اسماعیل زرافشان
اسماعیل زرافشان

اسماعیل زرافشان

Esmaeil Zarafshan

فهرست

تخصص:

عکاس،

 

معرفی:

اسماعیل زرافشان (به انگلیسی: Esmaeil Zarafshan) هنرمند ایرانی، متولد سال ۱۳۰۷ در تهران و درگذشته سال ۱۳۹۰ در تهران است.

 
آقای اسماعیل زرافشان، عکاس ایرانی متولد سال ۱۳۰۷ در تهران است. وی قدیمی‌ترین و همچنین پدر عکاسی ورزشی ایران محسوب می‌شود.

 
اسماعیل زرافشان از ۷ سالگی دوربین عکاسی به‌دست گرفت و در همان زمان با یک دوربین جعبه‌ای اولین عکس عمرش را از پدرش در میدان سرچشمه تهران گرفت. وی زمانی که پدر و مادرش به اجبار او را همراه برادرش به کار بنایی می‌فرستادند، کار عکاسی را با عشق و علاقه آغاز کرد.

 
زرافشان از سال ۱۳۱۷ کار عکاسی را به عنوان شاگرد عکاس آغاز کرد و در سال ۱۳۳۴ همراه با تأسیس روزنامه کیهان ورزشی، به عنوان عکاس ورزشی در قدیمی‌ترین نشریهٔ ورزشی ایران مشغول به کار شد.

 
فعالیت عکاسی
وی بیشترین تعداد دربی را عکاسی کرده است. زرافشان در بخشی از خاطراتش گفته: «از زمانی که در تهران برق نبوده این حرفه را شروع کرده است.»

 
وی یکی از با اخلاق‌ترین و از پیشکسوتان بنام عکاسی ورزشی ایران است و در این حرفه شاگردان زیادی همچون باقر زرافشان و علی کاوه را تحویل جامعه عکاسی داده است.

 
همچنین خاطرات اسماعیل زرافشان عکاس قدیمی مجله کیهان ورزشی که به پدر عکاسی ورزشی نیز شهره است در کتابی با عنوان «حاجی زرافشان» نیز منتشر شده است.

 
در این کتاب خاطرات خواندنی زرافشان از سال‌ها عکاسی در میادین ورزشی و همچنین اظهارات و طرح خاطرات چهره‌های مختلف کشور بویژه چهره‌های سرشناس ورزش درباره زرافشان آورده شده است.

 
در بخشی از این کتاب، از قول ناصر حجازی آمده است: «وقتی نام «زرافشان» را می‌شنوم تمام عکس‌های دوران جوانی‌ام از مقابل چشم‌هایم رژه می‌روند.»

 
اسماعیل زرافشان، در آذر سال ۱۳۹۰ به علت نارسایی قلبی درگذشت.

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان عکاس
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR