اطلاعیه فراخوان معماری مسابقه حفظ میراث فرهنگی یونسکو سال 2017

لینک وب‌سایت

« این رویداد را با دوستان خود به اشتراک بگذارید »

فراخوان معماری مسابقه حفظ میراث فرهنگی یونسکو سال 2017 به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود.

■ مهلت: 9 تیر 1396 ■

دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران بخش خصوصی در ایران را تشویق کرده تا پروژه‌های خود را تا پایان 30 ژوئن 2017 ( مطابق با 9 تیر ماه 1396 )، ارسال نموده تا به صورت بین‌المللی به نمایش درآیند.

■ داوطلبان برای شرکت در رقابت‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت زیر مراجعه کنند:
www.unescobkk.org/culture/heritage/awards/apply

■ بروشور مسابقه را از اینجا دانلود کنید.
بنابر اعلام روز یک شنبه دفتر یونسکو در تهران از سال 2000 جمعا 677 درخواست از 25 کشور با ارائه پروژه‌های مختلف از خانه‌های شخصی تا مجموعه کاخ‌ها، در این رقابت شرکت نموده اند. مجموعا 196 مورد موفق به کسب جایزه یونسکو برای فعالیت‌های برگزیده در زمینه حفظ میراث فرهنگی شده اند .
بعلاوه 11 جایزه به معماری نوین که با میراث فرهنگی تلفیق شده اند اعطا شده است که این جایزه به تقدیر از طراحی‌های معماری امروزی که به خوبی با میراث فرهنگی عجین شده اند، اختصاص دارد.
تا کنون 5 ایرانی موفق به کسب این جایزه شده اند: ‘ خانه پل شیر’، جلفای اصفهان ( گواهی شایستگی آسیا – اقیانوسیه در سال 2002 )، ‘ خانه زرگر یزدی )، یزد ( نشان افتخار آسیا- اقیانوسیه در سال 2004 )، ‘ کاروانسرای زین الدین’، یزد (نشان افتخار آسیا – اقیانوسیه در سال 2005)، ‘ ارگ سریزد ‘، ( جایزه ممتاز آسیا – اقیانوسیه در سال 2014 )، خانه داروغه، استان خراسان رضوی ( نشان افتخار آسیا – اقیانوسیه در سال 2017 )
برندگان این پروژه‌ها استانداردهای فنی و اجتماعی بالایی را برای حفاظت در منطقه ایجاد نمده اند. آن‌ها تلاش‌های بومی برای حفاظت از میراث فرهنگی را ارتقا داده و به جوامع محلی الهام بخشیده تا برای نجات ابنیه تاریخی اقدامی‌کنند.
این جوایز از فرهنگ حفاظت از میراث فرهگی از طریق انتخاب تکنیک‌ها و رویکردهای مناسب حفاظت دفاع می‌کند.
پروژه‌هایی که بیش از 50 سال قدمت داشته و طی 10 سال اخیر تکمیل گردیده باشند، مشمول جوایز حفاظت از میراث فرهگی هستند و با شرایط فوق الذکر در بخش حفاظت میراث فرهنگی قرار می‌گیرند. برای مثال خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری و سازمانی شهرها و روستاهای تاریخی، پیگاه‌های میراث فرهنگی و باستانی و منظرهای فرهنگی، نمونه‌های مناسبی برای رقالبت در این جایزه هستند.
هدف این جوایز تشویق افراد برای اجرای پروژه‌های حفاظت از میراث فرهنگی در جوامع شان به صورت مستقل یا با مشارکت بخش خصوصی – دولتی عنوان شده است.
این جوایز به تاثیرات اجتماعی و سیاسی پروژه با توجه به چگونگی پیوستگی روند و محصول نهایی با محیط اطراف و جامعه محلی پاداش می‌دهد.
امسال اسامی‌برندگان در ابتدای دسامبر 2017 اعلام خواهد شد که منتخبین ‘ نشان برتری ‘، ‘ جایزه ممتاز ‘، گواهی شایستگی ‘، ‘ نشان افتخار ‘ و ‘ جایزه معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی ‘ را دریافت خواهند نمود.
جایزه معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی به بناهای نوسازی اهدای می‌شود که طراحی برجسته آن‌ها با معماری تاریخی عجین شده باشد. این جایزه پروژه‌های ارسال شده که با طرح و معماری جدید تکمیل شده اند را ترغیب کرده تا میراث فرهگی موجود را غنی‌تر سازند. ضمایم ساختمانی، ملحقات جدید، فضاهای عمومی و ساختارهای جدید مانند پل‌ها، واجد شرایط شرکت در این رقابت هستند.
جایزه معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی به سازگاری سازه‌های نوساز می‌پردازد و به مواردی که بیانگر معماری برجسته است که با مفاهیم تاریخی عجین شده اند، پاداش می‌دهد.

منبع خبر فارسی: ایرنا

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR