آپیک یوسفیان
آپیک یوسفیان

آپیک یوسفیان

Apik Youssefian

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون،

 

معرفی:

آپیک یوسفیان با نام اصلی آپیک ملیک آزاریان (به ارمنی: Ափիկ Մելիք Ազարեան) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1314 در تبریز است.

 
خانم آپیک یوسفیان مادر مری آپیک (بازیگر سینما) می‌باشد وی همچنین مدتی شهردار ونک بود.

از اوایل دههٔ 30، بازی در تئاتر را آغاز کرد و به مدت ده سال با گروه‌های تئاتری تهران همکاری داشت. گل کاکتوس، تله موش، طبقهٔ ششم، روباه‌ها و اتوبوسی به نام هوس از نمایش‌هایی هستند که آپیک در آن‌ها نقش آفرینی کرده‌است.

از اوایل دههٔ 40، او با فیلم مسافری از بهشت (وحدت، 1342)، به بازیگری سینما روی آورد و علاوه بر بازی در چند فیلم با معرفت‌ها (1342)، جاهل محل (1343) و فریاد دهکده (1344) و تعدادی نمایش تلویزیونی، همراه با گروه نمایشی پرویز کاردان و پرویز صیاد در چند مجموعهٔ تلویزیونی نیز حضور داشت؛ که از آن جمله‌اند: امیرارسلان، سرکار استوار و اختاپوس.

در دههٔ 50، آپیک یوسفیان همکاری اش را با پرویز صیاد ادامه داد که حاصل آن چند نمایش برای صحنه و تلویزیون، و نیز مجموعهٔ ماجراهای صمد (در تلویزیون و سینما) بود. در سال 1351، جلال مقدم نیز فیلمی در چارچوب ماجرای صمد (صمد و فولاد زره دیو) ساخت که آپیک جزو بازیگران آن بود. آخرین و مهم‌ترین فیلم سینمایی آپیک یوسفیان، بن‌بست (1357) به کارگردانی پرویز صیاد است که او در آن با دخترش، مری آپیک همبازی است.

 
آپیک یوسفیان و مری آپیک در سال 1358 به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. وی به همراه دخترش از پس از انقلاب ساکن ایالت کالیفرنیا می‌باشد و هر دو همچنان در عرصهٔ تئاتر، و تلویزیون و سینما فعال هستند.

 
ویدیوئی
گهر شب چراغ

 
تلویزیونی
سرکار استوار

 
سینمایی
مسافری از بهشت (1342)
با معرفت‌ها (1342)
جاهل محل (1343)
فریاد دهکده (1344)
صمد و فولاد زره دیو (1351)
صمد به مدرسه می‌رود (1352)
صمد خوشبخت می‌شود (1354)
بن‌بست (1357)
میراث‌دار: افسانه عمر خیام (2005)

 
تئاتری
گل کاکتوس
تله موش
طبقهٔ ششم
روباه‌ها
اتوبوسی به نام هوس
در پوشش حجاب

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR