علی‌اکبر یاسمی

AliAkbar Yasemi

 تخصص/مهارت:

طراح و نقاش، هنرهای تجسمی

 معرفی/ بیوگرافی:

علی‌اکبر یاسمی (به انگلیسی: Ali Akbar Yasemi) هنرمند ایرانی، متولد 1280 در تبریز و درگذشته 1341 بود.

پدرش از تجار سرشناس چای و فرش بود که آرزو داشت پسرش در رشته پزشکی دارالفنون تحصیل کند اما او مخفیانه و بی‌اذن پدر وارد مدرسه کمال‌الملک شد و ضمن تحصیل مقدمات در آن مدرسه، به فراگیری اصول نقاشی پرداخت و با تسلطی که به ترسیم در شیوه‌های رئالیسم و کلاسیک به‌دست آورد، آثار قابل توجهی خلق نمود.

پس از اتمام تحصیل به زادگاهش بازگشت و مابقی عمر را صرف تدریس و خلق آثار هنری در نقاشی نمود و چون آن زمان کسی تابلو خریداری نمی‌کرد از این رو آثارش را در دیوار کارگاهش بایگانی می‌کرد.

وی از برجسته‌ترین شاگردان کمال‌الملک به شمار می‌رفت و آثارش از نظر طراحی و هارمونی رنگ‌ها مجذوب کننده و از قابلیت بسیار بالایی برخوردار بود به‌طوری که تحصین همگان را برمی‌انگیخت.

آقای یاسمی ضمن آنکه در نقاشی از هنرمندان و اساتید بسیار بزرگ بود، در سیاه‌قلم نیز صاحب آثار شگفت‌انگیزی به شمار می‌رفت.
فرش هنر دیگر ایشان بود که چند تابلو فرش برجسته خلق شده توسط وی در موزه‌های لنینگراد، هامبورگ و فرانسه نگهداری می‌شود.
این استاد بزرگ عمر زیادی نکرد و به سن 61 سالگی در زادگاهش درگذشت.

آیدین آغداشلو، نقاش برجسته کشور در مورد این هنرمند چنین می‌گوید: «یاسمی را باید از نخستین امپرسیونیست‌های ایرانی به شمار آورد. فضا، نور، سهولت رنگ‌گذاری و ضربه‌های آزاد قلم‌مو در بسیاری از منظره‌های کوچکی که از او باقی مانده است، گواه این امر می‌باشد. دو سه حیاط و کوچه‌ای که نقاشی کرده است کاملاً حال و هوای کارهای پیسارو را دارد.»

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان پیشکسوت ایرانی» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان کارتونیست هنرمندان صنایع دستی هنرمندان خطاط هنرمندان معمار هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان صداپیشه
بنر هنرمندان نقاش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم