هایک اجاقیان
هایک اجاقیان

هایک اجاقیان

Haik Ojaghian

فهرست

تخصص:

گرافیک و تصویرگری

 

معرفی:

هایک اجاقیان (به ارمنی: Հայկ Օջաղեան و به انگلیسی: Haik Ojaghian) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1296 در روسیه و درگذشته 1361 در ایران است.

 
هایک اجاقیان طراح پوستر فیلم (دیوارکوب) و پلاکارد ارمنی‌تبار اهل ایران بود.

 
آقای هایک اجاقیان در سال 1296 خورشیدی 1917 (میلادی) در کراسنودار روسیه به دنیا آمد در 1306 به ایران مهاجرت کرد نقاشی را نزد خود آموخت و از جوانی به کار خطاطی و نجاری پرداخت. از 1319 با نقاشی پلاکاردی برای فیلم کینگ کنگ وارد عرصه سینما شد. اجاقیان پیش از طراحی پلاکاردهای سینمایی، سال‌ها به تابلونویسی مشغول بود.

 
در زمرهٔ نخستین طراحانی بود که بر پرده‌های بزرگ با رنگ روغن نقاشی می‌کرد. در ابتدای فعالیت‌هایش بیش با سینماهای ایران و مایاک همکاری داشت. نخستین پوستر فیلم (دیوارکوبی) که برای فیلم‌های ایرانی فراهم آورد. در 1348 کار سینما را رها کرد. صرفاً به نقاشی تابلوهای منظره پرداخت. هایک اُجاقیاندر سال 1361 خورشیدی 1982 (میلادی) درگذشت.

 
گزیده فیلم‌شناسی
طوفان زندگی (علی‌اصغر دریابیگی 1327)
مادر (اسماعیل کوشان 1331)
بازگشت (ساموئل خاچیکیان 1332)
مشهدی عباد (صمد صباحی 1332)
آخرین شب (حسین دانشور 1334)
شب‌نشینی در جهنم (موشق سروری 1335)
چشمه آب حیات (سیامک یاسمی 1338)
مردها و جاده‌ها (ناصر ملک مطیعی 1342)
شیرمرد (ابراهیم باقری 1344)

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان نقاش
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang