هایک اجاقیان

Haik Ojaghian

تخصص:

گرافیک و تصویرگری

 

معرفی:

هایک اجاقیان (به ارمنی: Հայկ Օջաղեան و به انگلیسی: Haik Ojaghian) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد ۱۲۹۶ در روسیه و درگذشته ۱۳۶۱ در ایران است.

 
هایک اجاقیان طراح پوستر فیلم (دیوارکوب) و پلاکارد ارمنی‌تبار اهل ایران بود.

 
هایک اجاقیان در سال ۱۲۹۶ خورشیدی ۱۹۱۷ (میلادی) در کراسنودار روسیه به دنیا آمد در ۱۳۰۶ به ایران مهاجرت کرد نقاشی را نزد خود آموخت و از جوانی به کار خطاطی و نجاری پرداخت. از ۱۳۱۹ با نقاشی پلاکاردی برای فیلم کینگ کنگ وارد عرصه سینما شد. اجاقیان پیش از طراحی پلاکاردهای سینمایی، سال‌ها به تابلونویسی مشغول بود.

 
در زمرهٔ نخستین طراحانی بود که بر پرده‌های بزرگ با رنگ روغن نقاشی می‌کرد. در ابتدای فعالیت‌هایش بیش با سینماهای ایران و مایاک همکاری داشت. نخستین پوستر فیلم (دیوارکوبی) که برای فیلم‌های ایرانی فراهم آورد. در ۱۳۴۸ کار سینما را رها کرد. صرفاً به نقاشی تابلوهای منظره پرداخت. هایک اُجاقیاندر سال ۱۳۶۱ خورشیدی ۱۹۸۲ (میلادی) درگذشت.

 
گزیده فیلم‌شناسی
طوفان زندگی (علی‌اصغر دریابیگی ۱۳۲۷)
مادر (اسماعیل کوشان ۱۳۳۱)
بازگشت (ساموئل خاچیکیان ۱۳۳۲)
مشهدی عباد (صمد صباحی ۱۳۳۲)
آخرین شب (حسین دانشور ۱۳۳۴)
شب‌نشینی در جهنم (موشق سروری ۱۳۳۵)
چشمه آب حیات (سیامک یاسمی ۱۳۳۸)
مردها و جاده‌ها (ناصر ملک مطیعی ۱۳۴۲)
شیرمرد (ابراهیم باقری ۱۳۴۴)

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید.

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تصویرگر ads
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang