اطلاعیه فراخوان نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی «خشت خام» یزد

لینک وب‌سایت

« این رویداد را با دوستان خود به اشتراک بگذارید »

شهرداری یزد با همکاری انجمن هنرهای تجسمی یزد برگزار می‌کند:
نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی «خشت خام» یزد

■ مهلت: 30 بهمن 1396 ■

نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی «خشت خام» با هدف پاسداشت و بازنمود بخشی از زیبایی‌ها و مهارت‌های مردمان و استادکارانی که قابلیت‌های بومی واقلیمی، این میراث ارزشمند را برای نسل‌های بعدی به ارث نهادند و همچنین ایجاد تعامل و تبادل فرهنگی هنری و معرفی یزد به عنوان مرکزهنر و پایتخت مجسمه‌های خشت خام برگزار می‌گردد.

“هر خشت و هر دیواره حرفی دارد با تو، رازی دارد از حوادث جهان و گذشت زمان. سائیدگی دیوار، از باد است، از باران است، از گذشت زمان است. و این زمین، زمینی که با اطمینان زیر پایت حس می‌کنی، اشارتی است در آیینه خشت به ناپایداری. و خشت نمودار خاک است و سرنوشت و سرگذشت تبار ماست بر دیوار، تا بماند به یادگار، به رسم، به نقش، به شکل.” (پرویز کلانتری )
≡ سمپوزیوم در دو بخش اصلی و جنبی

بخش اصلی با حضور 10هنرمند حرفه‌ای ایران برگزار می‌شود .
بخش جنبی این سمپوزیوم متشکل از 10گروه که هر گروه شامل دو نفر از دانشجویان ،فارغ التحصیلان و علاقه مندان دارای رزومه هنری رشته‌های مجسمه‌سازی و معماری به منظور کسب تجربه و آموزش تکنیک‌های مجسمه‌سازی خشت خام فراهم می‌گردد.
مصالح تخصصی سمپوزیوم خشت خام 20*20، گِل و کاه گِل تعیین شده است.

≡ اهداف:

ارج نهادن به مونومان‌های شهری که خاطرات اجتماعی و فرهنگ عامه را با خود به همراه دارند
ایجاد فضای تعامل و گفتگو در زمینه مجسمه‌سازی شهری و فرصت تبادل تجر بیات، اطلاعات و مهارت ها
تاکید بر کارکردوتاثیر فرهنگی آثار در شهر از طریق فراهم سازی شرایط آفرینش هنر
دستیابی به آثار هنرمندان ایرانی و بین‌المللی به منظور استفاده در فضاهای عمومی شهر یزد
تلاش و حرکت در مسیراحیا و حفاظت از میراث تاریخی،فرهنگی و اهمیت آن با بکار گیری هنر مجسمه‌سازی

≡ مواد اولیه

به هر هنرمند منتخب سمپوزیوم حداکثر دو هزار خشت 20*20 سانتیمتر و گِل جهت اتصال و کاه گِل در صورت نیاز جهت استفاده در رویه اثر داده خواهد شد .
لازم به ذکر است در صورت نیاز هنرمند بنا به طرح مورد نظر به خشت و مصالح مورد نیاز دیگر می‌بایست پیش از آغاز کارگاه سمپوزیوم به دبیرخانه اعلام کنند.
همچنین هر هنرمند در صورت نیاز به اسکلت بندی داخلی اثر باید نقشه و طرح مشخصات فنی و موارد مورد نیاز آن را به دبیرخانه قبل از برگزاری اعلام فرماید تا در صورت موافقت شورای سیاست گزاری تهیه گردد.
در بخش جنبی به هر یک از هنرمندان حداکثر 1000 قطعه خشت خام و گل و وسایل مورد نیاز داده خواهد شد.

≡ شرایط ساخت و اجرای آثار

هنرمندان بخش اصلی می‌بایست یکی از اندازه‌های اثرشان کمتر از 3 متر نباشد. آثار پیشنهادی می‌بایست در محدوده ابعاد 1٫5 *1٫5*3 متر طراحی و اجرا شود.
هنرمندان بخش جنبی میبایست یکی از اندازه‌های اثرشان کمتر از 150 سانت نباشد. آثار پیشنهادی می‌بایست در محدوده ابعاد 1٫5 *1*1 متر طراحی و اجرا شود.
هنرمندان می‌توانند کمتر 15 درصد از آثار خود را از مواد و متریالی که برگرفته از بافت سنتی و اقلیم یزد می‌باشد استفاده کنند که به عهده خود هنرمند است.
هنرمندان می‌توانند از تمامی تکنیک‌های مجسمه‌سازی از جمله کاهشی،افزایشی و… در اجرای آثار به دلیل خام بودن خشت و در اختیار داشتن گِل استفاده کنند و تاکیدی بر هندسی بودن آثار نیست.
در طول زمان اجرای آثار سمپوزیوم تعدادی استاد کار معمارسنتی (بنا) جهت همکاری و در اختیار قرار دادن تجربیات خود در کنار هنرمندان حضور خواهند داشت.
سمپوزیوم متعهد می‌شود به همراه تعداد مشخص شده خشت خام وسایل کار با خشت و گل را به صورت اختصاصی در اختیار هنرمندان قرار دهد. هنرمندان می‌توانند سایر ابزار مورد نیاز شخصی خود را به همراه بیاورند.

≡ شرایط انتخاب دستیاران

دستیاران از بین دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته هنر به ویژه رشتهٔ مجسمه‌سازی و معماری که بدین منظور ثبت نام کرده باشند، انتخاب می‌شوند.
ثبت نام دستیاران 25 تا 26 بهمن به دو روش سایت و بصورت حضوری در دبیرخانه سمپوزیوم انجام خواهد شد.
ثبت نام دانشجویان به عنوان دستیار فقط با ارایه معرفی نامه استاد مربوطه و یا مدیر گروه انجام خواهد گرفت.
به هر یک از دستیاران در پایان سمپوزیوم مبلغ ده میلیون ریال به همراه گواهی حضوردر سمپوزیوم، اعطا خواهد شد.

≡ هدیه بخش اصلی

به هر هنرمند مبلغ شصت میلیون ریال اهدا خواهد شد.

≡ هدیه بخش جنبی

به گروه‌های 2 نفره مبلغ بیست میلیون ریال اهدا خواهد شد.

≡ مبلغ هدیه ورودی سمپوزیوم به هنرمندان

به تمامی هنرمندان شرکت کننده بخش اصلی علاوه بر مبلغ هدیه ورودی، گواهی شرکت و لوح یادبود سمپوزیوم اعطا خواهد شد.

در بخش جنبی، در صورت تشخیص و صلاحدید هیات داوران، یک گروه به عنوان استعداد جوان معرفی می‌شود.
≡ سایر موارد

ماکت آثار منتخبی که به بخش اجرایی سمپوزیوم راه می‌یابد متعلق به دبیرخانه سمپوزیوم خواهد بود.
به هنرمندانی که به دلایل شخصی از ادامه اجرای کار بازمانده و یا موفق به اتمام کار در زمان سمپوزیوم نشوند، مبلغ هدیه تعلق نخواهد گرفت.
کلیه آثار ساخته شده در سمپوزیوم متعلق به شهرداری یزد بوده و حق استفاده از این آثار و تصاویر آن‌ها در سایت، بروشور، کاتالوگ و … برای دبیرخانه محفوظ است.
ماکت ارسالی می‌بایست از مصالح ماندگار و مقاوم باشد، در غیر این صورت دبیر خانه هیچ مسئولیتی در قبال سلامت ماکت نخواهد داشت.
آثار انتخاب نشده می‌بایست تا تاریخ 96/12/05 تحوبل گرفته شود و در غیر این صورت دبیر خانه هیچگونه مسولیتی در قبال آثار ندارد.
شرایط جوی تغییری در زمان بندی سمپوزیوم ایجاد نخواهد کرد.
اصالت طرح و پرهیز از هرگونه کپی برداری از آثار هنرمندان ایرانی و خارجی از شرایط تایید طرح بوده و مد نظر داوران قرار می‌گیرد (مسئولیت هرگونه تخلف در این زمینه به عهده پیشنهاد دهنده است).
در صورت به وجود آمدن موارد خاص و خارج از ضوابط سمپوزیوم توسط هر فرد حاضر در سمپوزیوم، تصمیم گیری در مورد ادامه حضور فرد با دبیرخانه خواهد بود.

≡ ارتباط با جشنواره

≡ وبسایت جشنواره
■ http://sasyazd.com
≡ اینستاگرام
■ instagram.com/sasyazd
≡ تلگرام
■ t.me/symposiumofadobesculpture

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR