دوربین عکاسی بدون آینه چیست و چگونه کار می کند؟


در حالی که یک دوربین DSLR با استفاده از یک سیستم آینه ای، نور را به سمت منظره یاب اپتیکی بازتاب می دهد، و یا نور را مستقیما از سنسور دوربین عبور می دهد؛ اما یک دوربین بدون آینه (Mirrorless Camera) آن سیستم آینه ای را ندارد (دلیل نام گذاری این دوربین ها هم همین است).
این به این معنی است که نوری که از لنز عبور می کند همیشه به سنسور تصویر می رسد. به دلیل نداشتن سیستم آینه و منظره یاب اپتیکی، دوربین های بدون آینه در مقایسه با دوربین های DSLR ساده تر، سبک تر و کوچک تر هستند.
از آنجا که نور دیگر در یک منظره یاب اپتیکی ((optical viewfinder (OVF) منعکس نمی شود، معمولا دوربین های بدون اینه دارای منظره یاب های الکترونیکی ((electronic viewfinders (EVF) و صفحه نمایش (LCD) هستند که اساسا آنچه را که سنسور تصویر می بیند، برمی گردانند.

تصویر زیر تفاوت بین دوربین DSLR و دوربین بدون آینه را نشان می دهد:

تفاوت دوربین DSLR و دوربین بدون آینه
همانطور که در تصویر می بینید، در مقایسه با دوربین های بدون آینه، DLSR ها دارای اجزای داخلی بسیار بیشتری هستند. علاوه بر سیستم پیچیده آینه، یک شیشه مات (focusing screen)، یک لنز کندانسور (condenser lens)، منشور پنج وجهی (pentaprism / pentamirror) و اجزای دیگری مانند آینه ثانویه و یک حسگر اتوفوکوس تشخیص فاز، اجزای تشکیل دهنده دوربین های DSLR را تشکیل می دهند.

دوربین های بدون آینه چگونه کار می کنند؟
برخلاف DSLR ها، دوربین های بدون آینه عملکرد بسیار ساده تری دارند. نور از درون لنز عبور می کند (در تصویر بالا شماره ۱)، به طور مستقیم به حسگر تصویر (در تصویر بالا شماره ۴) می رسد و منظره یاب اپتیکی که با یک منظره یاب الکترونیکی (در تصویر بالا شماره۹) جایگزین شده است؛ تصویر را نمایش می دهد.


در حالت عادی، شاتر دوربین های DSLR (در تصویر بالا شماره ۳) باز می شود و معمولا تا پایان عمل نوردهی باز می ماند. همان طور که در تصویر بالا نشان داده شد؛ به دلیل عدم وجود آینه و منشور در دوربین بدون های آینه، فاصله فلنج (یاflange distance که فاصله بین گیره لنز و سنسور تصویر است.) در این دوربین ها می تواند به طور قابل توجهی کوتاه تر باشد.

به همین علت، بدنه اکثر دوربین های بدون آینه نسبت به دوربین های DSLR باریک تر و سبک تر هستند.

مزایای دوربین های بدون آینه
دوربین های بدون آینه مزایای زیادی نسبت به دوربین های DSLR دارند. علاوه بر وزن بسیار سبک تر و اندازه کوچک تر دوربین های بدون آینه، استفاده از یک منظره یاب الکترونیکی در آنها می تواند فواید بسیار زیادی برای عکاسان داشته باشد.
از آنجا که همه چیز مستقیما در سنسور تشکیل می شود، تنظیمات دوربین مانند وایت بالانس (white balance)، کنتراست و saturation را می توان از طریق منظره یاب به طور مستقیم مشاهده کرد.
پوشش های اطلاعاتی دیگری از جمله هیستوگرام زنده را می توان در داخل منظره یاب قرار داد؛ که اینکار به عکاسان اجازه می دهد دقیقا همان چیزی را که می بینند ثبت کنند.
هنگامی که این مزایا با قابلیت تشخیص کنتراست سریع یا سیستم تشخیص فاز سنسور ترکیب شود، برای اینکه مطمئن شوید که در هر عکسی، می توانید به طور دقیقی فوکوس کنید، می توانید از توانایی زوم روی یک سوژه برای فوکوس کردن، بیشترین فوکوس، تشخیص چهره و دیگر ویژگی های قدرتمند استفاده کنید.
هنگامی که در طول روز عکاسی می کنید، به جای صفحه نمایش (LCD) پشت دوربین، می توانید از منظره یاب الکترونیکی، برای دیدن و بررسی عکس های خود استفاده کنید.

معایب دوربین های بدون آینه
از طرفی، دوربین های بدون آینه معایبی هم دارند.
اول: فقط زمانی که دوربین روشن باشد، منظره یاب الکترونیکی فعال می شود، درنتیجه سنسور تصویر شارژ زیادی مصرف می کند، که می تواند عمر باتری دوربین عکاسی شما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد و آن را کم کند.
دوم: منظره یاب الکترونیکی می تواند کند باشد و تاخیر داشته باشد، صفحه آن خاموش شود و یا کنتراست بالا داشته باشند که ممکن است برای بعضی عکاسان سخت باشد که به آن عادت کنند، و آنها را خسته کند. اگر چه آخرین مدل های دوربین های بدون آینه هنگام اتوفوکوس، بسیار سریع و دقیق هستند؛ اما در عکاسی سریع و پیاپی، خصوصا در شرایط کم نور ممکن است خیلی راضی کننده عمل نکنند.

منبع: https://www.didnegar.com

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

دکمه بازگشت به بالا