نکتار پاپازیان

Nectar Papazian Andreef‎

تخصص:

طراح و معمار

 

معرفی:

نکتار پاپازیان آندره یف (ارمنی: Նեկտար Փափազյան‎; انگلیسی: Nectar Papazian-Andreef‎) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1305 در اراک است.

 
نکتار پاپازیان در زندگی حرفه‌ای به نام شوهرش معروف به خانم آندرف می‌باشد. وی از جمله اولین معماران زن ایرانی، متعلق به نخستین نسل از دانش‌آموختگان معماری دانشگاه تهران می‌باشد.

 
زندگی‌نامه
در شهر اراک به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند. وی جزء اولین دختران دانش‌آموز در رشته ریاضی بود. پس از اخذ دیپلم وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در آنجا نیز نخستین دانشجوی دختر در رشته معماری بود. پس از دو سال تحصیل در تهران به فرانسه رفت و در مدرسهٔ هنرهای زیبای پاریس و دانشگاه بوزار پاریس به تحصیل معماری پرداخت. وی در مدت ده سالی که در پاریس اقامت داشت، به کار در دفاتر معماری نیز مشغول بود.

 
در سال ۱۳۳۸ خورشیدی (۱۹۵۹ میلادی) به ایران بازگشت و دفتر معماری خود را تأسیس کرد و تا سال ۱۳۵۸ خورشیدی (۱۹۷۹ میلادی) فعالیت خود را در ایران ادامه داد. نکتار پاپازیان از جمله معماران زن ایرانی شرکت‌کننده در کنگره بین‌المللی زنان معمار در سال ۱۳۵۶ بود.

 
خانم پاپازیان که هم‌اکنون ۸۹ سال دارند و در پاریس ساکن می‌باشند.

 
از کارهای قابل توجه وی می‌توان پروژه‌های زیر را نام برد:

بخش‌هایی از دانشگاه تبریز
دانشگاه جندی‌شاپور اهواز (شهید چمران فعلی)
نخستین طرح جامع تبریز
چند مرکز آموزش حرفه‌ای
دفاتر مرکزی جمعیت خیریه فرح پهلوی
گمرک آستارا
دبیرستان جامع دانشگاه بوعلی همدان
انستیتوی مربیان حرفه‌ای کرج و
طرح کوی نابینایان تهران برای باشگاه لاینز

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید.

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان نقاش ads
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang