پیکسل سوخته چیست و چگونه به وجود می آید؟


یک از سوالات رایجی که از ما بسیار پرسیده می شود و ممکن است برای اکثر دارندگان دوربین های عکاسی و فیلمبرداری پیش بیاید؛ به موضوع “پیکسل سوخته” مربوط می شود.

پیکسل های سوخته ممکن است در عکس ها و یا روی صفحه نمایش (LCD) دوربین عکاسی شما ظاهر شوند.

از آنجایی که شاید خیلی از افراد ندانند که پیکسل سوخته چیست؟ چطور تشخیص دهند که دوربین آنها پیکسل سوخته دارد؟ چه عواملی باعث به وجود آمدن آنها می شوند؟ و آیا می توان پیکسل سوخته را رفع کرد؟ و اگر می شود چگونه؟ ما تصمیم گرفته ایم که یک مقاله مختصر و مفید برای پاسخگویی به تمام سوالات شما بنویسیم.

“پیکسل سوخته” چیست؟
“پیکسل سوخته”، پیکسلی است که به طور دائمی آسیب دیده است و هیچ گونه اطلاعات و برقی از سوی دوربین دریافت نمی کند، که غالبا به صورت نقطه های سیاه روی صفحه نمایش دوربین دیده می شود. گاهی اوقات پیکسل های سوخته به شکل نقاط سیاه نیستند، بلکه نسبت به پیکسل های مجاور خود، رنگ های متفاوتی دارند و یا کمی تیره تر از پیکسل های مجاور هستند.
پیکسل های سوخته در صفحه نمایش دوربین های دیجیتال و سنسورها به ندرت دیده می شوند. معمولا تولید کنندگان دوربین، در طول فرایند تضمین کیفیت (QA) خود، حواسشان به پیکسل های سوخته هست. پیکسل های سوخته ممکن است بر روی صفحه نمایش و سنسورهای دوربین های DSLR با گذشت زمان ظاهر شوند، که این موردی طبیعی است.

چگونه می توان وجود پیکسل سوخته در دوربین را تشخیص داد؟
پیکسل های سوخته را می توان به آسانی روی صفحه نمایش دوربین تشخیص داد. نمایش زنده (Live View) را روشن کنید و دوربین خود را به سمت یک فضای روشن مانند آسمان بگیرید. پیکسل های سوخته همیشه به صورت نقاط یکسان و یکنواخت دیده می شوند حتی اگر شما دوربین را تکان دهید.

پیدا کردن پیکسل های سوخته در سنسور دوربین سخت تر است. چند عکس با رنگ ها و مدل های مختلف بگیرید، سپس تصاویر را در سایز کامل (فول سایز با نمایش ۱۰۰%)، با دقت نگاه کنید. اگر شما در ناحیه ای از عکس، پیکسلی را مشاهده کردید که هر بار تغییر رنگ می دهد یا نسبت به پیکسل های اطرافش تیره تر است؛ به احتمال زیاد این پیکسل، یک پیکسل سوخته است.

چه عواملی باعث به وجود آمدن پیکسل سوختگی می شود؟

رقص نور لیزری:
عکاسان و فیلمبردارانی که در مجالس عروسی تصویربرداری می کنند باید مراقب باشند که دوربین شان در معرض تابش اشعه لیزر قرار نگیرد؛ زیرا تابش این اشعه ها باعث به وجود آمدن پیکسل های سوخته می شود. همچنین اگر شما یک دوربین عکاسی دارید و آن را در مراسم عروسی عزیزان و نزدیکانتان همراه خود می برید که عکاسی کنید؛ یادتان باشد که مواظب اشعه های لیزر باشید!

تابش نور شدید و مستقیم خورشید به لنز دوربین:
فرض کنید که در یک روز زیبای آفتابی بیرون رفته اید. ممکن است شما با دیدن صحنه زیبای خورشید هیجان زده شوید، دوربین عکاسی خود را از کیف تان درآورید، لنز دوربین خود را مستقیما به سمت خورشید بگیرید و از آن عکاسی کنید.

باید به شما بگویم که دفعه بعدی که خواستید از خورشید عکس بگیرد در کارتان خیلی عجله نکنید زیرا اینکار ممکن است باعث به وجود آمدن پیکسل سوختگی در دوربین شما شود!

چه زمانی باید به فکر تعمیر پیکسل سوخته در دوربین خود باشیم؟
اگر شما فقط یک یا دو پیکسل سوخته در LCD دوربین خود داشته باشید، در مورد آنها نگران نباشید؛ این تعداد پیکسل سوخته امری عادی است.

بیایید به این موضوع به صورت زیر نگاه کنیم:
صفحه نمایش ۳ اینچی رایج دوربین های نیکون دارای ۹۲۰،۰۰۰ پیکسل است. یک پیکسل سوخته به معنای یک ده هزارم خطا است؛ و این یعنی ۹۹٫۹۹ درصد از پیکسل ها سالم هستند. حتی اگر شما بیش از ۲ یا ۳ پیکسل سوخته روی LCD دوربین خود داشته باشید و آنها نزدیک به یکدیگر قرار گرفته باشند؛ باز هم جای نگرانی نیست. این تعداد پیکسل های سوخته هرگز روی عکس های شما تاثیر بدی نمی گذارند و خودشان را نشان نمی دهند؛ مگر آنکه تعداد آنها زیاد باشد. در این هنگام است که باید به فکر اصلاح پیکسل های سوخته در دوربین خود باشید.

اگر دوربین شما پیکسل سوخته داشته باشد؛ باید چکار کنید؟
پیکسل سوخته یک سوء عملکرد در دوربین عکاسی است؛ که متاسفانه در اکثر موارد، شما نمی توانید خودتان آنها را تعمیر کنید. پیکسل های سوخته اکثرا دائمی است و با گذشت زمان از بین نمی روند. به علاوه، پیکسل های سوخته موجود در عکس ها را نمی توان با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ اصلاح کرد و باید به فکر اصلاح دائمی آن باشید.

منبع: https://www.didnegar.com

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

دکمه بازگشت به بالا