اصطلاح‌ (بانوی مدونا سیاه) و (انداکسبیلدر) در نقاشی

Black Madonna & Andachtsbilder

در این مطلب به معرفی و بررسی توضیح اصطلاح‌های «بانوی سیاه» و «انداکسبیلدر» می‌پردازیم.

بانوی مدونا سیاه (Black Madonna)

همان طور که از عبارت بانوی سیاه پیداست، این عبارت به نقاشی‌هایی اشاره دارد که تصویر مریم مقدس با پوست تیره نقاشی شده است. کلیساها و مکان‌های مذهبی معدودی نقاشی‌ها و مجسمه‌های بانوی سیاه را در فضای خود به نمایش گذاشته‌اند. گرچه نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی هستند که به دلیل آسیب‌های فیزیکی و یا تخریب رنگ تیرگی به خود گرفته‌اند.
به نظر می‌رسد به تصویر کشیدن مریم مقدس و همچنین کودکی مسیح با پوست تیره به صورت عمدی، در فاصله زمانی بین قرون دوازده و پانزده میلادی رایج بوده است. دلیل این نوع نقاشی‌ها به طور دقیق مشخص نیست اما دلیلی که بیان می‌شود این است که هدف از این نوع نقاشی‌ها، جذب افراد سیاه‌پوست به مذهب بوده است.
معروف‌ترین اثر بانوی سیاه، تصویر بانوی سیاه در شهر چستوهوا در لهستان است.

تصاویر فداکارانه یا انداکسبیلدر (Andachtsbilder)

انداکسبیلدر Andachtsbilder یک لغت آلمانی است و به تصاویر فداکارانه ترجمه می‌شود. مجسمه‌ها و نقاشی‌های انداکسبیلدر در کلیساها و مکان‌های مقدسی که مردم به عبات می‌پردازند بسیار دیده می‌شود. انداکسبیلدر بیشتر تصاویری غمگینی است که از داستان‌های مسیحی و باورهای دینی الهام گرفته شده‌اند.
آثار انداکسبیلدر منظره‌ای از یکی از قسمت‌های داستان اشتیاق مسیح و یا مجسمه‌ای از پیتا (Pieta) هستند. پیتا به مجسمه‌هایی گفته می‌شود که مریم مقدس بدن بی‌جان مسیح را در آغوش گرفته است. تمامی آثار هنری انداکسبیلدر با هدف برانگخیتن احساس مخاطب به سمت سوژه خلق می‌شوند. این سوژه می‌تواند مسیح و یا داستان‌های مربوط به مسیحیت باشد.

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

موارد دیگر:

دکمه بازگشت به بالا