همه چیز دربارهٔ بوم نقاشی

📖 آموزش نقاشی آبرنگ

در اینجا روش تشخیص کیفیت بوم نقاشی را آموزش میدهیم. اگر با ناخن خود به پشت یک بوم خوب، خطی بکشیم، نباید ایجاد ترک کند و یا اثر ناخن ما به شکل خطی برجسته روی بوم باقی بماند.

در یک بوم مرغوب به هیچ وجه روغن رنگ به طرف دیگر نشت نمی‌کند. همچنین اگر گوشه‌ای از پارچه بوم را به طرف داخل تا کنیم پس از باز کردن آن نباید در محل تا خوردگی ترک‌های ریز دیده شود. همینطور اگر این پارچه را حول محوری چوبی یا لوله‌ای به قطر یک تا دو سانتیمتر بپیچیم، نباید ریختگی زمینه یا ترک خوردگی بوجود آید.

ساخت بوم نقاشی:
بسیاری از نقاشان ترجیح می‌دهند که بوم نقاشیشان را خودشان تهیه کنند.زیرا می‌توانند هر سطحی که می‌خواهند را تهیه کنند و همچنین هر اندازه‌ای را تهیه کنند.برای ساخت بوم پارچه‌ای می‌توان از مواد مختلفی استفاده کرد.

پارچه:
پارچه‌های متفاوتی برای بوم نقاشی وجود دارد که دارای ضخامت و بافت متفاوتی هستند.پارچه کتان.پارچه نخی (پنبه ای).کرباس.پارچه پلی استر.که کتان رایج‌ترین آن‌هاست.که اگر ضخیمتر و درشت بافت‌تر باشد بهتر است.

چارچوب:
برای چارچوب می‌توان از چوب خشک سفید استفاده کرد زیرا هم ارزان‌تر است و هم خشک است و نمی‌گذارد به مرور زمان ترک بردارد.

روش ساخت بوم نقاشی:
ابتدا چوب را با ضخامت تقریبا 2*4 می‌بریم .می‌توان از نجاری آن‌ها را با این اندازه تهیه کرد.سپس گوشه آن را 45 درجه می‌بریم بعد باید یک طرف آن را شیبدار کرد تا زمانی که نقاشی می‌کشیم لبه چوب روی پارچه اثر نگذارد. سپس ابتدا با چسب چوب گوشه‌ها را به هم می‌چسبانیم و گونیا می‌کنیم تا زاویه 90 درجه شود.سپس زمانی که خشک شد با منگنه دستی یا بادی هر گوشه را منگنه می‌کنیم لبه بیرونی چارچوب را بهتر است اندکی سمباده زد تاپارچه آسیب نبیند و پاره نشود. در گوشه‌ها می‌توان برای محکم شدن چارچوب از زوار استفاده کرد.
پارچه را تقریبا از هر طرف تقریبا 10 سانتی متربزرگتر از چارچوب بگیریم تا راحتتر بتوانیم پارچه را بکشیم و اگر بعدا مجدد خواستیم پارچه را بکشیم بتوانیم.
سپس ابتدا وسط هر چهار طرف را با منگنه به چارچوب محکم می‌کنیم.به این صورت که یک طرف را منگنه می‌کنیم سپس روبروی آن رابا دست یا انبر مخصوص محکم می‌کشیم و فقط یک منگنه می‌زنیم.بعد طرف دیگر را به همین صورت منگنه می‌کنیم.بعد از این مرحله وسط پارچه بصورت یک لوزی تشکیل می‌شود.
سپس چهار گوشه را محکم به طرف بیرون می‌کشیم (ابتدا دو گوشه مقابل هم را منگنه می‌کنیم.سپس دو گوشه مقابل دیگر را)و محکم روی چارچوب فقط یک منگنه میزنیم.
سپس از یک طرف از وسط منگنه می‌زنیم به طرف گوشه‌ها .سپس روبرو آن را می‌کشیم و منگنه می‌زنیم.و به همین ترتیب طرف دیگر را می‌زنیم.
سپس کنار هر طرف را منگنه می‌زنیم وبعد اضافه پارچه را می‌بریم و یا با چسب می‌چسبانیم.اکنون بوم آماده برای آستر کاری است.

آماده کردن سطح
بعد از کشیدن پارچه باید سطح پارچه را به آرامی سمباده بکشیم تا پرزهای پارچه گرفته شود.سپس باید سطح بوم را به وسیله‌ی یک ماده پوشاند. مواد زیادی وجود دارد که رایجترین آن‌ها استفاده از جسو چسب چوب چسب سریشمی و …است.از جسو بیشتر در سطوح سفت مثل چوب استفاده می‌کنند.برای استفاده از جسو در روی پارچه ابتدا باید سریشم را آماده کرد .سپس دو لایه نازک را با کاردک روی سطح پارچه می‌زنیم تا پارچه عایق شود.می گذاریم تا خشک شود.سپس با کاردک یک لایه‌ی بسیار نازک بر روی سطح پارچه می‌زنیم.سپس سطح آماده است.چسو جاذب بسیار قوی رنگ و روغن است وسطح شکننده‌ای دارد.بهترین ماده برای پارچه اکریلیک جسو پرایمرهای موجود در بازار و یا چسب چوب است.برای استفاده از چسب چوب ابتدا آن را بوسیله آب بسیار رقیق می‌کنیم.سپس بوسیله‌ی یک قلمو پهن زبر آن را روی پارچه به طور کامل می‌کشیم.
سپس کناره چهارچوب را چسب می‌زنیم تا در آینده کشش در پارچه در همه سطوح یکسان باشد.
سپس با کاردک روی سطج می‌کشیم تا یک لایه نازک از چسب روی پارچه بماند.تا بعد از خشک شدن ترک بر ندارد.بوم ما آماده است.شما می‌توانید سطح بوم را با رنگ روغن نسبتا رقیق سفید(هر رنگی دوست داشتید) بپوشانید تا پارچه کمتر رنگ را جذب کند.

همه چیز درباره هنر دانستنی‌های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

مرتبط:

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang