ارتم اوهانجانیان
ارتم اوهانجانیان

ارتم اوهانجانیان

Artem Ohandjanian

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، مستندساز

 

معرفی:

آرتم اوهانجانیان (به ارمنی: Արտեմ Օհանջանեան‎) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1315 در تهران است.

 
آقای اوهانجانیان در سال 1315 خورشیدی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه اش را در زادگاهش به پایان برد سپس به اتریش رفت و در 1343 از دانشگاه هنر اتریش در رشته کارگردانی سینما فارغ‌التحصیل شد و از همین دانشگاه مدرک دکترای تاریخ گرفت پس از بازگشت به ایران به عنوان کارگردان آثار مستند با وزارت فرهنگ و هنر همکاری کرد.

 
مستندهای گلیم (1353)، قالی (1355) و دیرهای ارامنه (1355) حاصل این دوران هستند.

 
او بیش از شصت فیلم مستند ساخته و با تلویزیون اتریش نیز همکاری داشته‌است فیلم مستندش با نام فرش ایران (1351) در «جایزه اول بیست و ششمین کنگره فیلم‌های علمی مادرید» را به دست آورد همچنین فیلم دیگرش با نام انرژی جایزه اول سالانه را برای نحوه تبلیغ در اتریش (1365) گرفت جایزه دوم سالانه فیلم‌های اقتصادی آلمانی زبان را به دست آورد. آقای اوهانجانیان به کشور اتریش مهاجرت نمود و زندگی خود را در آنجا ادامه داده است.

 
از آخرین فیلم‌هایی که اوهانجیان برای تلویزیون اتریش ساخته است می‌توان به نفت و گاز ایران (1381) اشاره کرد

 
تالیفات
اوهانجانیان از 1363 در آرشیو ملی اتریش به تحقیق در متون مرتبط با تاریخ ارمنستان پرداخته و مجموعه دوازده جلدی اسناد و مدارکی را تحت عنوان «اتریش و ارمنستان» به زبان آلمانی در وین منتشر کرده‌است.
“اتریش و ارمنستان 1918–1912” (وین، 1988)
“اتریش و ارمنستان 1936–1872” (وین، 1995)
“قتل‌عام ارامنه (جلد دوم)” (مونیخ، 1988)
“ارمنستان – قتل‌عام پنهان” (وین، 1989)

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang