کریم نصر

تخصص:
نقاش و تصویرساز

معرفی:
کریم نصر (متولد ۱۳۳۱ شمسی) نقاش و تصویرساز ایرانی است. او همچنین در زمینه طراحی، مجسمه‌سازی و نویسندگی نیز فعالیت دارد.

زندگی‌نامه
کریم نصر در سال ۱۳۳۱ در رشت متولد شد و لیسانس معماری را از انگلستان و فوق لیسانس گرافیک را از دانشگاه تهران دریافت کرده است. او عضویت در هیئت داوران ششمین دوسالانه نقاشی ایران، چهار دوره داور دوسالانه تصویرگری ایران را در کارنامه هنری خود دارد. همچنین تألیف کتاب تاریخ هنر برای کودکان (نشر نظر) ده‌ها یادداشت و مقاله دربارهٔ هنر معاصر ایران در نشریات منتشر کرده است. حسن موریزی‌نژاد، نویسنده مجله تندیس، با ارایه مقاله‌ای در شماره ۳۸ به تاریخ ۳ آذر ۱۳۸۳ کریم نصر را به عنوان یکی از طراحان معاصر ایران معرفی کرده است.
آخرین نمایش نصر در دههٔ ۸۰ شمسی با عنوان «آخرین تپه شرق» همزمان در گالری هما و آن برگزار شده است. شهروز نظری در مقدمه این نمایش نوشته است: آخرین تپه شرق عنوان آخرین سری از نقاشی‌های نصر، واکنشی است رئالیستیک به زوال خاورمیانه در برابر خویشتن خاورمیانه‌ای. نصر یادمان می‌اندازد که این روزها قزل قورت هالیوود و زرق و برق دنیای متجدد تهدید به شمار نمی‌رود، ما دهه‌ها پیش از این جهان ذهنی‌مان را گم کرده‌ایم. سرگرم شدن به کینگ کونگ مجازی اندکی مجال بود تا حسرت سنن و تاریخ از کف رفته را به فراموشی بسپاریم و از هول نیتی برای تهاجم به ما نداشت، آگاهانه او را در مقام مهاجم قرار داده‌ایم. بر خیالی بودن بعضی انگاره‌ها از آن جهت تأکید دارم تا ایده نصر را از نظریات تشکیک در باب ماهیت استعماری فرهنگ مهاجمین منفک ببینیم و این بار به جای توهم «توطئه دیگری» به واقعیت خودزنی خودی بپردازیم. شرق نصر پمپی معاصری است که خود را در فوران رسانه مدفون می‌کند.

نمایش‌های انفرادی
کریم نصر هنوز زنده است، گالری ویستا، تهران ۱۳۹۴ آخرین تپه شرق، گالری هما، گالری آن، تهران ۱۳۸۹ سری لبخندها، گالری هما، تهران ۱۳۸۶

جوایز
او بیش از ۲۰ جایزه داخلی و خارجی در زمینه نقاشی، تصویرسازی و مجسمه‌سازی از جمله پلاک طلایی از براتیسلاوا و پلاک طلای برگزیده دوسالانه طراحی ایران در کارنامه دارد.

نمایشگاه‌ها
آخرین نمایشگاه کریم نصر با نام آخرین تپه شرق از تاریخ ۲۷ شهریور تا ۶ مهر ۱۳۸۹ به طور همزمان در دو گالری هما و گالری آن برگزار گردید.

کتاب‌ها
کتاب نقاشی‌های کریم نصر در سال ۱۳۸۷ از سوی نشر نظر چاپ و روانه بازار نشر گردید. همچنین کتاب مواظب الماس‌هایتان باشید نیز در سال ۱۳۸۹ از طرف همان ناشر منتشر گردید.

• نشانی:

• تلفن:

• وبسایت:

• ایمیل:

 

• رویدادهای جاری:
در حال حاضر رویدادی وجود ندارد

• رمزینه:
جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند این کد را اسکن نمائید.

گالری:


معرفی ویژه هنرمندان معاصر ایرانی هنرمندکارت کارت هنرمند ایران ثبت صفحه اختصاصی شخصی راه های تماس اینستاگرام ارتباط آثار بیوگرافی زندگینامه سابقه کاری هنر آنلاین رزومه پروفایل رپورتاژ تبلیغ در شبکه های اجتماعی خصوصی و عمومی همه چیز درباره مشهور معروف و سرشناس سفارش وب سایت رسمی آرتیبیشن سوال آموزش iranian artists persian