رضا فاضلی
رضا فاضلی

رضا فاضلی

Reza Fazeli

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان، تهیه کننده، مجری

 

معرفی:

رضا فاضلی (به انگلیسی: Reza Fazeli) هنرمند ایرانی، متولد 12 تیر 1314 در محله عودلاجان تهران و درگذشته 24 فروردین 1388 لس‌آنجلس امریکا است.

 
فعال سیاسی ملی‌گرا، مجری و مدیر تلویزیون سیاسی مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران بود. مطالعات وی در فلسفه ادیان بود. وی پیش از انقلاب ایران در سینما فعالیت داشت اما پس از مهاجرت به خارج از کشور در سال 1357 به فعالیت علیه جمهوری اسلامی و به طرفداری از نظام سلطنتی مشروطه پرداخت.

 
آقای رضا فاضلی در دوازدهم تیر سال 1314 در عودلاجان تهران یکی از محله‌های پائین شهر تهران به دنیا آمد. وی دوران کودکی اش را در خیابان اسماعیل‌بزّاز کوچه صالحی گذرانده است. دوران ابتدایی را در مدارس نوشیروان و خیام گذراند و دوره متوسطه را در دبیرستان‌های پهلوی و فرخی بپایان رسانید.

 
پس از استخدام در نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و گذشت یکسال آموزش در شهریور 1332 تهران را ترک کرد و پس از هشت سال به کشورهای حوزهٔ خلیج فارس، مصر، و لبنان مهاجرت و سپس از سال 1954 تا 1959 در کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، و در نهایت آمریکا به کار و تحصیل مشغول گردید.

 
وی پس از بازگشت به ایران به خاطر داشتن پیشینه سیاسی به سوی شغل آزاد رفت و سپس وارد سینما شد. با فیلم «خانم عوضی گرفتی» کار خود را در سینما شروع کرد و تا سال 1356 در هفده فیلم ایرانی بازی، در یک فیلم کارگردان و در یک فیلم تهیه‌کننده و کارگردان بود. آخرین فیلم او سفر سنگ به کارگردانی مسعود کیمیایی در سال 1356 بود.

 
پس از انقلاب مجدداً ایران را ترک کرد و خود را به اروپا رسانید. به محض دریافت پناهندگی در لندن با همراهی دوستانش سازمان کی‌وی‌سی (K.V.C) را در خیابان کنزینگتن (Kensington) دایر نمود.
در 28 مرداد 1365 برابر با 19 اوت 1986 با انفجار بمبی در محل کار او در لندن پسر 22 ساله‌اش بیژن کشته شد.
در بهار 1992 به توصیه پلیس انگلیس خاک آن کشور را ترک و به آمریکا رفت و تا سال 2001 که شهروندی آمریکا را بدست نیاورده بود اجباراً در شرق آمریکا در دهکدهٔ دور افتاده‌ای زندگی می‌کرد. وی از سال 2001 بقیهٔ عمر خود را در شهر لس آنجلس آمریکا زندگی کرد.

 
سرگذشت رضا فاضلی از 28 مرداد 1332 تا 28 مرداد 1365 در کتابی بنام بازمانده (به انگلیسی: Survivor) توسط شرکت First Book در سال 2001 در آمریکا بچاپ رسید.

 
رضا فاضلی در 24 فروردین 1388 در سن 74 سالگی در امریکا درگذشت. نقل قول همیشگی او در پایان صحبت‌هایش این بود:

«آنقدر خوب و عزیزی که به هنگام وداع، حیفم آید که تو را دست خدا بسپارم. »

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang