به آینده جشنواره تجسمی فجر امیدوارم

به گزارش ایسنا، این کاریکاتوریست و عضو شورای هنری جشنواره تجسمی فجر اظهار کرد: این نخستین دوره‌ای است که شاهد برگزاری جشنواره تجسمی فجر به این شکل هستیم. یقینا در هر جشنواره‌ای نخستین دوره دارای مسائل و انتقاداتی است، اگرچه معتقدم جشنواره تا این جای کار، بسیار خوب پیش رفته است.

وی با اشاره به اهمیت ادامه دادن مسیر جشنواره، گفت: نگاه به هنر معاصر در این جشنواره، یک شیوه جدید است که جای آن در نظام هنری کشور خالی بود و هنوز امتحانش را پس نداده است، برای همین باید چند دوره با این روش پیش برویم، کما این‌که همه نمونه‌های خارجی نیز پس از چند دوره به شکل دلخواه خود رسیده‌اند.

او ادامه داد: اگر مدیران، دوره‌های بعدی جشنواره را به همین شکلی که هست دنبال کنند و تحت تأثیر سلیقه مدیران، رویکردها تغییر نداشته باشد، به‌زودی این جشنواره به جایگاه ایده‌آل خود خواهد رسید. در این صورت، جشنواره‌ای پویا خواهیم داشت که جای آن در کشور خالی بوده است. من به آینده این جشنواره بسیار امیدوارم، زیرا برای برگزاری آن، چند ماه جلسات بررسی شکل گرفت و سعی بر این بود که همه‌چیز طبق اصول اجرا شود. به همین خاطر، فکر می‌کنم جشنواره روند خوب و روبه رشدی را خواهد داشت اگر کاستی‌های آن را به مرور رفع کنیم.

عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی فجر نوع چیدمان آثار و فضای مناسب نمایش آثار را مهم دانست و گفت: با توجه به این‌که امسال آثار دسته‌بندی نداشتند، فضا و نوع چیدمان بسیار مهم بود که این موضوع در مرحله عمل و در نمایشگاه به‌خوبی اجرا شد. فرم انتخاب‌شده برای جشنواره تجسمی فجر، همان شکلی است که جشنواره‌های معتبر جهان برای خود انتخاب کرده اند و ما تاکنون تجربه‏ آن را نداشته ایم. با این حال، تا هنرمندان ما بتوانند با این شیوه هماهنگ شوند، چند سال زمان لازم است.

عبدی افزود: شرایط موجود در جشنواره، مرزهای رشته‌ها و وجود موضوع مشخص تا امروز دست‌وپای هنرمندان را در جشنواره هنرهای تجسمی فجر می‏‌بست. هنرمندان بسیاری دوست داشتند که آثار ترکیبی ارائه کنند و از چند مدیا در آثار خود استفاده کنند، اما در این صورت امکان حضور در جشنواره تجسمی فجر را نداشتند، تغییرات ایجادشده در جشنوارهٔ امسال، راه را برای چنین هنرمندانی باز کرد و به آن‌ها فرصت داد آثار خود را عرضه کنند.

 

مستند پرتره‌های حسین مجابی و حمید عجمی اکران می‌شود:

چهارشنبه 28 بهمن‌ماه و در سومین روز از بخش مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، مستند پرتره‌هایی از زنده‌یاد حسین مجابی (نقاش پیش‌رو) و حمید عجمی (خالق خط معلی) در موزه هنرهای معاصر تهران اکران می‌شود.

 

بخش جنبی مستندهای تجسمی فجر از ساعت 15:30 تا 17 میزبان سه فیلم «آرزوی همه» علی قدیریان، «معلی» سیدمحمدرضا‌ ترین‌سان و «پریان اندوه» هومن حسنی است.

«آرزوی همه» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی قدیریان، مستندی تجربی است که در خلاصه آن آمده است: «پرتره – هنرمند باید مفهوم‌محور باشد و خود را هرچه بیشتر به فضای آن نزدیک کند. این مستند هماهنگی فرم و مفهوم را در خلق موضوع دینی به‌نمایش می‌گذارد.»

«معلی» ساخته سیدمحمدرضا‌ ترین‌سان به تهیه‌کنندگی مجید عزیزی است که این فیلم به کیفیت پیدایش رسم‌الخط «معلی» در عرصه هنرهای خوشنویسی با نگاهی به زندگی استاد حمید عجمی می‌پردازد.

«پریان اندوه» به کارگردانی هومن حسنی و تهیه‌کنندگی هومن حسنی و دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی تندیس و سازمان زیباسازی شهر تهران، مستند – پرتره زنده‌یاد حسین مجابی نقاش پیش‌رو معاصر است.

سانس دوم مستندهای هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با اکران یک فیلم در بخش مسابقه ادامه خواهد یافت. در این سانس که از ساعت 17:15 تا 18:30 برگزار می‌شود. فیلم «خطوط ناپیدا» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهدی رخشانی به‌نمایش درخواهد آمد که مستند پرتره علی راشکی، نقاش معلول سیستانی است.

بخش پایانی سومین روز از نمایش مستندهای تجسمی فجر به اکران فیلم «چشم جنگ» ساخته یوسف حاتمی‌کیا و مهدی برجیان به تهیه‌کنندگی ابراهیم حاتمی‌کیا اختصاص دارد. این فیلم روایتی از زندگی سعید صادقی، عکاس جنگ تحمیلی، است که بعد از گذشت 30 سال از جنگ به دنبال آدم‌های درون عکس‌هایش می‌گردد.

 

کوچ «نوالدین زرین‌کلک» در جشنواره تجسمی فجر بررسی می‌شود:

بخش مستند هشتمین جشنواره تجسمی فجر با فیلم «خانه‌ام خالیست» رضا مهران‌فر به بررسی کوچ نورالدین زرین‌کلک از کشور می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، این مستند عصر روز پنج‌شنبه 29 بهمن در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران ساعت 18:30 اکران می‌شود. این مستند، پرتره، زندگی و آثار هنری استاد نورالدین زرین کلک و همچنین روایتی بر کوچ او از کشور است.

نورالدین زرین‌کلک، نویسنده، تصویرگر کتاب کودک و انیمیشن‌ساز در کارنامه هنری خود تألیف و تصویرگری بیش از 20 کتاب و ساخت 16 فیلم انیمیشن را دارد. این هنرمند که جوایزی بین‌المللی را در زمینه تصویرگری و ساخت انیمیشن کسب کرده، فروردین‌ماه سال 93 در تولد 77 سالگی‌اش ایران را ترک کرد.

 

روز پنج‌شنبه 29 بهمن‌ماه چهار فیلم دیگر نیز در بخش مستند جشنواره تجسمی فجر اکران می‌شود؛ «دلواپس درختان بوم» علی‌محمد مسیحا و «درخت سخنگو» علیرضا قاسم‌خان در بخش جنبی و «فراتر از رنگ» مریم سپهری و «بر پرند خیال» رهبر قنبری در بخش مسابقه مستندهای هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اکران می‌شوند.

نمایش فیلم‌های مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی هر روز تا 30 بهمن‌ماه در موزه هنرهای معاصر تهران ادامه دارد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 9 بهمن تا 17 اسفندماه به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی – هنری صبا، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران و موزه فلسطین برپاست.

 

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR