اصطلاح (ودوتا) و (استافج) در نقاشی

Veduta & Staffage

معرفی و بررسی دو اصطلاح «ودوتا» و «استافج» در نقاشی که مربوط به نقاشی‌های منظره می‌باشند.

ودوتا یا نما (Veduta)

ودوتا در نقاشی این گونه تعریف می‌شود: تصاویر بزرگ شده و با جزییات دقیق و واقعی از مناظر هر شهر یا هر منظره و چشم‌اندازی هستند. این نوع نقاشی‌ها زیرمجموعه‌ای از نقاشی‌های منظره (Landscape) محسوب می‌شوند.
نقاشی‌های ودوتا بیشتر بر صحت و واقعی بودن تاکید دارند. در این نقاشی‌ها بر خلاف نقاشی‌های خیال، هیچ عنصر تخیلی یا فانتزی در منظره مشاهده نمی‌شود. در «ودوتا» اصل بر این است که واقعی‌ترین حالت یک منظره با جزییاتی درست به تصویر کشیده شود. به همین دلیل اغلب این نقاشی‌ها به عکس شباهت دارند با این تفاوت که عکس منظره با رنگ‌ها و قلم‌مو روی بوم با زحمتی بسیار بیشتر از فشار دادن دکمه دوربین، گرفته شده است.
نقاشی‌های ودوتا بیشتر از آنچه تصور کنید حائز اهمیت هستند. تغییر یک منظره و به تصویر کشیدن آن به روش شخصی بسیار ساده‌تر از نقاشی همان منظره به سبک ودوتا است. زیرا منتقدان منظره واقعی و مکان واقعی را می‌شناسند و می‌توانند به راحتی نقاشی را مقایسه کنند. در این حالت پیدا کردن اشتباهاتی در جزییات و اندازه‌ها بسیار آسان‌تر و محتمل‌تر است. در حالی که وقتی نقاش به سلیقه خودش جزییات را تغییر می‌دهد، می‌تواند هر اشتباهی را اعمال روش شخصی‌اش جلوه دهد. بنابراین کشیدن یک نقاشی ودوتا نیاز به دقت و توجه به جزییات و همچنین مهارت در طراحی و نقاشی دارد.

استافج (Staffage)

استافج عناصر جانبی و فرعی موجود در هر نقاشی هستند.
در نقاشی بالا آیا زنی که در میان درختان در حال راه رفتن است مشاهده می‌کنید؟ ایده اصلی و تاکید نقاشی زیبایی منظره است. اما برای اضافه کردن اثری از انسان و یا برای نشان دادن اینکه در اطراف انسان‌هایی زندگی می‌کنند این زن به نقاشی اضافه شده است که عنصر بسیار کوچکی در کل نقاشی محسوب می‌شود اما تفاوت زیادی ایجاد کرده است. بدون این زن ممکن بود منظره بسیار خالی به نظر برسد. به این زن در نقاشی استافج می‌گویند.
استافج می‌تواند هرچیزی باشد. یک شخص یا بقایای یک اثر تاریخی. این عناصر مادامی که مرکز توجه و سوژه اصلی در نقاشی نباشند استافج محسوب می‌شوند. جزییاتی که به نقاشی اضافه می‌شوند می‌توانند جهت و نوع فکر ما را به کل تغییر دهند.

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

موارد دیگر: