فرشته جنابی
فرشته جنابی

فرشته جنابی

Fereshteh Jenabi

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون،

 

معرفی:

فرشته جنابی (به انگلیسی: Fereshteh Jenabi) هنرمند ایرانی، متولد 1327 در تهران و درگذشته 4 خرداد 1377 در تهران است.

 
خانم فرشته جنابی با فیلم زن یکشبه پا به سینمای ایران گذاشت. وی به خاطر زیبایی اش زود مورد توجه فیلمسازان قرار گرفت و در مدت کوتاهی در فیلم‌های زیادی ایفای نقش کرد. او در فیلم قیامت عشق همبازی عزت‌الله انتظامی بود که یک فیلم جنجالی س.ک.س.ی به شمار می‌رفت. فیلم برهنه تا ظهر با سرعت ساخته خسرو هریتاش دیگر فیلم جنجالی او بود که فرشته جنابی در آن کاملاً عریان شده بود و تصویر آن فیلم که در آغوش فرامرز صدیقی بود هنوز هم از جنجالی‌ترین صحنه‌های سینمای ایران محسوب می‌شود.

 
او در آن زمان مدعی شده بود: «هیچکس در سینما مانند من نمی‌تواند س.ک.س توام با ظرافت را ارائه دهد.»

 
محرومیت از فعالیت پس از انقلاب
پس از انقلاب 1357 ایران، همانطور که برای بسیاری از هنرمندان بخصوص زنان، ادامه کار میسر نبود و او هم مانند دیگران از سینما کنار رفت. وی (همچون روشنک صدر) بعد از انقلاب گرفتار اعتیاد شد.

 
شایعه حکم اعدام
گفته می‌شود دادگاه ویژه‌ای که به امور مربوط به هنرمندان رسیدگی می‌کرد او را به دلیل فیلم بسیار جسورانه و جنجالی برهنه تا ظهر با سرعت، به‌طور پنهانی برای وی حکم اعدام صادر کرد. البته این حکم هرگز اجرا نشد، چون وی از اجرای حکم متواری بود و پنهان شده بود.

 
درگذشت
وی در 4 خرداد ماه 1377 در سن پنجاه سالگی و در انزوا به دلیل سکته قلبی در تهران درگذشت.

 
فیلم شناسی

 
سینمایی
او در دوران فعالیت حرفه‌ای خود ده فیلم به یادگار گذاشت. گرچه پس از سال 1357 از بازیگری فاصله گرفت، اما با همین 10 فیلم در اذهان مردم باقی ماند.
زن یکشبه (1350)
مهدی مشکی و شلوارک داغ (1351)
گذر اکبر (1351)
شیر تو شیر (1351)
کیفر (1352)
قیامت عشق (1352)
برهنه تا ظهر با سرعت (1355)
طوطی (فیلم) (1356)
این گروه محکومین (1356)
با عشق مردن (1357)

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang