همه چیز دربارهٔ تربانتین نقاشی رنگ روغن

📖 آموزش نقاشی رنگ روغن

تربانتین (به فرانسوی: Térébenthine) یا روغن تربانتین مایعی است روغنی که از تقطیر انگم انواع درختان کاج بدست می‌آید و مصارف صنعتی و دارویی دارد. ماده آلی آنها از گروه ترپن‌ها هستند و ساختار ملکولی گوناگون دارند. تربانتین یا Turpentine یک محلول شیمیایی به شکل روغن است این ترکیب مخلوطی از هیدروکربنهای دو حلقه‌ای با فرمول C10H16 است که برای رقیق کردن رنگ های روغنی استفاده میشود.

نوع درخت
یکی از منابع اولیه تربانتین، تهیه انگم از درخت پسته کوهی است اما بیشتر درخت‌های کاج مثل کاج مدیترانه‌ای و کاج سوماترا و سیاه‌کاج غربی دارای این انگم هستند.

روش تهیه
تربانتین را هم از راه تقطیر انگم جمع آوری شده از درخت، و هم از تقطیر تخریبی قطعات خرد شده چوب درخت می توان تهیه و تغلیظ کرد. روش های صنعتی پالایشگاهی نیز در تهیه وتغلیظ آن کاربرد دارد.

موارد مصرف
یکی از عمده موارد استفاده آن بعنوان حلال روغنی در رنگ ها و جلا ها است. برای رقیق کردن انواع رنگ های محلول در روغن کاربرد دارد. همچنین بسیاری از ترکیبات آلی مانند کافور، لینانول و گرانیول از آن تهیه می شود.

عوارض
این ماده می تواند بعضی مواقع موجب کمبود خفیف ترومبوسیت ها شود. ترومبوسیتوپنی یعنی کاهش تعداد پلاکت های خون به کمتر از 140 هزار در هر میکرولیتر خون. پلاکت ها را ترومبوسیت نیز می‌نامند. تعداد پلاکت ها به طور طبیعی 200 هزار تا 450 هزار در هر میکرولیتر خون می‌باشد. کاهش تعداد پلاکت های خون باعث اختلال انعقاد خون می شود.. علل این اختلال به دو دسته کلی کاهش تولید پلاکت و افزایش تخریب پلاکت تقسیم می شوند.

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

دکمه بازگشت به بالا