رستم وسکانیان

Rostom Voskanian

تخصص:

طراح و معمار

 

معرفی:

رُستُم وُسکانیان (ارمنی: Ռոստոմ Ոսկանյան‎) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد ۱۳۱۱ در تبریز و درگذشته ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ در ایالات متحده آمریکا است.

 
رستم وسکانیان در دبیرستان البرز به تحصیل پرداخت، و وی به عنوان دانشجوی ممتاز موفق به دریافت درجهٔ لیسانس از دانشگاه تهران گشت و پس از گرفتن بورس تحصیلی چهار ساله برای تحصیل در دانشگاه بوزار Beaux Arts University پاریس عازم فرانسه شد. وسکانیان در سال ۱۳۴۳ ۱۹۶۴ با درجه فوق لیسانس از آنجا فارغ‌التحصیل گردید و از سال ۱۳۶۵–۱۳۴۳ ۱۹۸۶–۱۹۶۴ به عنوان استادیار و مدیر گروه در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. وسکانیان جوایزی نیز همچون بورس تحصیلی در دانشگاه پاریس و همچنین جایزهٔ اول Cite University از دانشگاه پاریس را دریافت نمود و برندهٔ مدال طلایی بینال تهران در سال ۱۳۳۶ ۱۹۵۷ گشت.

 
وسکانیان در عین حال در سال ۱۳۴۹ ۱۹۷۰ دیپلم فارغ‌التحصیلی معماری را از دانشگاه گراتس-اتریش Graz-Austria دریافت نمود و در تمام این سال‌ها در کنار تحصیل و کار به عنوان آرشیتکت به نقاشی نیز پرداخت و نمایشگاه‌هایی برپا نموده‌است. از کارهای عمدهٔ معماری وی می‌توان به باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات در تهران با ظرفیت ده هزار نفر در سال ۱۳۵۷–۱۳۵۴ ۱۹۷۸–۱۹۷۵، ساختمان زورخانه تهران در سال ۱۳۶۲ ۱۹۸۳، باشگاه اجتماعات ارامنهٔ تهران در ۱۳۴۵ ۱۹۶۶، نمازخانه (ماتور) (طرح و اجرا) در باشگاه آرارات در سال‌های ۱۳۶۶–۱۳۶۴ ۱۹۸۷–۱۹۸۵ در تهران و تعمیر کلیسای طاطاووس مقدس (قره کلیسا) در آذربایجان (چالدران)، همچنین ساختمان‌های خصوصی در ایران اشاره کرد.

 
او در فاصله سال‌های ۱۳۷۷–۱۳۳۰ ۱۹۹۸–۱۹۵۱ تعداد ده نمایشگاه نقاشی گروهی از بینال ونیز در گالری‌های تهران و کالیفرنیای آمریکا و پنج نمایشگاه انفرادی در گالری زروان (Zarvan) تهران، گورکی (Gourky) در نیویورک و نمایشگاه آثار تجسمی و نقاشی در گالری بی اف سی در لس آنجلس آمریکا B.F.C. Gallery Los Angeles در سال ۱۳۷۳ ۱۹۹۴ برپا کرده‌است. او در مراکز فرهنگی هنری مختلفی حضور چشمگیر و فعالی داشته‌است.

 
سبک نقاشی وی آبستره (انتزاعی) و مجسمه‌هایش نیز برگرفته از همین سبک هستند و تأثیر معماری در هنر نقاشی و نقش برجسته‌های او به‌وضوح دیده می‌شود. وی در آمریکا اقامت داشت.

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید.

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان نقاش ads
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang