اصطلاح (هاشورزنی) و (شئ هنری) در نقاشی

📖 آشنایی با اصطلاحات نقاشی


معرفی و بررسی دو اصطلاح «هاشورزنی» و «شیء هنری» در نقاشی.

هاشورزنی (Hatching)

اصطلاح هاشورزنی در نقاشی به معنی استفاده خلاقانه از خطوط برای ایجاد سایه و یا حالات مختلف در هر نقاشی و یا حکاکی خاص است. با توجه به شیوه ساده آن، هاشورزنی در حکاکی‌هایی که در آن ساده بودن نقش اساسی داشت، محبوب‌تر بود. به همین دلیل است که در بسیاری از آثار استادان قدیمی‌ از قرن 15 این روش دیده می‌شود. با توجه به چگونگی استفاده از خطوط برای ایجاد حالت، انواع مختلفی از هاشورزنی وجود دارد: هاشورزنی خطی، هاشورزنی عرضی و غیره. این روش از زمان رنسانس شناخته شده است و بسیاری از هنرمندان نقاشی‌ها و پرتره‌های خود را به طور کامل با روش هاشورزنی طراحی می‌کردند. با پیشرفت این روش، هاشورزنی‌های ماهرانه و پیچیده‌تری ابداع شد که بیشتر شبیه به یک نقاشی تک‌رنگ بودند.

شیء هنری (Objet d’art)

این عبارت فرانسوی به معنی شیء هنری است. برخلاف ترجمه آن، این واژه، اشیاء هنری معمول مانند نقاشی، مجسمه، چاپ و یا نقاشی را مد نظر قرار نمی‌دهد. این اصطلاح برای قطعات هنری عجیب و منحصر به فرد استفاده می‌شود که عمدتا سه بعدی بوده و یا دارای شکلی نادر یا عجیب هستند. به طور کلی، هیچ مرز مشخصی برای یک شیء هنری وجود ندارد: این شیء می‌تواند یک جعبه و یا یک جعبه نمک یا یک چیزی که در جهان عملی مفید نیست باشد. هرچیزی می‌تواند به عنوان یک شی هنری دیده شود اما دسته‌بندی آن به اشکال هنری متعارف بسیار دشوار است. بنابراین، شیء هنری یک اصطلاح جمعی برای اشیاء هنری است که نمی‌توان آن‌ها را با اشکال هنری متعارف طبقه‌بندی کرد.

همه چیز درباره هنر دانستنی‌های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک


دیدن منابع مطالب

مرتبط:

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR