علی‌اکبر یاسمی
علی‌اکبر یاسمی

علی‌اکبر یاسمی

AliAkbar Yasemi

فهرست

تخصص:

طراحی و نقاشی، هنرهای تجسمی

 

معرفی:

علی‌اکبر یاسمی (به انگلیسی: Ali Akbar Yasemi) هنرمند ایرانی، متولد 1280 در تبریز و درگذشته 1341 است.

 
پدرش از تجار سرشناس چای و فرش بود که آرزو داشت پسرش در رشته پزشکی دارالفنون تحصیل کند اما او مخفیانه و بی‌اذن پدر وارد مدرسه کمال‌الملک شد و ضمن تحصیل مقدمات در آن مدرسه، به فراگیری اصول نقاشی پرداخت و با تسلطی که به ترسیم در شیوه‌های رئالیسم و کلاسیک به‌دست آورد، آثار قابل توجهی خلق نمود.

 
پس از اتمام تحصیل به زادگاهش بازگشت و مابقی عمر را صرف تدریس و خلق آثار هنری در نقاشی نمود و چون آن زمان کسی تابلو خریداری نمی‌کرد از این رو آثارش را در دیوار کارگاهش بایگانی می‌کرد.

 
وی از برجسته‌ترین شاگردان کمال‌الملک به شمار می‌رفت و آثارش از نظر طراحی و هارمونی رنگ‌ها مجذوب کننده و از قابلیت بسیار بالایی برخوردار بود به‌طوری که تحصین همگان را برمی‌انگیخت.

 
آقای یاسمی ضمن آنکه در نقاشی از هنرمندان و اساتید بسیار بزرگ بود، در سیاه‌قلم نیز صاحب آثار شگفت‌انگیزی به شمار می‌رفت.
فرش هنر دیگر ایشان بود که چند تابلو فرش برجسته خلق شده توسط وی در موزه‌های لنینگراد، هامبورگ و فرانسه نگهداری می‌شود.
این استاد بزرگ عمر زیادی نکرد و به سن 61 سالگی در زادگاهش درگذشت.

 
آیدین آغداشلو، نقاش برجسته کشور در مورد این هنرمند چنین می‌گوید: «یاسمی را باید از نخستین امپرسیونیست‌های ایرانی به شمار آورد. فضا، نور، سهولت رنگ‌گذاری و ضربه‌های آزاد قلم‌مو در بسیاری از منظره‌های کوچکی که از او باقی مانده است، گواه این امر می‌باشد. دو سه حیاط و کوچه‌ای که نقاشی کرده است کاملاً حال و هوای کارهای پیسارو را دارد.»

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان نقاش
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang