فرهاد مشیری

تخصص:
نقاش

معرفی:
فرهاد مشیری، (زادهٔ ۱۳۴۲ خورشیدی در شیراز) نقاش سرلبالالایرانی است. وی نخستین هنرمند اهل خاورمیانه است که کارش در سال ۲۰۰۸ به قیمتی بیش از یک میلیون دلار به فروش رسید. فرهاد مشیری، در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر جهان در سال ۲۰۱۲ قرار گرفته است.

زندگی
فرهاد مشیری، در سال ۱۳۴۲ در شیراز به دنیا آمد. پدرش مالک چند سینما در شیراز بود و او از نوجوانی به سینما و هنر علاقه‌مند شد. او در سال ۱۳۵۸ به ایالات متحده رفته و در حومه لس‌آنجلس ساکن شد. وی در آنجا تحصیلات مقدماتی را به پایان برده و در سال ۱۳۶۰ در انستیتوی هنر کالیفرنیا مشغول به تحصیل شد. او پس از ۱۲ سال اقامت در ایالات متحده، در سال ۱۳۶۸ به ایران بازگشت و از آن پس به کار تهیه و تولید فیلم‌های انیمیشن کامپیوتری و کتاب برای کودکان به سفارش سازمان یونیسف پرداخت.
فرهاد مشیری، در سال ۱۳۷۸ با الهام از خم‌ها و کوزه‌های سفالینی که در شیراز دیده بود، یک سلسله نقاشی کشید که بعدها به نقاشی‌های کوزه معروف شدند. این آثار، نقاشی‌هایی مینی‌مال از کوزه‌های سفالین در بوم‌های بزرگ، تخت و با پس‌زمینه‌هایی تک‌رنگ بودند که به روی نقش سطح کوزه‌ها، کلمات یا عباراتی ساده چون عشق، گذشته، گذشته است یا فقط من در قالب خطاطی و خوشنویسی ایرانی، با مرکب و رنگ و حروف درشت حک شده بود. این آثار خیلی زود مورد توجه هنر دوستان و منتقدان هنر قرار گرفت. نمونه دیگر استفاده مشیری از شمایل‌های جهانی را می‌توان در قالیچه پرنده (۱۳۸۶) یافت که با قیمت بی‌سابقه‌ای در حراجی کریستی به فروش رفت. همچنین در سال ۱۳۹۲، تابلوی باغ مخفی او، در یک حراجی در شهر دوبی به قیمت ۹۸۷٬۷۵۰ دلار به فروش رفت.

نمایشگاه‌ها:

نمایشگاه‌های انفرادی
رم، نیویورک، دوبی ۲۰۰۴
سوییس، لندن ۲۰۰۳

نمایشگاه‌های گروهی
نیویورک، اوما، گوتنبرگ، اسلو، تالین (۲۰۰۵)
برلین، بارسلونا، ژنو، مونیخ، نیویورک (۲۰۰۴)
مادرید، بارسلونا، شارجه، سوئد، بوستون (۲۰۰۳)
گالری شمارهٔ ۱۳ خیابان ونک، تهران ۱۳۸۱
گالری شمارهٔ ۱۳ خیابان ونک، تهران ۱۳۸۰
دوسالانهٔ نقاشی تهران، موزهٔ هنرهای معاصر تهران، ۱۳۷۲
نمایشگاه نقاشی، گالری دروثی گلدین، لوس‌آنجس ۱۳۶۸
چیدمان چهار صدایی، لوس آنجس ۱۳۶۴

• نشانی:

• تلفن:

• وبسایت:

• ایمیل:

• رویدادهای جاری:
در حال حاضر رویدادی وجود ندارد

• رمزینه:
جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند این کد را اسکن نمائید.

گالری: