اطلاعیه فراخوان سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

لینک وب‌سایت

« این رویداد را با دوستان خود به اشتراک بگذارید »

فراخوان سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد.

■ مهلت بخش مرور تئاتر ایران: 14 اَمرداد 1396 ■
■ مهلت بخش خارج از صحنه آثاری که از 1 آذر 95 تا 31 تیر 96 اجرا شده اند: 9 اَمرداد 1396 ■
■ مهلت بخش خارج از صحنه آثاری که از 1 اَمرداد 96 تا 1 مهر 96اجرا شده اند: 7 مهر 1396 ■

■ به گزارش صحنه، فراخوان سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با احترام به دستاوردهای ارزشمند دوره‌های پیشین جشنواره و با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها، با هم‌اندیشی دست‌اندرکاران تئاتر کشور، در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر و در آن روند پیشروی جشنواره با توجه به چند نکته معرفی شده است.
■ حذف تدریجی بازبینی آثار به‌صورت فیلم ـ تئاتر، با رجوع به اجراهای زنده، اصلاح فرآیند انتخاب آثار، با تکیه بر خرد جمعی و مراجعه به آرای طیف وسیعی از کارشناسان و مدیران تئاتر، اعتباربخشی به جوایز جشنواره با فرآیند استانداردسازی موضوع داوری و کاستن تعداد جوایز، مانند دیگر جشنواره‌های جهانی تئاتر، توجه به ظرفیت‌های نوین اجرایی با حمایت از گونه‌های مختلف تئاتر، تلاش برای هویت‌یابی و کارایی اجتماعی جشنواره تئاتر فجر در ترسیم روند جشنواره سی‌وششم معرفی شده است.
■ جشنواره تئاتر فجر که توسط اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه بین‌المللی تئاتر (ITI) برگزار می‌شود شامل بخش‌های مرور تئاتر ایران، تئاتر ملل، میهمان، بخش خارج از صحنه (Offstage)، بخش به علاوه فجر، بخش مسابقه تئاتر ایران و بخش مسابقه تئاتر بین‌الملل می‌شود.
■ بخش مرور تئاتر ایران شامل آثاری خواهد بود که “تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور”، “برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی” و “آثار دانشجویی” را در برمی‌گیرد. توضیحات شرایط و زمانبندی هر بخش به تفکیک در فراخوان آمده است.
■ بخش خارج از صحنه (Offstage) شامل هر گونه اجرا در خارج از صحنه و بیرون از فضاهای تئاتری متعارف، با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب است که بر اساس مکان اجرا، در دسته‌های اجرا در مکان‌های نامتعارف (در خیابان، اماکن تاریخی، ورزشگاه‌ها، محیط‌های طبیعی، کارخانه‌ها و اماکن متروک و…)، اجراهای کاربردی (درحوزه‌های مسولیت اجتماعی؛ شامل اجرا با مهاجرین، سالمندان، معلولین، زندانیان، کودکان بیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، نابینایان و… در خارج از صحنه و یا مکان‌های مرتبط) و پرفورمنس آرت (Performance Art) قرار می‌گیرد.
■ مطابق فراخوان پایان مهلت ثبت درخواست حضور در بخش مرور تئاتر ایران تا 14 اَمرداد اعلام شده است و هنرمندان می‌توانند با مطالعه دقیق فراخوان و گاهشمار هر بخش برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر اقدام کنند.
■ نشانی دبیرخانه تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کربن، شماره 18، طبقه اول، کدپستی: 34913-11337

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR