نمایشگاه یاد و آزادی در نگارخانه آسمان

به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، جمشید حکیمی هنرمند خوشنویس درباره نمایشگاه مروری بر آثار خود که در مجموعه فرهنگی هنری آسمان برپاست به خبرنگار هنرآنلاین گفت: در این نمایشگاه 45 اثر به نمایش درآمده است که بخشی از آن به آثار کلاسیک من اختصاص یافته و بخشی دیگر آثار مدرن من هستند که روی بوم کار شده‌اند و فقط فرم هستند.

وی ادامه داد: از مجموع 45 اثر 9 اثر کلاسیک و سنتی هستند که با عنوان «یاد» به نمایش درآمده‌اند و 36 اثر نیز با عنوان «آزادی» کار شده است. آثار کلاسیک تقریبا آثاری است که از سال 1350 کار کرده‌ام و مجموعه «آزادی» به آثار مدرن من اختصاص یافته است که در این سبک راحت‌تر کار کردم و آثاری است که از سال 90 تا 94 روی بوم شکل گرفته‌اند.

این هنرمند خوشنویس درباره سبک آثار کلاسیک خود بیان کرد: آثار کلاسیکم سبک به خصوصی ندارند، اما از آنجایی که شاگرد استاد امیرخانی بودم و بیشتر سیاه مشق کارکرده‌ام و مدرک فوق ممتاز خوشنویسی را هم در سبک سیاه مشق و کتیبه دریافت کردم ترجیح دادم بیشتر آثار سیاه مشق را دراین نمایشگاه به نمایش بگذارم.

حکیمی درباره رجوع به نقاشی خط نیز عنوان کرد: قبل از این که برای یاد گیری خوشنویسی به انجمن بروم با مرحوم رضا مافی آشنا بودم و تحت تاثیر کارهای او خوشنویسی را شروع کردم. او از همان ابتدا نقاشی خط کار می‌کرد و اولین استاد من در این زمینه بود. در واقع مافی من را با دنیای خوشنویسی و نقاشی خط آشنا کرد و برای دیدن آثار او همیشه اولین نفر در نمایشگاه‌ها بودم. با نقاشی خط به این شکل آشنا شدم اما خیلی آن را جدی نگرفتم، ولی بعد از دیدن آثار بسیار و رفتن به نمایشگاه‌های متفاوت به این نتیجه رسیدم که روی بوم کار کنم و در اولین آثار نیز تحت تاثیر زنده‌رودی قرار گرفتم. در نهایت این که به صورت جدی از سال 90 کار روی بوم را آغاز کردم.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر از مرکب رنگی در آثار خوشنویسی بهره می‌گیرد، گفت: کار کردن با مرکب رنگی در خوشنویسی اصلا اتفاق خوبی نیست و کاملا با آن مخالف هستم، چرا که کیفیت کار را پایین می‌آورد و حتی با بهترین مرکب رنگی هم، کار خوب نمی‌شود. به نظرم بیشتر کسانی که با چاپ دستی آشنا نیستند، به استفاده از مرکب رنگی پناه می‌برند و این بسیار اشتباه است.

گفتنی است، نمایشگاه آثار خوشنویسی و نقاشی خط جمشید حکیمی تا 9 اسفندماه در مجموعه فرهنگی هنری آسمان (فرهنگستان هنر) واقع در خیابان ولی عصر (عج)، خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه) بالاتر از خیابان شیرکوه، نبش فیروزکوه پذیرای علاقمندان به هنر است.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR