود را به من هدیه داد و من تصمیم گرفتم با آن لامپ‎های مجموعه مجسمه‌ه‏ایی خلق کنم.

وی ادامه داد: این نمایشگاه از مجموعه‎کارهایی است که به مناسبت سال نور که به پیشنهاد کشور مکزیک در سازمان ملل برگزار شد انجام شده است. از هر کدام از این دستگاه‌هایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده نوری بیرون می‏‌آید و هریک از این نورها جایگاه خاصی برای من دارد. این نورها در نهایت به همدیگر متصل شده و آن نور واقعی را ایجاد می‏‌کند. نور چیزی بیش از یک عنصر در هنر تلقی می‏‌شود. نور ماده اصلی هر قطعه و اثر است. در این مورد خاص نیز یک هدف وجود داشت. یوهان اکهارت زمانی گفت در هنگامی تاریکی است که ما نور را می‏‌بینیم. نمایش «انعکاس» یا «زمان نور» برخورد هنری با نورافشانی به عنوان یک فرآیند انسانی است. در این آثار انعکاس به عنوان عزیمت سایه‌ها به سمت نور، احیای شخصی نسبت به تجاربی است که زندگی را متحول می‌‌سازند و به عنوان پدیده‏ایی اجتماعی تعریف می‌شوند.

این هنرمند مکزیکی درباره موضوعات مختلف موجود در کارهای خود نیز اظهار کرد: بعضی از کارهای من درباره قدرت در زمینه اجتماعی هستند، این آثار با زمینه نور ساخته شده‌‎اند و در مجموع می‏‌توان گفت که درباره بهبود بشریت صحبت می‏‌کنند. موسیقی، ترانه‌های سنتی مکزیکی، تفکر و همه جنبه‎های مثبت و قدرتمند زندگی موضوعات این آثار هستند. بشر از تاریکی به روشنایی وارد می‌شود و من می‎خواستم درباره این نور صحبت کنم.
رودریگز ادامه داد: «زمان نور» به یک سیستم ناموجود بشر اشاره دارد که بی‌هوده تلاش می‏‌کند روند سالم‌‏سازی در زمان را اندازه‎گیری کند. کلکسیونی که ارائه کرده‎ام شامل 15 قطعه ساخته شده از لامپ، شیشه نقاشی‎شده، قطعات بازیافتی راه‌‏آهن یا قالب‏‌های قدیمی آجر است. هر شی به طبیعت انسان اشاره دارد و امید نوری است در قبال عزلت‌نشینی. به عنوان یک مکزیکی خوشحالم در کشوری زندگی می‌کنم که پر از انواع چالش‎هاست. در این مجموعه کوشیده‌‏ام تجربه مشترک، آسیب‎پذیری و بقا را به عنوان موضوعاتی انعکاس‌‏پذیر مطرح کنم به همان شکل که چشم انسان نور را با عبور از ظلمات شکل می‌دهد تا همه چیز در روشنایی بازسازی شود.

این هنرمند همچنین درباره زمینه اصلی کار خود در مکزیک نیز توضیح داد: من در واقع در زمینه نقاشی روی شیشه کار می‎کنم. در این مجموعه نیز از نقاشی روی شیشه استفاده کرده‎ام که می‌‏توانید در آثار نمایشگاه آن‌ها را ببینید.

لازم به یادآوری است. بخشی از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر که این روزها در موسسه فرهنگی و هنری صبا برپاست به کشور مکزیک اختصاص دارد و در این نمایشگاه آثار سه هنرمند مکزیکی به نمایش درآمده است.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR