تخصص:

هنرپیشه، تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان

 

معرفی:

جوزف واعظیان یا ژوزف واعظیان (به ارمنی: Ժոզէֆ Վաէզեան) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1297 در کرمانشاه و درگذشته 7 اردیبهشت 1380 در تهران است.

 
آقای ژوزف واعظیان در آذر 1297 در کرمانشاه به دنیا آمد. در سن هشت سالگی به دلیل کار دائی اش به همراه او و مادرش و بقیه خانواده به همدان رفتند. او تحصیلات ابتدایی را در «مدرسهٔ آمریکایی همدان» گذراند و سپس شش سال بعد در سال 1310 در سن سیزده سالگی به همراه خانواده اش به کرمانشاه بازگشتند و مدرک دورهٔ متوسطه (تصدیق متوسطه اش) را از «دبیرستان کزازی کرمانشاه» گرفت.

 
فعالیت‌های هنری
او ضمن تحصیل در دبیرستان کزازی با تئاتر نوین آشنا شد و تئاتر را از گروه ارامنه فعال در کرمانشاه فرا گرفت و به سرعت در عرصهٔ بازیگری، طراحی صحنه، تهیه و تولید نمایش، تدارکات و کارگردانی پیشرفت کرد. وی تا سال 1318 به کار حرفه‌ای در تئاتر پرداخت. واعظیان یک سال پس از پایان جنگ دوم جهانی در سال 1325 به تهران رفت و در سال 1326 گروه تئاتر ارامنه را تشکیل داد که ساموئل خاچیکیان و آرمان نیز در آن گروه با او همکاری داشتند.

 
در بهار 1336 با کمک دکتر شاهرخ رفیع و همکای ساموئل خاچیکیان استودیو «آژیر فیلم» را بنا نهادند و یک سال بعد نخستین محصول این استودیو به نام طوفان در شهر ما به کارگردانی ساموئل خاچیکیان روی پرده آمد. آژیر فیلم خیلی زود با تولید فیلم‌های متعدد به یکی از استودیوهای فعال تبدیل شد و خاچیکیان جدا شد و خودش سه فیلم مرد سرگردان (1345)، از جان گذشتگان (1346) و مبارزه با شیطان (1347) را کارگردانی کرد.

 
وی در آژیر فیلم استودیوی دوبله نیز دایر کرد، اما در این زمینه موفقیتی نداشت. واعظیان، به جز خاچیکیان، از هنرمندان ارمنی دیگر هم از جمله روبیک منصوری (صداگذار)، واهاک وارطانیان (فیلمبردار) و آرامائیس آقامالیان (کارگردان) استفاده می‌کرد.

 
کارگردانی
ژوزف واعظیان دو سال پس از اعلام ورشکستگی و انحلال آژیر فیلم، در سال 1345 با سرمایهٔ شخصی و با مشارکت گروه سینماهای متحد تهران، اولین فیلم خود در مقام کارگردان تحت عنوان مرد سرگردان با شرکت عبدالله بوتیمار و رضا بیک‌ایمانوردی را می‌سازد. این فیلم جنایی به سبک آثار خاچیکیان بود که با فروش نسبتاً خوب رو به رو شد.

 
به اعتبار مرد سرگردان، واعظیان فیلمی دیگر به نام از جان گذشتگان ساخت، که در آن ایلوش و آنوش نقش آفرینی کرد. این فیلم تقلیدی بود از فیلم معروف حرفه‌ای‌ها ی ریچارد بروکس. این سوژه به قول جمال امید، «در اندازهٔ او نبود»، و نتیجه اش شکست تجاری بود.

 
آخرین فیلم واعظیان مبارزه با شیطان یا راهی به سوی خدا است با بازی و سرمایه رضا بیک‌ایمانوردی که در سال 1347 ساخته شد اما به محاق توقیف افتاد و با سه سال تأخیر در سال 1350 به نمایش درآمد و پروندهٔ سینمایی واعظیان با این فیلم بسته شد.

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

مرتبط:

گالری لیلیت بزرگترین استارتاپ هنری و دایرکتوری و پلتفرم عرصه هنر کشور ایران در سطح بین المللی جهت همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و هنر کیست معرفی ویژه هنرمندان معاصر ایرانی هنرمندکارت کارت هنرمند ایران ثبت صفحه اختصاصی شخصی راه‌های تماس خصوصی شماره همراه انجمن متولد اینستاگرام ارتباط آثار بیوگرافی زندگینامه راه‌های تماس خصوصی سابقه کاری هنر آنلاین رزومه پروفایل رپورتاژ تبلیغ در گذشت هنر شبکه‌های اجتماعی خصوصی و عمومی همه چیز درباره مشهور معروف و سرشناس سفارش وب سایت رسمی درگذشت آرتیبیشن سوال آموزش iranian artists persian
هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما هنرمندان تئاتر و سینما
💎 تبلیغ بنر اینستاگرام
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR