نمایشگاه واقعیت مجازی VR چیست؟

برای کسانی که نمی‌دانند ابتدا تکنولوژی واقعیت مجازی را توضیح می‌دهیم، واقعیت مجازی با اختصار VR (ویرچوال ریالیتی – Virtual Reality ) تولید نرم افزاری – رایانه ای از یک پنداره یا محیط که برای حواس ( بیشتر بصری ) معادل واقعیت، وانمود گردد و به فضای سه بعدی که توسط کامپیوتر ایجاد می شود، اطلاق می گردد. درحقیقت واقعیت مجازی استفاده از فناوری پیشرفته از جمله کامپیوتر و لوازم جانبی آن و ابزارهای چند رسانه ای مختلف برای ایجاد یک محیط مجازی شبیه سازی شده است. در این محیط کاربر اشیاء، حوادث و رخداد های مجازی قابل مقایسه با دنیای واقعی را به طور تعاملی در دست می گیرد و تصاویر نمایشی و حرکتی را مشاهده می کند طوری که فرد گمان کند در محیط واقعی قرار گرفته است.
به تعریف ساده: واقعیت مجازی فناوریی است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار میگیرد و حضور خود را درمحیط حس می‌کند بطوریکه پس از مدتی فکر میکند که در یک محیط واقعی قرار گرفته است.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی بسیاری از گالری‌های نقاشی در جهان تصمیم گرفتند آثار خود را در فضای مجازی نیز به نمایش بگذارند اما نمایش آثار در فضای مجازی کم و کاستی هایی دارد بطوری که بیشتر شبیه یک فروشگاه آنلاین آثار هنرمندان را به نمایش می‌گذارند، که این موضوع صرفا برای فروش آثار هنرمند کاربرد دارد و جذابیت بازدید از گالری را نخواهد داشت. به همین دلیل میتوان گفت که اکثر گالری‌های آنلاین فروشگاه‌های آنلاینی هستند که در حوزه هنر فعالیت می‌کنند.

ممکن است اطلاع داشته باشید که بعضی از گالری‌های بزرگ در جهان نمایشگاه با تکنولوژی مجازی را برگزار نموده اند که به عنوان نمونه میتوان به “موزه لوور پاریس” اشاره نمود ، که افراد از همه جای جهان میتوانند با قابلیت تور مجازی از آن مجموعه دیدن نمایند، اما به این دلیل که هزینه طراحی گالری با واقعیت مجازی بالا بوده و برای برگزاری نیاز به طراح متخصص است ، برای هر مجموعه ای مقدور نبوده و به همین دلیل اکثر گالری ها از این تکنولوژی برخوردار نیستند.
برای مشاهده موزه لوور پاریس با تکنولوژی VR کلیک نمائید:
http://musee.louvre.fr/visite-louvre/index.html?defaultView=entresol.s489.p01&lang=ENG

■ بازدید از نمایشگاه های درحال برگزاری

■ ویژگی‌های یک نمایشگاه هنری خوب

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

موارد دیگر:

دکمه بازگشت به بالا