همایون سلیمی

تخصص:
مجسمه سازی، نقاشی

معرفی:
همایون سلیمی (زاده ۱۳۲۷، تهران)، هنرمند نقاش و عضوهیات علمی دانشگاه هنر تهران است.

زندگی
این هنرمند نقاش از هنرستان میرک تبریز دیپلم گرفت و سپس مدتی در بانک مشغول شد. اما علاقه وافرش به نقاشی او را بر آن داشت که راهی کشور فرانسه شود و در بوزار پاریس تحصیل خود را در مقطع لیسانس ادامه دهد. او فوق لیسانس و دکترا را از دانشگاه سوربون در رشته زیبایی شناسی دریافت کرد. تز دکترای او مقایسه تصویری است با بناهای ایرانی اعم از کاشی کاری و مجموعه بناها.

فعالیت‌ها
او تاکنون بیش از ۲۰ نمایشگاه انفرادی در ایران و دیگر کشورها برگزار کرده و چندین جایزه بین‌المللی را دریافت کرده‌است. علاوه بر نقاشی و چاپ دستی (لیتو و فلز)، پرورش درختچه‌های مینیاتوری بن سای نیز در زندگی هنری این نقاش به چشم می‌خورد. همایون سلیمی در داوری و انتخاب دوسالانه‌های نقاشی و مجسمه‌سازی ایران نیز شرکت داشته‌است.

نقد آثار
نقش و بافت در آثار همایون سلیمی نقشی اساسی ایفا می‌کنند. او دوره‌های و رنگ‌بندی‌های مختلف و درجه‌های متفاوتی از فام‌ها و غلظت رنگ را در نقاشی‌هایش نشان می‌دهد. نقاشی‌های وی به تدریج چند لایه ای تر و رنگین تر شده است. او با گذاشتن لایه‌های متعدد رنگ و برداشتن قسمت‌های برجسته تر به وسیله سمباده، رنگارنگی و حجم بخشی در سطح تابلوهایش را بیشتر می‌کند. در تعدادی از تابلو این هنرمند رنگ‌های مکمل و متضاد با هم دیده می‌شوند و سطح تابلو جلوه ای مانند کانی‌ها را می‌یابد. او در آثار اخیرش نقش از گل پنج پر را انتخاب کرده و آن را در کارهایش تکرار می‌کند. تکرار در آثار سلیمی از این جهات جذاب است که بافتی یک دست به کارهایش می‌بخشد. در عین حال هر نقشی با دیگری در جزییات متفاوت است. او نقوش را به وسیله پر کننده رنگ برجسته ساخته و هر نقش گلی مانند را با نقطه ای مرکزی به تصویر می‌کشد. نظم و بی نظمی در این آثار جنبه ای شاعرانه یافته‌اند و سطح نقاشی مانند منجوق دوزی‌ها و پته دوزی‌ها، برجسته و غنی از رنگ است. ایستایی کلی این آثار با تکرار نقوش جنبه ای مفهومی می‌یابد. نقاشی‌های سلیمی ویژگی‌هایی دارند که که هم از سنت و هم از دستاوردهای نقاشی‌های مدرن بهره می‌برند و در همان حال خصلت‌های معاصر را نیز از خودشان نشان می‌دهند. مخاطبان آثار او از قبل می‌دانند که در نمایشگاهش قرار است با چه چه رو در رو شوند اما هر بار او اتمسفری متفاوت از آثارش را به نمایش می‌گذارد.

• نشانی:

• تلفن:

• وبسایت:

• ایمیل:

 

• رویدادهای جاری:
در حال حاضر رویدادی وجود ندارد

• رمزینه:
جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند این کد را اسکن نمائید.

گالری:


معرفی ویژه هنرمندان معاصر ایرانی هنرمندکارت کارت هنرمند ایران ثبت صفحه اختصاصی شخصی راه های تماس اینستاگرام ارتباط آثار بیوگرافی زندگینامه سابقه کاری هنر آنلاین رزومه پروفایل رپورتاژ تبلیغ در شبکه های اجتماعی خصوصی و عمومی همه چیز درباره مشهور معروف و سرشناس سفارش وب سایت رسمی آرتیبیشن سوال آموزش iranian artists persian