علی اصغر محتاج

تخصص:
طراح، گرافیست، نویسنده، شاعر و نقاش

معرفی:

زندگی نامه
علی اصغر محتاج درپنجم دی ماه ۱۳۲۲ در همدان بدنیا آمد. خانواده وی اصالتاً همدانی و پدرش جواد محتاج از معتمدین شهر بوده است. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه رهنما و متوسطه را در دبیرستان پهلوی همدان گذرانید.
در این دوران (چهارم متوسطه ۱۳۳۶) اولین نوشته او در مجله اطلاعات هفتگی به چاپ رسید. وی در سال ۱۳۴۱ جهت ادامه تحصیل وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و شروع به تحصیل در رشته نقاشی نمود. دوره تحصیل وی در این دانشکده که به دوران طلایی مشهور است ، بزرگانی را به دنیای هنر ایران ارایه نمود که از آن جمله می توان به مرتضی ممیز، عباس کیارستمی، آیدین آغداشلو، نیکزاد نجومی، قباد شیوا و … اشاره نمود. دوره اخذ لیسانس محتاج ۵ سال به طول انجامید و او در این دوران به کارهای مختلفی چون کار در آتلیه گرافیک و … مشغول بود. پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه با رتبه عالی، مدتی را به تدریس در مدارس تهران گذراند و در این دوره در سطح وسیع و بالایی با آنچه در عالم هنر تهران می‌گذشت در ارتباط بود.
سپس به سربازی رفت. وی دوره سربازی را در کردستان گذراند و در این مدت موفق شد به کارهای هنری خود که ساخت یک سینما و نگاشتن چند فیلم نامه نمایشی بود ادامه دهد. پس ازآن در سال ۱۳۵۰ به استخدام سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران درآمد و برای انجام امور گرافیک تلویزیون وارد انتشارات سروش که زیر نظر قباد شیوا اداره می‌شد، گردید.
شاخص‌ترین اثر این هنرمند، تیتراژ سریال دلیران تنگستان است که به گفته اهل فن، یکی از تیتراژهای شاهکار در تاریخ سینما و تلویزیون ایران است.
او علاوه بر خلق آثار نقاشی و گرافیکی ارزشمند، در زمینه شعر و ادبیات نیز فعالیت دارد.

مدارک تحصیلی
فارغ‌التحصیل رشته نقاشی با رتبه عالی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

مسئولیت‌ها
دبیر اولین بینال گرافیک به پیشنهاد مرتضی ممیز و اخذ دیپلم افتخار از موزه هنرهای معاصر تهران ۶۶ – ۱۳۶۵

حاشیه‌ها
علی اصغر محتاج در دوران بازنشستگی خود به نوشتن خاطرات خود در مجموعه‌ای به نام ” چیزی همانند خاطره ” در هفت دفتر پرداخته که شامل خاطراتی از دوران طلایی دانشکده هنرهای زیبا با جزئیات ظریف و هنرمندانه است. وی تاکنون حاضر به چاپ این مجموعه نشده است.

پی‌نوشت
علی اصغر محتاج درحال حاضر در حال اجرای مجموعه‌ای از کارهای ” شعر- تصویر ” است که شامل ده تابلو می‌شود که هر یک از۲۰ تابلوی کوچکتر تشکیل شده است. در هر یک از این تابلوها از اشعار یکی از شاعران به نام و مطرح استفاده شده است.

• نشانی:

• تلفن:

• وبسایت:

• ایمیل:

• رویدادهای جاری:
در حال حاضر رویدادی وجود ندارد

• رمزینه:
جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند این کد را اسکن نمائید.

گالری: